Barbie (2023)

Když byl na scéně perfektní Gosling v roli Kena, kradl si všechny jednotky mé pozornosti jen a jen pro sebe. A nemohlo za to pouze jeho naolejované a dokonale opálené ABS. Gosling totiž umí hrát, umí tančit a zpívat, a co je nejdůležitější, jeho postava byla nejlépe napsaná. Tím nechci hanit Margotku, těžko by se asi našla hezčí a kvalitnější herečka do té role. Problém je v tom, že Barbie má několik rovin. Občas vám přijde, že koukáte na změť né vždy vtipných a souvisejících skečů. Občas si nejste jistí, zda té feminizace není zas moc. A občas se skvěle bavíte, protože koukáte na originálně pojatý film, plný výborných vtipných nápadů, vynikajících popkulturních narážek, který i přes svůj obsah není trapný. Bohužel né vždycky máte ten poslední pocit, ale velkou část filmu ho tam alespoň trochu cítíte. Hračky od Mattela 5/5, lidé z reálného světa mě naopak dost nepřesvědčili a byli slabým článkem příběhu. Taky škoda samotného závěru, ten mi asi úplně nesedl.

Tajná invaze (2023) (seriál)

MCU ty seriály úplně nejdou (ony už i ty filmy mají všelijakou kvalitu). Je sice pravda, že je to rapidní zlepšení oproti She-Hulk, ale opět jde o takový relativně průměrný seriál na úrovni Falcona a WS. Postavy jsou zde solidní, Fury (byť to není ten Fury před problikem) s Talosem jsou fajn a Emilia Clarke s Ben-Adirem dodávají čerstvou krev. Jenže takové nemastné neslané, scénáristicky nezajímavé, finální boss fight jakoby z finále Free Guye vypadl, akorát v horším a nevtipném provedení. Kouknout se na to dá, ale potenciál eventu nevyužitý.

Jirka vysvětluje věci (2022) (pořad)

Vynikající záležitost s kvalitním obsahem a kvalitním zpracováním. Nutno vyzdvihnout v dnešní době nadstandardní novinařinu s minimálním vnucováním vlastního názoru. Content, který by se z fleku mohl využívat ve školách. MŠMT, kde je dotace?

Zaklínač - Zrnko pravdy (2021) (epizoda)

Nejlepší díl celého seriálu. Perfektní zpracování povídky, přičemž změny, které zde jsou (Geralt s Nivellenem se znají, je zde Ciri), nijak neruší a v rámci seriálu parádně zapadají. Výborně se pracuje s atmosférou a původní myšlenka povídky je plně zachována. Tohle je kvalitní adaptace, takhle si představuji seriálového Zaklínače.

Zaklínač - Každý po svém (2023) (epizoda)

Představení 2 čarodějek (opětovně a Keita, + ve 3. díle Rita), tedy jedněch z nejkrásnějších žen Kontinentu. Člověk by zaplakal, když vidí, co za tlusté a reálně ošklivé herečky je hraje. Opravdu snad jedinou přesně trefenou čarodějkou, tj. jak si představuju, že v knize opravdu vypadala a celkově chováním, je Tissaia.

Zaklínač - Shaerrawedd (2023) (epizoda)

Přál bych si, aby tato série byla přesný opak toho, co druhá, tedy že když 1. díl minulé byl vynikající a zbytek stál za hovno, tak že když byl tentokrát první fakt špatnej, tak je šance, že zbytek se zlepší. Naděje umírá poslední, ale všichni víme, kam to směřuje. Už první minutou totálně zhatit veškerá přání, když z Profesora a jeho bandy udělají úplný nicky, že do seriálu nedají nic skvělého a vtipného z knižní zápletky. Ty lidi, co dělají scénář nemají cit. Radovid není syn, ale bratr Vizimira. Z Triss udělali Yen, akorát bez sračky. Naopak z Yen, z té hrdé a mocné ženské hrdinky, kterou stvořil ošklivý muž, je pro změnu zamilovaná dolézající holčička. Chápu, že se muselo napravovat spousta zkaženého z minulé série, kde hlavně charakter Yen kvůli scénáři šíleně utrpěl, a náprava se jakžtakž povedla, jenže opět způsobem, kterým by se Yennefer nikdy nechovala. Z celého dílu je jediná scéna, která je z knih - Vespula. Tedy do momentu, než se z Geralta stane Filippa. Upřímně jsem se nudil. Hlína hoří jak papír, 3 různé armády se potkají zcela náhodně na jednom místě a bijou se mezi sebou navzájem. Časové skoky úplně random. Monstrum vytažené z nosu, genericky šedé. Alespoň hudba na 10 sekund naznačila slovanskou atmosféru. Jako by nestačilo, že Freye není pod 15, oni ji musí zmalovat tak, že vypadá starší než Anya (Yen). "Dear friend" dopisy postrádají svůj vtip, proč se vlastně používá toto oslovení. Chybí emoce, atmosféra je dost vratká a záživnost minimální. Charaktery postav jsou vykleštěny parádně, až do té míry, že bez jmen by jeden jen těžce hádal, že kouká na Zaklínače a jeho svět. Na jedné straně je snaha zachránit vztah Yen a Ciri, který se téměř pohřbil druhou sérií, na druhé se Geralt přestal chovat jako Geralt. Dělat z Ciri návnadu je evidentně v seriálu jeho oblíbená činnost. Motivace 3/4 postav by mi bez knih byla naprostou záhadou (ona mi je ostatně i tak, protože knihy jsou pouze zdroj jmen, nikoliv příběhu, zápletek, vtipu či dokonce smyslu. Netflix vzal vynikající, né tolik rozsáhlý svět a povedlo se mu stvořit naprosto sterilní generické fantasy. Když srovnám práci HBO v rámci HOD, je mi k breku. Tady není z čeho mít sakra radost!

Happy! (2017) (seriál)

Zábavná originální blbina, která v rámci první série výborně funguje. Je vtipná, je brutální a přichází se skvělými nápady. Je ale dost škoda, že druhé sérii se na pilotní navázat tak úplně nepodařilo, je natahaná a to, co působilo předtím vtipně a nápaditě, najednou ztratilo původní kouzlo.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Ó ano, prosím! Across the Spider-Verse je perfektním pokračováním, které má jedinou chybu - má otevřený konec a na pokračování si budeme muset rok počkat. Vizuální BOMBA, perfektní a originální pestrobarevná animace, která znamená opět veliký posun oproti prvnímu dílu. Využití pohledů několika postav je nápadité a hromada nejrůznějších Spider-Manů neskutečně baví. Radost sedět v kině a mít puštěný tenhle pavoučí ohňostroj.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Letošní festival neuvěřitelného kýče. Na jednu dobrou scénu připadá jedna špatná, na každý vtip zase trapnost. Svět kvant je rozhodně zajímavým prostředí přicházející se spoustou originálních myšlenek, jenže je deus ex machina úplně zabitý absolutně hloupým chováním postav a nevkusným fan servisem. Nepopírám, že jsem se místy zasmál, ale velkou část filmu jsem strávil s hlavou v dlaních a šilháním mimo obrazovku. Přitom Ant-Man v podání Rudda je vynikající, zbytek bandy mravencofillů je ale o ničem (co sis to provedla s vlasama Lilly?!) a Kang je sice nápaditá postava, ale nepřijde mi úplně využita. Kontrast a rozdíl kvality s včera viděnými Strážci je neskutečnej.