• Fantasy

Poslední souboj (2021)

Jak jsem před dvěma roky onanoval u netflixovského Krále, tak jsem si i letos zaonanoval nad novým bijákem Ridleyho Scotta, jehož jsem jako režiséra postupně odepisoval, protože jeho poslední super film vyšel v roce 2007 (Labyrint lží a Marťan jsou fajn, ale ne super). Nicméně ten postarší filuta mě nakonec opět dokázal naprosto uhranout, kdy mu k tomu stačil parádní scénář od Afflecka s Damonem. Poslední souboj je totiž bravurní historická konverzačka, která nabízí strhující dialogy a postupné odkrývání děje, díky kterému vám ty dvě a půl hodiny utečou jako voda. K tomu si připiště bravurně zvládnutou emancipační rovinu, špinavě uhrančivý vizuál, soustředěné herce (Affleck si to užívá / Driver je ďábel) a parádně nasnímaný závěrečný souboj, kdy vám z toho vypadne téměř bezchybný kinematografický zážitek, u kterého mrzí jedině to, že na něj lidi nechodí (v sále jsem byl sám!).

Lajna - Nová lajna (2021) (epizoda)

"Jestli z Luboše ucítím halušky, tak já je vybombím všechny tři!" - jo, Hrouzek je zpátky a je to pořád sranda.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Bolí mě to, bolí, co dělá Sony s mojí oblíbenou komiksovou postavou. Udělat totiž z poměrně temného a depresivního zdrojového materiálu lidovou komedii, to už je skutečně kumšt. Jedničku jsem ještě přešel, ale tady už to nejde. Je mi líto všech zúčastněných (ale samozřejmě money talks) a vyloženě se děsím toho, co přijde příště. PS: Pokud chcete rozpohybovaného Venoma a Carnage, koukněte se raději na výborný animovaný seriál z 90. let.

Lucifer - Parťáci až do konce (2021) (epizoda)

Kdyby se v tomto duchu nesla celá šestá sezóna, neřekl bych ani popel. Fajnová akce, skvělý výběr hudby (konečně absentuje prazvláštní popík a sahá se ke kouskům, které mají blíže prvním dvěma sezónám) a emoce fungují parádně, přičemž to není vlastně ani zbytečně vyhrocené. Příjemné zakončení, jenž ale mělo přijít už dávno.

Zhoubné zlo (2021)

Wan si zřejmě pro radost natočil naprostou kravinu, která se inspiruje u starých braků a dělá si z toho tak trochu legraci (stejně jako z diváka). A v tom bych rozhodně problém neviděl, avšak jeho typicky uhlazený a řemeslně povedený vizuál není s touto látkou vůbec kompatibilní, a tak se člověk stále není schopen naladit na tu správnou notu. Každopádně na dnešní dobu přehnané násilí potěší a matrixovský masakr ke konci taky.

Mistr jinu a jangu (2021)

Vizuálně krásně zpracované fantasy, které by mohlo být vyloženě skvělé, kdyby v něm těch atrakcí bylo více a celé se to nevleklo jak Miloš Zeman do vany. Ale ten full-on anime konec byl sranda.

Příběh Popelky (2021)

A vlastně proč ne. Pro muzikály mám slabost, tudíž jsem vlastně docela rád, že se tady šlo "full-on muzikál" cestou. Originální písničky jsou docela v pohodě, stejně jako covery těch známých. Casting příjemný, občas se povede i nějaký ten vtípek a celkově to rychle uběhne. Ano, vypadá to možná až příliš televizně, občas to je dost zkratkovité/mělké, problémy se tam vyřeší z čista jasna a poselství by se mohlo sdělovat poněkud obratněji, ale na světě jsou i daleko horší verze Popelky.

Sexbomba od vedle (2004)

Citlivá coming of age komedie, která se i přes své téma vyvarovává nechutností, baví upřímností, nabízí skvělý herecký ansámbl (škoda toho, kam se Hirschova kariéra dostala), pekelně sexy Elishu a vynikající hudbu. Navíc zraje jak víno.