• Hudební

Druhý dech (1988) (seriál)

Hned v úvodu prvního dílu je inženýrem Vydrou vyslovena definice slova nebo označení etologie - a o tu v tomto seriálu vlastně šlo. Nakrmit národ (a to soběstačně) byl opravdu nesnadný úkol a zemědělci jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě dělali  nemožné. Vymýšleli i nemožné projekty, jako byl velkokapacitní kravín, či teletník. Josef Abrhám si svého inženýra, který neustále připomínal zásady etologie, podle mě docela užil a jeho boj s větrnými mlýny zvládl perfektně. Taktéž Kratina - bravurně hraje nadšeného chovatele, který kvůli tehdejšímu šlendriánu ve všem skončí jako zlomený muž...a vůbec všichni ostatní předvádí naprosto uvěřitelnou ukázku, jak se tehdy žilo a pracovalo. Potěšilo mě mnohahvězdičkové i slovní hodnocení od několika uživatelů, a  ráda se k nim přidávám. Souhlasný komentář: nash.

Všechno nebo nic (1984)

Docela slušný film nastavující zrcadlo své době, s několika velmi dobrými okamžiky, a s jednou naprosto neuvěřitelnou scénou, když se Kratina vytahuje do loďky jen jednou rukou.  Mnohem uvěřitelnější by bylo, kdyby se utopil a film by tak měl tragický závěr.

Meat Loaf - I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) (1993) (hudební videoklip)

Nádhera - píseň i klip.  To, co Meat Loaf neudělá z lásky, zůstává dodnes záhadou nejen pro aliasku, ale i pro další posluchače a recenzenty. Meat Loaf se několikrát pokusil text písně, který považoval za jednoznačný, vysvětlit. Takže shrnuto - "Nepřestanu dělat krásné věci a nebudu dělat špatné věci".

Filmy našeho dětství - Vetřelci (2021) (epizoda)

Perfektní, svižné a vtipné. Potvrdil se mi fakt, že Cameron je despotický zmetek (jak trval na tom označení Vetřelci, on přeci žádnou dvojku netočí!) a Sigourney sympatická, chytrá a diplomatická první dáma tohoto filmu.

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Ten malý prcek hrající prince Leopolda v dětství byl Adamczykovi tak úžasně podobný, že vysloužil tomuto neuvěřitelnému dílu jednu hvězdičku.

Suite Française (2014)

Zajímavý příběh podle románu, který vznikl  přímo v době, o které pojednává.  Autorka převedla prožité situace do románové existence a dává jim neobyčejnou hloubku a pravdivost. A ač se film jeví jako červená knihovna, není tomu tak. Všechno, co film ukazuje, se klidně mohlo stát a možná i stalo. Jen by mě zajímalo, jak by byla paní Némirovská spokojená se závěrem, který nestačila dopsat.

Šťastný nový rok (2019) odpad!

...souhlasím s honajzem - plus ještě naprosto otřesný hudební doprovod.

Chyťte doktora (2007) odpad!

Panebože...tak hlavně že Malátný pár let před tím vyrazil z kapely Rajcherta kvůli jeho hraní ve filmu. Pak sám vleze do takové...škoda slov.

Ochránce - Ahoj tati (2021) (epizoda)

Skvělý díl - podobně jako Chudobce se mi po jeho skončení nedostávalo slov. Školský ombudsman tentokrát vypátral příčinu dětské sebevraždy a vysvětlil rodičům, že jejich mimořádně nadané a dokonalé dítě se svobodně rozhodlo v tomto nedokonalém světě už dál nezůstávat. Možná se jim trochu  ulevilo, stejně jako škole, ovšem té zůstává máslo na hlavě, protože genialitu jejich žáka nedokázali ani rozpoznat, ani využít a motivovat. Hlavně že blbečkům se věnujeme maximálně - mají zvláštní školy, zvláštní pedagogy, asistenty - a stejně je to k ničemu. Ten odvážný závěr byl vynikající.

Karel (2020)

Musím říct, že tohle se Olze Špátové povedlo. Dokument je svižný, zábavný  i smutný zároveň, protože to měl být původně dárek k osmdesátinám a nakonec je z toho epitaf.  Jsou v něm  opravdu velmi výjimečné a intimní okamžiky (ortel lékaře a rozhodnutí nepokračovat v léčbě).  A myslím, že spousta  účastníků jeho posledního koncertu v Brně se až teď z filmu dozví, v jakém stavu  ten koncert profesionálně odzpíval. Klobouk dolů, Karle (akorát si myslím, že měla Ivana tehdy pravdu - tohle se mohlo ukončit už mnohem dřív).