Captain America: Občanská válka (2016)

Není nad to, když se sejde parta kamarádů a daj si pořádně do čenichů. A aby k tomu byl pořádný důvod je třeba donutit několik postav převléknout kabáty. Je třeba uznat, že počínání postav je naohýbáno někam úplně jinam, než kam v předchozích filmech mířili. Místy si říkám, jestli už to není moc a zavání to nelogikou. Kupodivu příchod nových postav není (opět) drastyckým zabodnutím vidlí do filmového pásku. Marvel mě znovu překvapil. Taky jste si jako já říkali, že tentokrát to už musel zákonitě přehnat a bude to slátanina první, druhé i třetí třídy? Nakonec to bylo příjemný pokoukání. Možná mám pokroucené měřítko díky DC, ale Marvel opět dokázal, že umí. Osobně bych raději na místě Spidermana viděl zpět Tobiho a napojení tak na předchozí filmy. Celá ta scéna s návštevou Tonyho u Parkerů byla hodna nemilosrdnému vystřižení. Já bych to viděl raději bez Spidermana. Ale co se dá dělat, alea iacta est !

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Toho, kdo si předem myslel, že tento snímek bude pouhou fekální hmotou bych nyní rád uklidnil. Měl pravdu! Odpůrcům Snyderova Muže z oceli, kteří nabyli dojmu, že nic horšího už nemohl natočit bych doporučil shlédnout tento "kousek". Určitě svůj postoj rádi přehodnotí a ještě rádi budou vzpomínat na to "malé" supermanovské klopýtnutí z roku 2013. Rádoby pokračování je totiž už pořádný kopanec. Snyder nejdřív supermana s velkými pochybnostmi vzkřísil a nyní ho totálně pohřbil! Nejlepší výkon dle mého podal Jesse Eisenberg, jeho verze Luthora byla parádní. Zatímco Cavill předvedl jen smutné a dobrosrdečné výrazy a Affleck naštvaný ksifty. Vývoj vztahů či nějaký logický pochod děje ve filmu, kde kámen bije cihlu také nenajdete. I když začátek pravda, vypadal nadějně. Čeho je tu ale dosti jsou (jak už mnozí zmiňovali) dialogy, při kterých se obracejí oči v sloup a záměry postav, které nemají jiný smyl, než ten aby se bylo s čím porvat. Vážně je nutné dělat dál takové filmy? Peníze hýbou světem a třesou kinematografií.

Země zítřka (2015)

Bylo by to lepší, kdyby to nebylo tak moc DISNEY. Vše naladěné do pohádkového světa s pohádkovými postavičkami. Rebelská holka, na kterou čeká celý svět a která předčí všechny věděcké i robotické mozky. Moc se mi líbil začátek s malým Georgem (i když to bylo hodně Disney) a ta asi dvouminutová stopáž návštěvy města budoucnosti pomocí odznáčku ( i když to bylo strašně nelogický a prostě celý blbě - ale moc pěkný na pohled). Zbytek se dá klidě zapomenout, zahodit, spálit. Dá se na to sice koukat od začátku až do konce, ale výsledek žádnou radost nepřinese. I na tu bídu to zaslouží tři hvězdy za nápady, obsazení a design.

Padesát odstínů šedi (2015)

Tento snímek jsem shlédl čistě pracovně, abych si udělal vlastní názor na ten strašně cool Blockbuster, na který chodí hlavně kámošky a mladý kluci na něj vodí nové holky, asi aby na ně udělali dojem. Nebo spíš proto, aby si je trochu rozdělali. Nevím, nerozumím :-) Každopádně musím souhlasit s mnoha zdejšími ohlasy. Ať byla kniha jakákoliv, její autorka si v ní mnohé zřejmě kompenzovala. Soudě i dle její fotky. A tak se milý verbale nediv, že hlavní aktérka je "taková anorektická mršina" , když tělo autorčino bylo výkvětem sexuálních neúspěchů a musela své choutky a nesplněná přání interpretovat do této.........díla. Když už bych se měl tedy na něco zaměřit, tak to budou charaktery samotných postav, které si většinu filmu protiřečí. Říkají, že něco nedělají, i když už to dávno udělaly. V jedné chvíli jsou to drsňáci a v druhé by se málem rozbrečeli. Dakota (možná záměrně) celý film cosi kuňká a hraje si na cudnou panu, téměř včera vypuštěnou z kláštera. Přitom jí chlap, kterého potkala teprve včera sáhne do rozkroku a má přitom pocit na dlani, jako by zrovna dával koňovi cukřík. Zkrátka tu někdo udělal z klasické pohádky o Popelce jakousi porno verzi. Ona chudá a blbá - on sebevědomej a bohatej s menším psychickým narušením. Už se moc těším na pokračování!

Avengers: Age of Ultron (2015)

Vtip, akce, skvělé vizualizace i herecké výkony. To vše by mohly být klady druhého propletence filmů Marveláckého vesmíru. Jestli jimi opravdu jsou je věcí pohledu či názoru každého jedince. Na mě je položit si otázku: předčil druhý díl Avengers ten první? Jasně na tuto otázku již odpovídám svým hodnocením - a to pěti hvězdami pro jedničku a čtyřmi pro dvojku. Zatímco první díl většinu spíše překvapil, jeho nový bratříček šel vlastní stopou. Neskrýval velké množství humoru, který byl kupodivu opravdu vtipný. Byla ale i místa, která zasloužila více vážnosti a byla spíše pohřbena něčí neblahou touhou po diváckém smíchu. Osobně bych ocenil více péče o pomyslný střed kružnice celého filmu alias Ultrona. Jeho válečné tažení do poklidného večera Avengers nastalo stylem "hele, už je tam ten záporák!" a ve chvíli, kdy začne UI volat něco jako "prosím Hulku, už mě nemlať! " jde pro mě veškerá legrace a krásné efekty stranou. Možná si říkáte, že jsem až zbytečně kritický, ale aby ne, když jde o Avengers - pro mě srdcová záležitost, špička ledovce jménem Marvel. Jak ovšem řekl Tony Stark, pokusím se ho citovat: ,, otevřená brána do tajemného vesmíru, z níž se valí obrovská mimozemská armáda do samotného srdce New Yorku - jak tohle trumfneme? " Nejspíš Joss Whedon tak nechal Starka citovat sám sebe a odpovědí na jeho otázku byl tak Ultron. S nutností filmových pokračování předčit své předchůdce bojuje každý film, ale neřekl bych že se to zrovna zde povedlo. Zkrátka, když se moc tlačí na pilu, nedopadne to nikdy dobře! A závěr filmu? Teď možná trocha spoileru!!!! Jak jistě víme Marvel chystá i díl třetí. Z mého pohledu to pro něj zatím vypadá dosti tragicky. Strak se chystá už od posledního Iron mana na zasloužilý odpočinek a jelikož to bez plecháče dál nepůjde, vypadá to, že slabou náhražkou ho zastoupí jeho nesympatický kámoš s jeho Iron-patriotem! :-( Hulk se raději uklidil někam do chladných vod - že by ho tam nechali odpočívat navěky? Hawkey to už možná taky pověsí, měl by se teď přeci už začít starat o svou rodinu! Kdo nám tedy zbývá? Kapitán Amerika, co tu už straší od druhé světové a jeho věrná pobočnice Čarnaja Vdóva, která se nám ale zamilovala. Možná tak i ona bude raději hledat svojí lásku na dně oceánu a svůj nový život sním? Dále je ta cháska už spíše tragická. Již zmiňovaný Starkův kámoš, Olsenka, co je fakt divná, nový kámoš Steva Rogerse s plechovými křídly a v neposlední řadě nové Marvelovo miminko - jakže se to jmenovalo? Tělo z plechu Stevova štítu, vědomí milého Jarvise, sílu má jako Hulk, vystřeluje výboje energie jako Iron man, zvedne Thorovo kladivo a má lítací pláštěnku od Supermana? Uvidíme, třeba nás pokračování opravdu opět překvapí!

Jupiter vychází (2015)

Úvodem bych rád řekl, že absolutně netuším o co v tomto filmu šlo nebo mělo jít. Celý děj i scény byly absolutně chaoticky poskládané. Zatímco Matrix byl plný úžasných myšlenek a rozhodně měl co říci, Jupiter byl pravým opakem. Jakoby oba snímky byly od úplně jiných autorů. Mnozí zde naznačují, že by to mohlo mít spojitost se změnou pohlaví jednoho z bratrů. Andymu se pak už možná lépe tvořilo s bratrem než se sestrou. Milu jako herečku jsem nikdy moc nemusel a tady mi to ještě víc potvrdila. Vždy si někde stoupla, odříkala pár debilních vět, na které dostala pár debilních odpovědí. Pak nastal střih - a pozor, teď už jinde jsme, je to jiný zlý sourozenec! Co měla představovat samotná postava Mily jsem taky tak úplně nepochopil. Narodila se stejným gen. kódem jako měla před tisíci lety matka vesmírných podnikatelů? A to jí dělá dědičkou území? Co je to za zvrácenou myšlenku? Plusy filmu byly samozřejmě vizuální efekty a Eddie Redmayne, který skvěle ztvárnil vesmírného zlosyna. Byl by učebnicový Goa'uld. P.S. doufám, že nebude dvojka.

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

To byla ale moc pěkná blbost :-) nemohl jsem jinak než 4 hvězdy. Tři by byly za tak pěkné nápady málo. Pokud jste fandou tahání střev a cákání krve, určitě vám tohle nesmí ujít. Já teda zrovna takovým fanouškem nejsem, ale přesto jsem se celkem bavil. A když už tu Červeňák hodnotí nejlepší scénu, tak pro mě to bylo rozhodně doplnění pohonných hmot pro tank :-)

Lucy (2014)

Tento film mě již dlouho zajímal a těšil jsem se, až ho zhlédnu. Hodnotil bych ho jako dalším případem mrhání pěknými nápady. Scény, které jsou pastvou pro oči jsou tak nějak pohřbeny téměř trapným celkem. Osobně doufám, že někdo přepíše tento ubohý scénář, chopí se kvalitní režie a vytvoří nám pětihvězdičkovou Lucy. Toto téma rozhodně stojí za lepší zpracování. Rozhodně to ale zase není film, na který by se nadalo koukat a že by váš filmový večer úplně zkazil.

Želvy Ninja (2014)

Od doby, kdy jsem byl poprvé v kině na Teenage Mutant Ninja Turtles (1990), se toho hodně změnilo a myslím, že bylo na čase převléci kabát i zde :-) .Předvídatelné scény i zvraty, Megan Fox, nekonečně dlouhé pády či svahy. Chápu, že to všechno může sundat jednu hvězdičku za druhou. Ale upřímně. Uvědomme si, v kterém světě se nacházíme! Nacházíme se přece v komixovém světě želvých ninjů! A proto - nevyváží to všechno skvělé zpracování známých hrdinů? Samotný děj byl zajímavě zpracován a želvičky opravdu nadchly. K tomu skvělé efekty i hlášky a zapomenete, že by vám před minutou něco mohlo vadit. Splnění očekávání, jaké jsem vkládal do celého celku + bonus za zachování či vykreslení charakterů jednotlivých ninjů, pojmenovaných podle slavných renesančních umělců. Michelangela, Donatella, Leonarda a Raphaela jistě uvidíme v dalších pokračováních (mnoha - jak bývá Bayovým zvykem) a myslím, že se aspoň prozatím máme na co těšit.

Strážci Galaxie (2014)

Vyrazili jsme do galaxie ne proto, že bychom se na ní těšili, ale s povinnosti shlédnout další Marvelácký projekt, abychom později nelitovali naší absence. Jak se ukázalo na konci filmu, velmi bychom litovali. Výborná novinka studia Marvel opět přidala k jeho nesmrtelnosti. Nádherná podívaná a kupodivu i spousta humoru nám přivodila parádně strávený večer. Je pravdou, že verze s dabingem bych se bál, ale za originál se osobně zaručuji :-) Jaký problém budou asi muset strážci galaxie řešit příště? Na to se určitě půjdu zase rád podívat!