Postřižiny (1980)

"KERÁ PAK VY JSTE ASI OSOBA, NEJSTE ŠVAGROVÁ!?" A už Pepin jede .. [80%]

Schindlerův seznam (1993)

Dlouhou dobu (N let, kde N je kladné celé číslo větší než 10) jsem se na tento klenot chystal, ale stále se do něj ne a ne donutit. K filmu není co vytknout, to se stává málokdy. Bravo Spielbergu! Btw. 7 proměněných sošek a 5 nominací je výmluvné samo o sobě. "Škoda" že v r. 93 byl Hanks ve Philadelphii, Neeson by si Oskara za HR zasloužil. Fiennes v roli SS kapitána je též ďábelsky dobrý. Jen malinko upozorním na přílišnou glorigikaci v podobě Schindlera. Rozhodně to nebylo tak jednoznačně jak je vylíčeno zde. [100%]

Alenka v říši divů (2010)

Začínal to sledovat s lehkým pesimisem a končil s lehkým optimismem. Není to vysloveně žádná pecka, ale propadák též ne. Nemůžu posoudit, zda by 3D nedodalo celku ještě o trochu lepří punc (viděno v 2D). Někteři filmoví jazykové tvrdí že ano. Neubráním se dále dojmu, že díky několika málo scénám to není jednoznačně vhodné pro dětského nejmenšího diváka. Viděl bych to tak na 12+, +-. Což je u filmu, který se po celou dobu tváří přímočaře a jednoduše, podivné. Kladem je většina 'kladných' postav ve světtě a jejich interakce, ač tedy Disneyho pojetí filmařiny silně nemusím, tedy jinými slovy kombinace Burton + jakákoli jiná produkce mohla být daleko lepší. Malé bezvýznamné plus i za hlavní hudební motiv, i když zde jsem, přiznám se dobrovolně a bez mučení, ovlivněn jeho nedávným poslechem naživo v symfonické podobě. [60%]

Alois Nebel (2011)

Forma zvítězila na obsahem a to na plné čáře! Vizuální zpracování na jedničku, audio doprovod na jedničku. Ono slovo doprovod není úplně na místě, protože hudba dotváří jeden úžasný smyslům lahodící celek. I herci hrají, lze-li to v tomto případě tak napsat, velmi dobře. Navozená atmosféra jak filmová, tak sekundárně na mě přenesená v kině, dýchne a vtáhne na člověka hned prvním, druhým záběrem. ALE .. Příběh? Kde, co? Nenechali pár stránek vytrhnutých v šatně? Zhruba tak každou druhou? Postavy jsou velice chabě vykresleny pro potřebu jejich pochopení. Mezi nimi nějaká ta interakce i retrospektivní - takže to nutí zamyslet kdo je kdo, co tam asi dělá, počítat si roky, odhadovat stáří obličejů, .. Šance pochopit proč ten dělá to a ten zas ono? Ne! Drtivou dobu se tápe, brodí audiovizuálem, čekajíc na příběhového godota. Zamýšlím se rád. Ale nad nějakým souborem vstupních informací od tvůrců. Tyto jsou bohužel velmi pečlivě tajeny. Celá dějová linka, ač ve výsledku prostinká, je záměrně zamlžena tak neprostupným oblakem, že bez nějakého předchozího nachytření si nelze - byť jednoduchou - příběhovou osu patřičně vychutnat a pochopit alespoň částečně v průběhu. Tohoto dopředu lehce si vědom záměrně jsem nečetl témět naprosto nic o ději, chtíc si vyzkoušet 'zda to dám'. Dal. Ale až ke konci. Navíc jsem stále čekal, že se tam opravdu něco zásadního stane. A pak když to skončilo, tak jsem si řekl jen jedno vnitřní velké 'WTF?!'. Naprosto nechápu důvod přítomnosti cca 1/3 filmu, pracovně jsem si ji pro sebe nazval 'pražská bába'. Nejen že zabírala neúměrnou část filmu, ale pro vybranou část z komiksu to nemělo absolutně žádný význam. Ani nijak zásadně nerojzvíjela postavy. Chápu, že není snadné převést rozsáhlejší dílo. Ale proč vpravovat a ponechávat části, které vy výsledku nemají co říct. Anebo mi něco velmi podstatného uniklo. Určitě to letos slízne nějaké lvy, ale 'bude to stačit'? Nevím nakonec jak dopadla původní plánovaná nominace na oskara z CZ. Ale doufám, že to nakonec neprošlo ani do užšího výběru. Protože tohle nemá šanci ve světové konkurenci jako celek uspět. Trochu škoda počinu z českých luhů a hájů za bratru pouhých 80M CZK, který se na jednu stranu tak povedl a na druhou kulhá, až skoro amputován o celou končetinu. Být to dotaženo, tak to mu fandím, ať to vytře pánům v Hollywoodu zrak. EDIT: text psán před udílením -> 3 lví nominace to proměnilo a do oskarů se to nezapojilo. [60%]

Pojistka smrti (1944)

Pěkně řemeslně zpracovaný noir s na druhý pohled naivně kostrbatým příběhem. Na první pohle je to totiž zamotáno. Na scénáři je znát zub času, ale filmovému zážitku to naštěstí ani ždibec neubírá. Wilderův komediální rukopis je zde místy znát, ale jenom náznakově, skrytě, v podobě dialogů postav - jinak se krotil a navodil pěknout temnou atmosféru. Pro fanoušky noir povinnost. [80%]

Visitor Q (2001)

Japonci nikdy nebyli okem Evropana normální! Směsice porna, SM, násilností, nekrofilie a bizarností všeho druhu. Jeden by až žasnul, co je možné vymyslet. Na první pohled sice zdánlivě nesouvisející scény do sebe více či méně (záleži jak moc je člověk ochoten si průběžně domýšlet a není vysílen perverzností) na konci zapadnou. Ale že bych si sledování užíval, to tedy rozhodně ne. Ano, téma úpadku společnosti je určitě aktuální, ale zpracování je šílené i na šíleného japončíka. Pokládal jsem si otázku, zda když bych jako tvůrce natočil jakkoli úchylné scény, postříhal je do celku, tak měl odvahu to nazývat filmem a pustit do světa? Tato otázka se bila s nutkáním to vypnout. Obě byli přemoženy zvědavostí, může-li být předchozí scéna trumfnuta. Většinou se to povedlo. Jasně. Když už není zbytí, tak to ještě vždycky mohu nazvat ARTem pod jeho pokličku schovat cokoli. (pozn.: už se večer těším na Felliniho La Dolce Vita na ČT2). Tohle rozhodně není film pro kohokoli a bez okolků příznám, že pro mne tedy ne. Přítomnost v čsfd 'červené zóně' (>=70%) upřímně nechápu. Je klasifikován jako 'komedie/drama/horor'. Já bych tam přidal ještě 'rodinný', aby to bylo komplet. Dávám jednu hvězdičku za pár nápadů a finální 1/4 s happy-endem. [20%]

Sladký život (1960)

Podobně jako nedávno u http://www.csfd.cz/film/8653-schindleruv-seznam/ jsem se donutil po extrémně dlouhé době na svého prvního Felliniho. Když o něm Kendy tak často mluvil, tak to přeci nemůže být jen tak! A dopadlo to téměř tak jak jsem si sám predikoval. Tedy nikterak slavně jak je o tom všeobecně básněno, ale ještě celkem dobře. Rozhodně to není odpočinkový film. Není to ani film, který by přitáhl nějakým uceleným příběhem. Musel jsem se převelice nutit, abych udržel svoji pozorost. A i tak se mi to nepovedlo na 100%, což je mi zpětně líto. Po stránce filmařské řemeslné je to víceméně dokonalé dílo, ale tím že jsem se do toho nedokázal dostat, tak mě pochopitelně vadila delší stopáž (167min). To by to opravdu nešlo výrazně zkrátit? Poseltství by zůstalo přeci téměř na chlup stejné. Další hlubší komentování takto složitého kusu si v této chvíli z výše uvedeného odpustím, nechám film uležet a po delší době učiním dost možná další promítnutí, neb v tom cítím potenciál, který mi zůstal utajen. Nyní to víc jak na 3 hvězdy nevidím, film mě z větší části minul. ps: "Old Shatterhand" potěšil, paparazzi rozesmáli. [60%]

Hříšný tanec (1987)

"Bejby nebude sedět v koutě!" Výborná hudba a určitý druh sentimentu z toho dělá lehký nadprůměr. Po těch letech je to hodně klišoidní záležitost. A komu se poštěstí, což není zas takový problém, vidět v českém dabingu, tak to dodá další nevídaný rozměr, až skoro parodující svoji "kvalitou". [60%]

Jak svět přichází o básníky (1982)

Nebudu tady teď srovnávat, který díl z pro mne trilogie Básníků je nej. Každý má něco do sebe a tento první je hodně poeticky pojat, což ho od dalších zajímavě odlišuje. Záměrně používám místo pentalogie slovo trilogie, protože poslední dva jsou nastavovaná kaše a neřadím je do jinak skvělé série. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět hvězd tady na ty mladý pány ! [100%]

Apokalypsa (1979)

Opravdu až nelidsky dokonalé dílo po spoustě stránek (kamera, režie, zvuk&hudba, stříh, atd.) jehož sledování si vyžaduje strávení více času než u běžných kousků (v mém případě DC 202 min.) nepříliš potěšájícím, spíše depresivně a naturalisticky podaným pohledem na Vietnamksou válku. Ale ona by to mohla být jakákoli jiná válka, každá je ve výsledku stejně zbytečná a zničující pro všechny zúčastněné. Coppola je génius, navozená atmosféra postupně víc a víc houstne, až už se bezmocnost a zbytečnost dá krájet. Nepříliš známý, skoro až svým synem Charliem zastíněný, Martin Sheen v roli průvodce dílčí spionážní akce odvádí dobrou práci. Ve vedlejší roli polo-šíleného poručíka Billa Kilgora zaujme, opět do té doby též dosti neznámý, Robert Duvall. Konec filmu je pro mne malinko úlet, ale celet to nemá šanci ohrozit - navíc s minimalisticky hrajícím Marlonem Brando, který podivnou pasáž dorovná. [100%]