Strom života (2011)

Co to do pr*ele bylo ? Vysvětluji si to jen jako režisérovu interní zpověď pramenící (bohužel) do niterné potřeby to ventilovat světu a přizvat si k tomu (zbytečně?; no dobře, uznám že Pitt je docela dobrej) dvě hvězdy světového formátu, Pitta a ještě Penna, jehož část je mimochodem úplně nejzbytečnější a kdyby ji vystřihli, tak by si toho nikdo nepovšimnul. Kamerově a vizuelně skvělé, ale zbytek ? Co chtěl básník říci ? Tichý dokument o přírodě kombinovaný s těměř nikam se neposouvajícím rozpliznutým rodinným příběhem - oboje podáno formou náboženského čehosi, čímž tomu nasadil úplně korunu. Nominace na oskara za nejlepši film ? Kuci akademičtí, co tam hulíte ? [40%]

Requiem za sen (2000)

Aronofsky je génius ! Dlouho jsem se tomuhle kousku záměrně vyhýbal. Chyba, velká chyba. Dokonalé ve spoustě ohledech - režie, kamera, hudba, střih i herci - to vše sladěné dokupy dělá neskutečný celek. Navíc vše v krásné postupně depresivní gradaci do grandiozního finále. Tohle by se mělo dětem promítat snad už na konci základky anebo co nejdříve na střední. [100%]

Obvyklí podezřelí (1995)

Vymazlená klasika která nerezaví. Můj oblíbený Spacey samozřejmě stále 'rulez', jakože 'vládne' :]. ps: ano, tento typ komentování sezdávám poněkud nešťastným. Po dalším shlédnutím vylepším! [100%]

Půlnoc v Paříži (2011)

Příjemný nenáročný filmek, taková pohodová jednohubka se sympatickými herci - nepitvořící se Wilson, roztomilá Cottilard. Mít hlubší znalosti o všech vyskytnuvších se postavách, tak si to užiji ještě krapet více. Woody mě již druhým novějším kouskem překvapil, tedy mám nakročeno na jeho starší kousky blíže a blíže. [70%]

Válečný kůň (2011)

Na drama je to příliš plné patetického patosu (pěkné spojení), na pohádku málo pohádkové, na válečný film málo válečné (přístupnost již od 12ti!). Vážně se to moc brát nedá, vše působí hrozně vyumělkovaně a nevěrohodně - zpočátku jsem si myslel, že kouám na další dílo z Disneyho dílny. Jednotlivé příběhové epizodky jsou oddělené a spojuje pouze náhoda, kůň a častá demence lidí okolo -> z toho vzniká opravdu pozoruhodný scénář. V jedné scéně dokonce projeví hlavní-kůň lítost nad jiným koněm-kámošem. Potom se snad dá již jen čekat, že v další již začnou mluvit a na konci převezmou vládu nad celým světem, když to mlokům nevyšlo. Do toho hl. hřebec přebíhá ze strany na stranu, mění zde zkušeně i strany válečného konfliktu a převléká kabát tak často, že by se za to nemuseli stydět ani naši nejpilnější političtí přeběhlíci. Spielberg neSpielberg, tohle je dost mimo. Snad to nebude jeho dlouhodobější trend 'na stará kolena'. Btw. oskara by si to sice zasloužilo, ale za herecký výkoň koně, ale na to nemají akademici koule. Škoda, hlavně když nedávno mohli v US podat žalobu k soudu kosatky. Sice slabší 3 hvězdičky, ale 50% tedy úplný průměr si to nezaslouží. [60%]

Dva muži hlásí příchod (1975)

Nudná, mdlá až naivní socialistická agitka o vojně a životě celkem. Hanzlík zde hraje takovýho debila, že mu není široko daleko rovno. Herecké obsazení je velice slibné, ale není to nic platné a vše vyzní naprázdno do ztracena idiotským scénařem s umělými dialogy. Na to, že to má být komedie, tak jsem se u toho snad ani jednou pořádně nezasmál. [40%]

Hugo a jeho velký objev (2011)

Krásný film. Tváří se jako rodinný a dětský, ale opak je pravdou. Nevím co by z druhé půlky, spíše artově historicky zaměřené na počátky kinematografie, mělo malé dítko. Láska k filmu a jeho tvůrcům, z toho čiší každým jednotlivým okénkem. A je to též jasný důkaz toho, že hraný film má smysl natáčet primárně pro 3D technologii, když se to ovšem umí. Kdyby si to odneslo oskara za nejlepší film, tak bych se ani moc nezlobil. Ale ještě jsem neviděl 3z9 letošních nominantů v této kategorii. A minimálně s Artist čekám papírově souboj. Sacha Baron Cohen (Borat) místy přehrává, ale i tak se zde pěkně blýsknul na něj v relativně normální roli. Ostatně i další herecké výkony (oba mladí herci; Ben Kingsley) nejsou špatné, ovšem většina z nich je upozaděna strhujícím audio-vizuálnem, kteréžto celkem již tak slabý děj hodně rozmaže do všech stran pařížského nádraží. Naštěstí to že to nemá příliš rozvětvenou a výraznější dějovou linii ve výsledku nevadí. V kině nás moc nebylo (zpočátku nikdo) a i z celkového dojmu z filmu nečekám, že by příliš strhal kasy kin po celém světě jako mainstreamový kousek. Snad mu pár oskarových sošek a 3D hábit pomůže prorazit více. Protože jinak si Scorsese natocil zřejmě dost nákladný film spíše pro své potěšení, splnění vlastního snu. EDIT: výše uvedené psáno před udílením. Tak oskarů to obdrželo dostatek a film se bliží k tržbami ke svému rozpočtu, snad si to na sebe vydělá. [100%]

Albert Nobbs (2011)

Chladné, smutné, divákovi vzdálené - nenechá ho příliš se přiblížit tak, jak by si téma vyžadovalo. Herecké výkony (některé) obstojné - obzvláště ústřední postava smutného klauna. [60%]

Pina (2011)

Originálně svěží, scénisticky úchvatné, poněkud delší, estetickz pěkné, avšak mne až tolik nezasahující. [60%]

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Překvapuje někoho, že když je pod tím podepsán David Fincher (Seven, Fight Club, Social Network,..), tak je to skvěle zvládnuto ? Mě ne. Mě překvapuje, že remakuje původní snímek z r. 2009, tzn. 2 roky poté! Proč? Navíc když již původní švédská verze je skvěle zvládnuta. Dobrá, možná další dvě pokračování budou lepši ve Fincherově podání než původni, ale i tak bych ho raději viděl natáčet něco jiného, původnějšího. Tohle mi smrdí těžkou komerční snahou se co nejrychleji nalepit na celosvětově zaběhnutý knižní bestseller, potvrzený severskými snímky. Ubráním sám sebe před dalším vzájemným detailnějším srovnáváním a prdnu sem rovnou hvězdy .. [80%]