Zlověstné ticho (2007)

Vo veľa ohľadoch na podobnej báze ako Shyamalanova Udalosť. Pri onom zlovestnom tichu nedýchate, zvyšok len nezbytná vata pre dodržanie celovečernej minutáže. Na rozdiel od Udalosti má Dead Silence vyšperkovanú pointu, pri ktorej budete zas len neveriacky krútiť hlavou, lenže ani tá nespasí všetku tú nemastnú-neslanú sterilitu navôkol.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Porevolučné roky domácej tvorbe príliš nepriali, tak musíme byť vďačný za každú svetlú výnimku. Jednou sa stala tá o buranovi čo k "šťastiu“ prišiel, ktorá s odstupom 20-tich rokov naďalej právom zastáva kultový status. Prísnejšiemu pohľadu by určite neunikol ležérny prístup tvorcov, ale čo z toho keď je tento typ humoru nám tak blízky a ústredná myšlienka tak pravdivá. Najvtipnejšie na filme však zostáva fakt, že sa to môže kedykoľvek stať realitou. P.S. Nikoho nenapadlo, že scéna s Anjelom a nasledujúce déja vu je už len pomätenie zmyslov ?

Van Helsing (2004)

Niekdajší kráľ neutíchajúcej akcie po Chobotnici a Múmiách zavŕšil plodné obdobie Univerzalským prierezom klasických monštier, ako inak v typickom nenáročnom duchu. Znovu dôjde na predigitalizovaný mix s lepšími aj horšími chvíľami, lenže má to tak rýchle tempo, úderné hlášky a vydarený kasting, že sa nestihnete nudiť. Ústredný bijec upírov je rovnako nezničiteľný ako coolový, Draculovi nechýba šarm, Frankensteinovmu monštru srdce. K tomu ďalšia desiatka známych postavičiek, z ktorých každá čaká niečo od príbehu a zároveň do príbehu čosi prináša. Nad úrovňou zápletky či hororových prvkov je zbytočné polemizovať, ide o zábavný mainstream s vkusným čiernobielym úvodom a netypickým anti-blockbastrovým záverom. Každý má svoje quity pleasure, to moje zastáva práve tento výplach.

Godzilla (1998)

Deň nezávislosti, Armageddon, Godzilla, tri najrýdzejšie ukážky akčnej zábavy aké plnili kinosály koncom tisícročia. Táto prerábka najznámejšej jašterky spĺňa všetky atribúty "popkornu made in 90´“ vrátane hlučného nepriateľa, podivného neameričana, hromady trikov, vystrieľanej munície a odľahčených dialógov typu ("Dupni na plyn ! A kadiaľ to mám asi tak vziať"). V detstve Godzilla pustošila New York týždeň čo týždeň, dnes si do ňho zabehne možno raz za 5 rokov, ale stále to stojí za to.

Ostrov (2005)

Najlepší Michael Bay, aspoň čo sa obsahovej hodnoty týka. Má to príbeh, myšlienku aj pointu, akú síce rozlúsknete skôr než vyjde na povrch, ale v porovnaní s inými režisérovými brainless kúskami ide o unikát. Vizuálne tradične bezchybné, len zamrzí prirýchle odhalenie tajomna. Od oného momentu sa film vezie len na tradičnej vlne, kde Bay prichádza už s videným (diaľnica), ale stále je na čo pozerať. V tejto fáze baví konfrontácia "čistoty“ a špinavého sveta, plus neutíchajúce tempo, ktoré šľape až do konca * * * * * Ak by vznikla režisérska verzia nechýba v nej scénka prvého "kontaktu“, kde hlavné postavy premiérovo zažijú sexuálne vzplanutie končiace vydeseným pohľadom Ewana McGregora, keď to v Scarlett, povedzme že exploduje. Oná scénka bola aj natočená, pre dodržanie prístupnosti sa s ňou museli tvorcovia rozlúčiť.

Horizont události (1997)

Z neznámeho ide strach najväčší, škoda že sa týmto pravidlom nedržal Anderson celý čas. 2/3 do nás hustí solídne dusno aké má na svedomí tajomná loď so znepokojivými indíciami. Neskôr dostane zlo „tvár“ a žáner presedlá z hororu do akcie, ktorá aspoň baví krvavosťou. Po technickej stránke viac než brilantná práca, očaria kamerové prelety, hra so svetlom (tunel) a bonus v podobe zimomriavok (hlasová nahrávka). Neviem či jestvuje film, pri ktorom by som väčšmi privítal pôvodnú, o 40 minút dlhšiu, verziu akú cenzori nevedeli prekúsnuť.

Cesta do Ameriky (1988)

Netušil som, že ma aj po rokoch dokáže pobaviť tak otrepaná zápletka akou je zámena. Eddie Murphy v čase, keď ešte niekoho zaujímal, dokazuje že bol komikom v pravom slova zmysle. Príbeh o princovi, aký sa v prestrojení spoločne s dvojníkom Wesleyho Snipesa vydá do Ameriky hľadať nevestu, prekypuje neokukanými nápadmi, znesiteľnou romantikou a dobovou čistotou zlatých osemdesiatok. Vypustiť ešte pár afektovaných výstupov a som spokojný úplne.

Svatý muž (1998)

Pravdepodobne najvydarenejší Eddieho príspevok oného desaťročia. Film si plynie svojim tempom a nenásilne vystihuje rozdiely vnútorne vyrovnaného a typicky uponáhľaného sveta. Murphy sa po rokoch opäť našiel v roli aká mu dokonale zapasovala, kladie otázky na zamyslenie a prirodzeným prejavom pôsobí sympaticky. Výborne mu pri tom sekunduje Goldblum v roli teleshopingovej krysy a usmievavá kvetinka Kelly. Treba dodať, že Guru nie je bránicu trhajúcou komédiou, skôr takým reštartom po pracovnom dni s úsmevnými, miestami vážnejšími scénkami a aktuálnym odkazom.

Blbý a blbější (1994)

Strelené, buranské, hlúpe, na tom sa zhodneme všetci. V čom sa budeme ale rozchádzať, je počet hviezdičiek.

Maska (1994)

Jim Carrey čoby kravaťák boduje sympatiami a po zelenej transformácii štýlovosťou. Cameron Diaz je mladá, krásna, neokukaná a do komiksového príbehu výborne zapadá. Gumené triky sú roztomilé, humor má šmrnc, tempo zas razanciu. Skrátka taký malý schizofrenický úlet.