• Hudební

Sadie (2017)

Sadie je příběh 13leté dívky, která žije doma s matkou, zatímco její otec slouží v armádě. Sadie svého otce miluje a trpí jeho opakovanými odjezdy od rodiny. Když její matka začne chodit s novým mužem, Sadie podniká extrémní opatření, aby ukončila její vztah a zachránila rodinu - no, tak na to jsem docela zvědavá, ale především proto, že veškerou hudbu k filmu dělal Mike McCready z Pearl Jam a podle traileru je to docela síla.

Pearl Jam: Let's Play Two (2017)

Frontman kapely Pearl Jam Eddie Vedder je chicagský rodák a má velmi blízký vztah k místnímu klubu i k stadionu. Je prostě baseballový fanoušek odmalička, což můžeme vidět i z úvodních archívních záběrů. Postupně svým fandovstvím i vztahem k Wrigley Field nakazil i ostatní spoluhráče v kapele - Stona Gossarda, Jeffa Amenta, Matta Camerona a Mika McCreadyho - jejichž jména jsou spíše synonymem Seattle. Chicagští fanoušci jsou stejně vášniví, at už jde o příznivce Pearl Jam, nebo Cubs - a vlastně toto se prolíná celým dokumentem. Kapela, mužstvo Cubs, fanoušci - ti všichni mají ke stadionu Wrigley téměř posvátný vztah, který se režisérovi Davidu Clinchovi podařilo věrně zachytit. Koncertní sekvence jsou nádherně natočeny a hudba dává filmu potřebnou dynamiku, kterou by díky poměrně podrobnému povídání o baseballu zřejmě neměl. A pro mě (jako pro fanynku PJ a Eddieho) bylo zajímavé sledovat, že i on je něčím oddaným fanouškem...a ne jako ostatní povrchní celebrity, které se ukážou až na finálovém zápase a bojí se, aby se jich někdo nezeptal na oblíbeného hráče z dětství...

Silnější (2017)

Z bostonského atentátu si pamatuju docela zřetelně spíš oba atentátníky, jejich jména a podoby, u přeživšího z nich jsme měli dopadení v té lodi téměř v přímém přenosu. Přiznám se, že příběh Jeffa Baumanna jsem tehdy nezaznamenala, a i skutečnost, že identifikoval jednoho z atentátníků, slyším poprvé. Proto jsem se se zájmem podívala na tento film. Jeffův příběh je o ztrátě (nohou) a nalezení (schopnosti znova chodit). Cesta mezi tím byla dlouhá a strastiplná. Jeff totiž nebyl žádný hrdina ani před svým zraněním, to jen všichni kolem něj ho z něj chtěli mít. Byl pořád stejně nezralý, nezodpovědný a nespolehlivý, což se projevovalo i v přístupu k rehabilitaci a nácviku chůze. Holt každý není Meresjev...Velice obdivuji rozhodnutí jeho přítelkyně být v té době s ním, a i když se později rozvedli, myslím, že ona může mít svědomí čisté. A možná právě vědomí nastávajícího otcovství, přes počáteční šok, dodalo Jeffovi sílu postavit se nepřízni osudu i snášet ten statut hrdiny, kterého z něj chtěla Amerika mít. Neboť tohle je tam normální, ať se to komu líbí či nelíbí, proto ten patos v závěru filmu, jinak nemám výtky. Film vznikl podle výborného scénáře, za kamerou stál génius, Jake Gyllenhaal byl vynikající. A proto volám zároveň s RKBoy: dejte tomu chlapovi konečně Oscara! Souhlasný komentář: Matty.

Cirque du Soleil: Kooza (2008) (divadelní záznam)

Taky miluju neuvěřitelné číslo Wheel of Death. Artisté se jmenují Carlos Marin Loaiza Enrique a Jimmy Ibarra, který pochází z Kolumbie a je ze staré cirkusácké rodiny. V Kooza vystupuje už od roku 2007. O svém čísle říká, že vyžaduje vojenskou přesnost, extrémní kondici a pečlivě měřenou kombinaci akrobacie a gravitace. Co vím, tak pár artistů z Kola smrti už spadlo. Asi to chce hodně zkušenosti, něco takového předvádět.

Osudová přitažlivost (1987)

"Viděls Osudovou přitažlivost? Já jo a zděsil jsem se, stejně jako se vyděsily miliony chlapů v celé Americe...", pravil Samotář v Seattlu. No ono takovýhle film občas není na škodu...

Vrah vedle nás (1987)

Michaelu Biehnovi sluší oblek stejně jako vojenská uniforma, takže za mě 4* - slušné krimi, řešící dilema, zda má být potrestán vrah, který je shledán nesvéprávným. Obhajoba v tomto případě tvrdila, že vrah je psychopat, a proto není odpovědný za své činy, obžaloba tvrdila, že i psychopat musí být za své hrůzné činy potrestaný. Rozdíl mezi těmito dvěma teoriemi je trest smrti (tedy aspoň v USA).

Fontána pre Zuzanu 2 (1993)

Opět souhlasím s názorem BadoXXII....Označení partyzánská režie je přesné a naivita scénáře je neskutečná. Za mé dvě hvězdičky může Habera, i když ho moc nemusím, tak tu roli zvládl obdivuhodně dobře a přesvědčivě.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Neskutečný slepenec čehosi, kohosi, nejméně do 40. minuty jsem měla problém zorientovat se.... Přitom příběh mladých (i starých) ze sídliště je poměrně jednoduchý a prostý a být lépe natočený, byl by to hezký film ze života. Jako dobrá hudba to prostě nespasí. Výstižný komentář: BadoXXII

Čert ví proč (2003)

Tohle je ale zvláštní pohádka. Pročetla jsem komentář honeysuckle, který ji ohodnotil odpadem, a pak taky dlouhý a zajímavý komentář Adama Bernaua, který jí dal 4*. S oběma musím souhlasit, což mi nepřipadá normální. Mezi jistoty filmu patří alespoň výborná výprava a slušné herecké výkony, především Csongora Kassaie.