Matrix (1999)

Matrix je filmem, který dokáže uspokojit téměř všechny druhy diváka. Na své si přijdou milovníci scifi, které rozbíjí povrchní a nepřijatelnou realitu ; fanoušci akcí, nekonečného střílení a demolování všech kulis a v neposlední řadě diváky, kteří ve filmu hledají hlubší smysl. Kolik filmů tohle dokáže? Vlastně je tu ještě jedna skupina a ta má tento film ve svém žebříčku na prvním místě. Jsou to diváci, kteří od filmu žádají všechny výše zmíněné vlastnosti v jednom snímku. A tímto divákem jsem já. Pokud se mluví o Matrixu, většina lidí si ihned vybaví zpomalené scény či padající zelené programové kódy, stylové postavy se slunečními brýlemi předvádějící bojová umění a nebojí se využít jakýkoliv zbraní jednoduše proto, že můžou a můžou vlastně cokoliv. Ale pod vší touhle filmovou parádou je daleko hlubší smysl celého snímku, který většina lidí ani nepochopí nebo ho nehledají. Pokud se zamyslíte nad vším co postavy dělají nebo říkají a přenesete tyto informace pod obraz reality, zjistíte jak úžasný Matrix doopravdy je. Hříchem by bylo, kdyby Matrix nebyla trilogie. Zde nešlo jen tučné výdělky a tudíž nafouknutí děje, ale podobně jako u Star wars o ucelení celé myšlenky a dotáhnout příběh až do jeho konce. Povedlo se a celé trilogie je vlastně jedním filmem.

Po zániku Země (2013)

Rychlost, jakou film začal mi celkem vyrazila dech. Až jsem si říkal, že tohle snad ještě není začátek. Bylo to takové šup, šup, tohle je takhle a tohle zase takhle, pobíráte jo? Říkal jsem si aha, tak to nám toho asi mají hodně co říci a ukázati, tak bylo zapotřebí rychlejšího tempa. No jo, jenže oni tam už dál nic neměli. Chod filmu se najednou přepnul na pomalý a celé to důležité vypravování na začátku nebylo až do samotného konce filmu zapotřebí. Nad tou příšerou (Ursou) jsem se nějak nezamýšlel, ale souhlasím s názorem, že to stvoření nemělo moc hlavu ani patu. Je ale třeba uznat, že i taková biologická zbraň, jako byl "vetřelec" nevyužívala zraku a nikomu to nelogické dosud nepřipadalo. Osobně jsem od tohoto filmu spíše očekával nádhernou podívanou na Zemi bez lidí (ruiny civilizace, divokou přírodu a zvěř). Místo toho si Jaden vyšel na krátkou procházku, potkal pár opic, nějaké ptactvo a smečku šelem. Bylo tam toho snad víc? Já myslím, že pasoucí se Bizoni v dáli se snad nemusejí ani počítat. Postava Willa mi moc neseděla, myslím však, že zahrané to měli oba dobře. Jejich vztah měl hloubku a já jako divák jsem se dokázal vcítit. Živým důkazem pak byla vedle několikrát plačící přítelkyně. Přiznám se, že jsem v jisté chvíli málem usnul, což se mi snad ještě nestalo. Je třeba přiznat, že to bylo opravdu slabší a to i vzhledem k tomu, že celkový nápad se zdál velice dobrým a ve finále takřka nevyužitým, což je škoda.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Zatím nejlepší film letošní sezóny. Upřímně se mi tento díl líbil více než-li ten první. Úvodní velkolepá scéna nastartovala mé nadšení a dále již neproběhlo nic, co by změnilo mojí mimiku, byť bylo mnoho okamžiků snadno předvídatelných. Něco co by překvapilo? Nic jsem zde nenašel a ani jsem nic neočekával. Upřímně jsem na film šel s čistým štítem. Největší stopu ve mě asi nechala scéna, ve které se před zraky udivených domorodců vynořuje pod útesem Enterprise v celé své kráse a odlétá pryč. Velkolepější střet dvou naprosto rozdílných civilizací si snad nelze ani představit. Není dále moc co dodat, to se musí vidět :-)

Terminator Salvation (2009)

Jako fanoušek série Terminátora za tento film (díl) tleskám. Oproti téměř trapné Vzpouře strojů, která značně znehodnotila, jakožto pokračování, Cameronovo mistrovské dílo Den zúčtování, je Salvation dle mého názoru přinejmenším filmem vracející hodnotu zpět do svých kolejí a pokračuje v příběhu, který se formuloval v předchozích třech dílech. Scénáristé měly zřejmě plné ruce práce retušovat škody, které Vzpoura strojů napáchala. Nakonec to třetímu dílu pomohlo a stal se tak důležitým článkem děje. Salvation má výborné efekty i hudbu a herecké výkony za nimi nijak neklopýtají. Celý film jsem v kině s úctou hltal a dal mi na konci víc, než jsem upřímně očekával. V beznaději, že Terminátor končí druhým dílem jsem nedoufal v ducha, který byl Salvationu vdechnut, obzvláště závěrem v citaci o síle lidského srdce či závěrečným vzkazem Johna Connora. A i když možná mnozí namítnou, že zde bylo hlavně vytaženo jen to nejlepší ze starých dílů, mě osobně to bylo spíše příjemné. Ono lze těžko překonat nepřekonatelné. Ale kdo ví, třeba nám to předvede pátý film, čemuž ale nedávám velké naděje. P.S. I když pro mě je stále nejlepším dílem Den zúčtování, přidávám do svých oblíbených filmů Salvation. Zaprvé - dívám se na nějrád znovu. Zadruhé - je modernější verzí, pln pěkných efektů, které já rád. A zatřetí - ten film si to zaslouží!! Nechápu opět nízké hodnocení :-/

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Nuže Watsone, máme tu vskutku povedený druhý díl, který s sebou vynáší vzhůru onen první, jenž byl také velmi dobrý. Tento ho však, dle mého názoru, daleko předčil. Indície, které prve nedávaly téměř smyl, čímž zmatenost se dostavila opět na své místo, nás na konci našeho pátrání dovedly až do velkolepého závěru. Cesta to byla velice zábavná, plná skvělých scén a doprovázena výbornou hudbou, jenž byla onou třešničkou na pomyslném dortu. Film jsem zatím viděl dvakrát a vidět ho znovu by mi vůbec nevadilo. Jared Harris opět v roli padoucha, jenže on se pro to zkrátka narodil. Snad celá série neztroskotá na třetím dílu. Obecně totiž platí, že jednička je velmi dobrá, dvojka je skvělá a z trojky nezbývá nic než zklamání.

Velký Gatsby (2013)

Nemohu soudit či porovnávat předchozí verze filmu. Taktéž jsem nečetl ani knižní podobu. Myslím tedy, že jsem na tom podobně jako většina diváků, které by tedy můj neprofesionální pohled na věc snad i mohl zajímat. Do kinosálu jsem nevstupoval s žádným očekáváním, což nejspíše pomohlo i závěrečnému hodnocení. V úvodu filmu jsem cítil, jakýsi náznak tajemna. Pokud to tak mělo býti, moc se ta myšlenka nezdařila zrealizovat. Zkrátka to byl takový slabší odvar, ale o to tu nejspíše tak moc nešlo. V knize bych to přisoudil k nutnosti napnout čtenáře a začít společně s vypravěčem pátrat po indíciích, které ho nakonec dovedou s velkou fanfárou až k samotnému great Gatsbymu, což je přesně to co mi tak nějak chybělo. Dále už se tajemno až příliš rychle opouští a najednou ho všichni znají a všechno o něm vědí. Trochu divné.....ale což, film pokračuje a to hlavní teprve přinese. Co mě jako neprofesionála zaujalo byl velmi dobrý výběr herců a s tím spojený i jejich výkon. O svém mě přesvědčil hlavně Tobey Maguire, který mi do své role perfektně seděl. Obecně je pravdou že mi některé další souvislosti moc neseděli. Pro mě otázka, zda za to může film, kniha nebo já sám. Hudba, která se hrála na večírcích mi už vůbec neseděla do své doby a působilo to jako trn v oku, ale chápu snahu až příliš nenudit moderního diváka a mimo to si nejspíš mimo film tyto předělávky moderních songů někdy rád poslechnu. Ale jak říkám,pro film se mi to zdálo až příliš výrazné. Ale při tom všem jsem se nijak nenudil, líbilo se mi zpracování filmu, z kterého knižní předloha doslova dýchala a dovedl jsem si představit její řádky. Nezklamal mne ani závěr a celková pointa byla na konci jasná. Na pět to tedy není, ale slabší čtyři to určitě zaslouží.

Avengers (2012)

Upřímně jsem vůbec nečekal, že se tento film takto vyvede. Vzpomínám, jak jsem byl v roce 2012 v kině mile překvapen a dokonce odcházel hodně nadšený. Dnes jsem se podíval znovu. Je to zkrátka super. Nedokázal jsem si tehdy představit, jak spojit všechny postavy do jednoho filmu, aniž by to nebyla naprostá slátanina. Ale propojení bylo nakonec fascinující a fakt se celý ten projekt Avengers povedl. Vše vypadalo tak přirozeně, všechny postavy byly zachovány a nic nebylo uměle překrucováno tak, aby se to nakonec hodilo do nějakého patvaru. Nedokážu si však představit pokračování, kde by se mohla objevit nějaká originalita, film, který by nečerpal z této původní slávy. Ale kdo ví, třeba budu ohromen znovu :-) hmm, to by bylo super ;-) Ale všichni víme, jak do dnes chodí...

Thor (2011)

Tento komentář píši dnes, dávno po svém hodnocení a prvním shlédnutí filmu. Píši ho dnes, v den, kdy jsem se na tento film podíval znovu. Zpracování námětu je výborné. Moc se mi líbily kostýmy, herecké obsazení a kochal jsem se krásami Asgardu. Příběh nerozvážného, namyšleného Thora ubíhal jako parádní podívaná až do jednoho bodu. A tím se dostávám k mému tříhvězdičkovému hodnocení. Vše bylo v pořádku, dokud Thor nebyl vyhnán na Zem. Já vím, co je na tom tak strašného že? Nebylo by nic, kdyby se dostal někam mezi vikingy. Ok, musí to být dnešní doba, takže někam do Norska či Švédska. Ale proč do Ameriky? Je přece logické, že portál bude ústit tam, kde leží počátky této mytologie. Dobře, musí to být nutně Amerika. Nu, ale ta se silně nepovedla. Thorův pobyt na Zemi mě příšerně nudil. Rádoby vtipné scénky či hlášky mi otáčely oči v sloup a pohled na film se mi tak totálně zkazil. Více než podivná a nehodící se mi přišla celá ta laboratoř kolem kladiva. Nepochopil jsem, k čemu to vlastně bylo a o co víc, proč celé to jádro nakonec nemělo střechu. Ale jen co Thor získal zpátky svou moc, vše se vrátilo do normálu, jako by se film probral z ošklivého kómatu. Závěr nakonec parádní. Škoda toho kazu. Uvidíme co přinese další díl. Pravdou ale je, že na druhý pokus se na to koukalo o něco lépe.

Iron Man 3 (2013)

Po prvním zklamání z premiéry jsem dal Iron manovi druhou šanci. Z hlavy jsem nemohl dostat úvod celého filmu. Ten mě prve zcela vykolejil, nečekal jsem to, přitom je super. Člověk by měl asi jít z prázdnou hlavou, než-li z určitou představou, která když je nesplněna, ničí celkový dojem. Ale při druhém pokusu jsem si nakonec film užil. Co mi ale stále vadí je samotný závěr. Ten hodnocení stále kazí. 1. Peper opravdu neměla být akční hrdinkou a ještě se tomu tupě divit. Nemluvě o její nehořlavé podprsence, na kterou Downey ještě okatě upozorňuje - hrozná scéna! 2. Jak je možné, že Tony si nechal vyoperovat střepiny? Vždycky říkal, že to nejde?! To přeci boří celou podstatu Tonyho Starka. Vždyť ještě ve druhém díle umíral na otravu paládiem a najednou to jde lehce odoperovat?! Že to měl kvůli pohonu Iron mana? A co pohánělo prázdné obleky nebo Iron Patriota, ovládaného jeho nej-kamarádem? Nenávidím, když si scifi určí svoje pravidla či fyziku, kterou nakonec nedodržuje. Při prvním shlédnutí filmu jsem nemohl překousnout že MARK 42 je hromadou šrotu, přičemž by to měl být nejmodernější oblek. Vždyť v Avengers mohl Tony zdatně bojovat proti bohovi Thorovi a nyní se poslední verze neustále rozpadá na kusy. Ale říkám si, že se to Tonymu prostě nepovedlo, že je to zkrátka ještě nevychytanej prototyp. Asi bych tu toho mohl vytáhnout více, ale kdo by to četl :-) Závěr jsou nakonec tři hvězdy. Je to koukatelné a dá se na to dokonce koukat znovu.

Nevědomí (2013)

Základní otázka. Může být film s takovým hereckým obsazením špatný? Ano, zajisté může! Ta šance je ale poměrně malá. Oblivion však spíše překvapil, než-li mohl něčím zklamat. Od tohoto filmu jsem si sliboval převážně dvě věci - Toma Cruise a pěkné efekty. Přináší však toho s sebou daleko více. Pokud si od začátku myslíte, že víte jak to celé bude (ostatně tak jako já) věřte, že jste opravdu v nevědomí a společně s Tomem Cruisem nakonec odhalíte, jak hluboko králičí nora vede. Rozsah celé zápletky mě opravdu celkem překvapil. Jen jí je třeba pochopit, což se očividně dle mnohých komentářů každému nepodaří. Z mého pohledu však bylo závěrem vše jasné a srozumitelné a tak jsem mohl při závěrečných titulcích nadšeně zatleskat, neboť jsem byl schopen se do filmu vžít, prožít Jackovi pocity a probrat se spolu s ním z jeho nevědomí.