Ženy sobě (2011)

Afektována na pilu tlačící komedie, tenktokráte plně v ženském gardu. Má to svá světlá místa, ale ty jsou často střídána s průměrným či vysloveně trapným, a nevídaně na female zábavu i fekálním, humorem. Potěšíl výskyt Chrisse O'Downa (Roy z IT Crowd), i když měl hodně otupěné lokty a určitě má potenciál do toho řezat více, měl by-li od scénaristů příležitost. Dvě letošní nominace na oskara beru jako velký úlet od 'odborné komise'. Suma sumárum lehoulinký nadprůměr, ženská část publika to asi docení více .. [60%]

Černobílý svět (2011)

Výborné herečky (muži si zde příliš nezahráli) a celkové zpracování díky kterému to i přes štědrou stopáž nenudí, ale naopak příjemně uteče. Teda pokud vám sedne ústřední motiv. Je to ten typ filmu, který je již v dnešní době (Obama v sedle atd.) politicky korektní a určitě u finálního udílení plešatých pánů bude mít úspěch. Žeby to bylo šito jaksi sekundárně na objednávku ? Dobře, nebudu tolik podezíravý. Ale co trochu vadí a bije do očí je jednostrannost a černobílost všech nastíněných barikád. Nechce se mi věřit, že každá chůva byla skoro polo-svatá a paní domu zhýčkaná megera. Ovšem na obranu snímku -> tento omezenější, vymezenější pohled na věc příběhu svědčí. Vždycky mě dostane do kolen, co se může dít ve velkém v "civilizované demokratické" zemi před velice nedávnou dobou. [80%]

Den zrady (2011)

Zpočátku nenápadnější, ale v průběhu nabírající obrátky a docela chytlavé, politické drama. Herecká skvadra válí ve výborně napsaném a kvalitně zrežírovaném kousku, kde obzvláště ve druhé půli začne vše do sebe pěkně zapadat. Kdo to myslí dobře a kdo je vypočítavá chladná svině ? Každou chvíli ten a tak, a pak zase onen a jinak. Proměna hlavního zákulisního volebního eskamotéra z téměř dobráka na týpka co jde přes mrtvoly je pro tohle téma svým způsobem typická. Ač posledními záběry z něj udělali až nelidsky (výrazově lehce přehnaně) chladného 'hráče pokeru' bez výrazu. No co, svůj vyjadřovací záměr to splnilo. Navíc zde je odkryta poklička z hrnce pokrmu, o kterém všichni ví, jak se přibližně připravuje, ale přesný recept se málo kdy dostane ven z kuchyně. Šéfkuchař(rejža) Clooney se nezdá, ale politická dramatu mu jdou - viz. předchozí Dobrou noc a hodně štěstí. [80%]

Drive (2011)

Neuvěřitelně atmosferická magická podívaná. O co stručnější v dialozích (severská ruka režiséra je poznat), o to bohatší ve výrazových prostředcích, obzvláště ústřední postava v podání Goslinga. Jinak je to skoro až tuctový příběh, ale podaný tak originálním způsobem, až je neskutečné, co se z toho dá vytřískat -> obrazy jsou výborně nasnímány a k tomu padnoucí výborný zvuk / zvolená hudba, lahoda pro smysly. Ale konec mých nesmyslů, pusťte si to, a máte-li do nějakého (asi už jen menšího či artového) kina možnost, tak ještě lépe, zajděte na to. Tohle si ráz zopakuji! ps: dobré audio-video při projekci se vyplatí. [100%]

The 8th Plague (2006)

Totální šílenost. Chápu, že je to prvotina, ale takto ? Proč musí točit jako své první dílo krvavou řežbu se zombíky bez hlavy a paty, a ne třeba romantickou komedii plnou láskyplných dialogů ? Žeby to bylo o trochu jednodužší a větší zábava ? Jo to je tak, když člověk po zhléhnutí osmi letošních oskarových adeptů za sebou potřeboval snížit laťku. Ale takhle nízko jsem nechtěl! Obvykle se u podobných filmů alespoň zasměji. Zde to moc nešlo. Jedna hvězda za sekeru a pěkné atmosferické místo. [20%]

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Druhé pokračování mě nezklamalo a nese se v podobném duchu jako 'jednička'. Má to sice viditelnější chybky, akce&zpomalovaček je dost, až na úkor nějakého většího vyšetřování, ale pěkně se na to kouká, je to zkrátka moderní podání 'Sherlyho' (slovy jeho bratra). Navíc mezi Holmesem a Watsonem je skvělý parťácký propoj. 'Big bad guy' je lehounce upozaděn, ale když je na place, tak mu to člověk věří. Alespoň má více prostoru hlavní duo. Užil jsem si to, pěkný blockbuster na odreagování .. [80%]

Anonym (2011)

Mdlé, nudné, (zbytečně) nepřehledné množstvím postav ale hlavně neustálými časovými skoky. A přitom je to celkem zajímavé téma, škoda takovéhoto promrhání materiálem. Vydržel jsem to půlku stopáže a musel vypnout, snad někdy jindy .. i když silně pochybuji. pozn.: vzhledem k nedokoukání je to takové hodnocení nehodnocení. Troufám si říci, že jsem viděl dostatečně mnoho, abych to sem nakonec dal. [60%]

Začátky (2010)

Povedený nezávislý kousek s excelujícími herci podávající uvěřitelné, civilní výkony. 'Běžný' lidský příběh je natočen svěže, originálně a v pomalejším tempu. Celek není až tak nenáročný jak by se podle názvu či stručného obsahu mohlo zdát. Rozhodně se tedy nejedná o obvyklou romantickou komedii, ač pár lehce úsměvných momentů zde je. Smutné a pozitivní zároveň. Není to film pro každého, ale u mě to hrálo na tu správnou strunu. [80%]

Jako zabít ptáčka (1962)

Velmi silné, ač spíše atmosférické než dramatické, zpracování 30-tých let amerického jižanského venkova. Dva hlavní světy: šetření soudního případu a jeho líčení vs. jakoby mimoděk nabalené prozkoumávání okolního světa dětskýma očima jsou příjemně propojeny přes rodinný motiv s uvěřitelnými hereckými výkony a chytře napsaným scénářem. Rozsah filmu je od komedie, drama, rodinné pasáže až po horor, ale díky výše uvedenému to překvapivě funguje. [80%]

Čínská čtvrť (1974)

Charismatický Nicholson jako očko Gittes exceluje i v jinak zdařílém a spalující letní L.A. atmosférou sálajícím snímku. Výborná detektivka s postupně se odhalující zápletkou. V některých místech to má trochu pomalejší, avšak díky bohu vůbec ne nudící, spád než je záhodno. [90%]