Zombieland: Rána jistoty (2019)

Takže... jednička je v dnešní době už takový menší kult a je prostě perfektní. Dvojka vyhání spoustu scén do extrému, víc než často odkazuje na první díl a nabízí T-800 zombíky - rozuměj, terminátory. Woody si krade pro sebe každou scénu, chemie mezi Jessem a Emmou také funguju, Zoey vnesla spoustu čerstvé energie a její barbie-girl byla jedním z pilířů filmu. O vtipné scény, nadupané hlášky a wtf momenty opravdu není nouze a já se vážně bavil, ale jednička je nepřekonatelná. Tak třeba za dalších 10 let, na tenhle film se čekalo strašně dlouho, spousta odkládání, ale nakonec vznikl a jako pokračování perfektního filmu splnilo očekávání řekl bych na jedničku.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

El Camino je přímým pokračováním (otevřeného konce) Breaking Bad a ukazuje nám osud Jesseho po, ale také před, projetím branou jeho náckovského pekla. Moc milý, lehce nostalgický pohled na jeden z vůbec nejlepších seriálů. Výborně natočené, skvěle zahrané, některé postavy jsou sice viditelně starší, ale to nevadí, a především Gilliganův mistr se opět ukázal. Film jako takový nebyl nutný, ale byl opravdu příjemný a je až s podivem, jak přesně se naladil na vlnu kvality a atmosféry svěho slavného seriálu.

Divoký Bill (2011)

Šel jsem do toho s rezervou, nevěděl co čekat a očekával lehkou komedii (a ve scéně s Andy Serkisem a jeho hádankama jsem se fakt nasmál), ale ve své podstatě jde o opravdu hodně solidní sociální drama z britský nižší vrstvy. Opravdu povedená studie "nápravy" bývalého kriminálníka na vzorného otce rodiny s několika opravdu vtipnými scénami, ale zároveň uvěřitelnou atmosférou. Poultera zrovna nemám rád, jeho kukuč mě děsí a sere zároveň, ale CC-M se svým dokonalým přízvukem je naprosto fantastickej protagonista a krade si show pro sebe a jen málokdy dá prostor neméně kvalitnímu komparsu, ze kterého jsou nejlukrativnější jména Serkis a Rheon.

Joker (2019)

To že je Phoenix výborný herec, to je už dlouhou dobu známo a o tom, že umí zahrát záporáka nemůže být pochyb. Geniálně zahraný Žolík, jenž mě nechal v němém úžasu nad daným výkonem, skvěle zpracovaný film s důrazem na detail. Pravděpodobně nejlepší počit z dílny DC od dob Nolana a nutno říct, že v mnoha věcech ještě lepší. Fantastická atmosféra více než prohnilého Gothamu, ve kterém sledujeme proměnu jednoho z těch méně zkažených obyvatel města v revoluční ikonu násilí a nespoutaného chaosu. V Gothamu zbylo jen pár čistých duší a ani staroch Wayne k nim nepatří, což je snad poprvé, kdy byl jeho odkaz v některém z Batman-příběhů pošpiněn. Temné, dramatické, ojediněle surově brutální, aby to vzápětí vystřídal humor černější než Vantablack. Jokera jsem si jednoduše užil, od příběhu, práci s kamerou a hutnou atmosféru že by se dala krájet, až po Phoenixovu one-man show. Útok na Oscary, adept na jednu z hlavních cen, i když víme, jakou úroveň cena Akademie má a Joker bohužel neobsahuje mnoho LGBT hrdinů a podobných cool fajnšmekrů. Ale uvidíme, film je to výborný a ještě několik hodin po premiéře jsem plný emocí.

Lví král (2019)

Vizuálně nádherný počin, který ovšem příběhově nenabídne vůbec nic nového a jde jen s drobnými odchylkami ve stopách svého 25 let starého já. Jak říkám, od původního filmu se místy lehce liší, ale toho si všimnou primárně jen naprostí nadšenci původního snímku a pro někoho, jako já (který sice Lvího krále mám moc rád, ale slovo od slova si nepamatuju), jde o příjemnou podívanou. Krásná grafika, až je mi líto nazývat to animovaným filmem. Jen mi bylo líto nevyžívání se v silných scénách, hodněkrát jsem měl husinu, ale během chvilky jsme už byli v jiné scéně, takže jsem si pocit napětí nebo jen slziček na krajíčku pořádně nevychutnal. A k závěru, jak mě by se líbilo pg-13, nějaká ta krev, mrtvoly, to by bylo parádní a hlavně realistické završení tohoto milého díla.

Hlava 22 (2019) (seriál)

O Hellerově díle vím jen jedno, je považováno za jednu z nejkvalitnějších satir vůbec. Letošní minisérie na to jde ale o něco jinak, ano, jsou zde dost vtipné, dost karikaturující místa a člověk se i zasměje, každopádně převládá surový tón a krom krve a mrtvol nám je nabídnuta i dost slušná cesta do hlubin vojákovi duše. Absurdita války z tohoto šestidílka srší všemi směry. Asi to není úplně na plný počet, jsou zde i hluchá místa, ale nijak nepřekáží, hlavně mi přijde, že seriál vlastně moc neví, jestli má parodovat, nebo naturalisticky zobrazovat válku a vše kolem ní. Možná je to dobře, možná to mohlo být o něco lepší. Nicméně hodně povedené, taková kombinace MASHe a Bratrstva.

Banda (2019) (seriál)

OH MY GOSH! Něco tak temně komicky originálního a tak skvěle parodujícího jsem neviděl ani nepamatuju. Já si snad seženu i komiksy, protože tohle je neskutečná bomba. Od začátku jsem moc netušil, do čeho to vlastně jdu, ale hned jsem se nechal chytit do toho zkaženýho světa super"hrdinů". Pro Urbana (který tady navíc vypadá jako Wolverine v nejlepší formě) mám slabost a tady je brutálně dobrej a i další "kluci" táhnou, Starlight v podání Erin Moriarty je naprosto sladká, každopádně co se dokonale zkaženého Supermana týká, nemám slov. Každý díl něco nabídne, každý díl přijde s něčím spešl, zvráceně vtipným, napínavým či překvapivým a celkově perfektně šlape. Číslo jedna v rámci nejlepších nových seriálů letošního roku. Pokud druhá série přijde se stejným tempem, asi si vyklidím místečko v oblíbených. Co se Amazonu týče, tak se těším čím dál tím víc na další projekty, protože rozhodně má kvalitu.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Naprosto unikátní vizuál a spousta easter eggů. Tak bych ve zkratce definoval Paralelní světy. Občas mi to připomnělo Scotta Pilgrima se svými komiksovými prvky, každopádně tenhle Spíďa je komiks na plátně. Skvěle dávkovaný humor, výborná chemie mezi různými Spider-něco z různých světů a kulervoucí grafické zpracování.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Skvělá atmosféra sálající z každého záběru, řemeslný scénář a perfektní herci. Děj, přestože není přímočarý odsýpá, 6 epizod na sérii je skvělý tah, protože se PB vyhýbají jakékoli přebytečné vatě. V každém díle se něco děje, o napětí a akci není nouze, hudební podkres a kamera patří k tomu nejlepšímu.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Prequel k BB? Hell yeah! Better Call Saul je sice pomalejší a perníku se dotýká jen okrajově, ale přesto má svou geniální Gilliganskou atmosféru. Saul má na to táhnout seriál, možná ne úplně celý, ale kvalitu má. Od toho je tu ale Mike, který k Jimmymu/Saulovi přidává přesně ten poslední dílek skládačky k vytvoření skvělého a Breaking Dad hodného seriálu. Tempo je sice pomalejší, ale mě osobně to vůbec nevadí, na oplátku je zde dost gagů a postupné propojování se světem Waltera Whitea prostě stojí za to.