• Krátkometrážní

Tři sestry - Pijánovka (1993) (hudební videoklip)

Láďova autobusová cesta po drncající Dé jedničce patří k tomu nejlepšímu, co dal Антон Павлович Чехов Třem sestrám do vínku. Povedená skladba i "dramatický" videoklip přitom nepostrádají dostatek ironického nadhledu a já si na něj vzpomenu pokaždé, když míjím Průhonice, Humpolec či Devět křížů.

Hodinový manžel (2014)

"Keď sa s tým budete jebať, tak to dojebete." Přiznám se, že jsem od Hodinového manžela očekával o něco víc, než jen zavěšení lustru, trochu sexu a spravování lanovky. Rozhodně jsem chtěl víc humorných situací typu nástup Lachtanů do vody či hromadného fandění Dukle a rozhodně jsem chtěl méně slepičince. No nic, je to tak, jak to je a ve finále to vůbec není špatná zábava.

Věříme v Boha? (1980)

Uznávám něco jako Boha, občas s ním vedu i nějaký ten hovor, ale rozhodně nemám rád církevní manažery (nic proti obyčejným farářům). A taky nemám rád lidi, kteří si ze sebe neumí dělat legraci. Pokud však tohle někdo považuje za útok na křesťanství, tak by asi neměl chlastat tolik svěcené vody. Pro mne je tohle celkem pohodová zábava, ve které církev ukazuje svou hamižnou tvář a mnich Ambrož prvoligově koulí očima.

Humr (2015)

Kdepak humr. Hroch. Kdybych si zkrátka musel vybrat, v co budu přeoperován, tak rozhodně na hrocha, protože je mi povahově nejblíž. Mně se budoucnost v tomto snímku prostě líbila, proti velbloudům pobíhajícím po lesích taky nic nemám, ale na můj vkus se tam příliš často mísily okamžiky zábavné s těmi dramatickými a občas mi to moc nedávalo smysl. Taky jsem nějak nepochopil, proč se sbližovali lidé pouze se stejnými poruchami, když slečna s krvácejícím nosem by určitě mohla milovat pajdavého. Kdyby mně šlo o život, tak bych si v zástupu přebraných dam určitě vybral. Asi tu s máslovými sušenkami, protože sázela na úplatky v podobě jídla či sexu a na svůj protějšek neměla vůbec žádné nároky.

Tři sestry - Tramvaj (1993) (hudební videoklip)

Byly doby, kdy jsem všechny Tři sestry opravdu miloval, ale pak přijel D. Taxis Tramway v tramvaji číslo 3 na závodní dráhu a bylo zle. Já totiž nemám rád ani tu parodovanou klasiku, tedy Balíček karet od Rangers, ale tohle bylo ještě slabší. Hudba folkově nepunková, klip příšerně amatérský a ten celkem povedený text toho už moc nezachránil.

Hon na lišku (2014)

Foxcatcher mohl být tak vynikající film. Tedy, kdyby nebyl natočen podle skutečné události, kdyby se v něm všichni nechovali jako retardovaní dementi, kdyby ho natočil někdo jiný a kdyby to celé bylo o něčem jiném. Mne totiž hodně nebavilo sledovat Marka, jak neustále čumí do zdi a bez toho by byl film o hodinu kratší. Také nejsem velkým vyznavačem sportů plných láskyplného osahávání při tréninku a marných pokusů o úchop při zápase. Takže jediná hvězda je za milionářského trenéra Du Ponta, který sice o sportu nevěděl nic, ale za to byl vynikajícím ornitologem, filantropem a filatelistou. Ten by mohl být ozdobou jakékoli parodie, ale v tomto spolehlivém uspávadle u mne vzbudil pouze lehké pousmání.

Milenci těch druhých (2015)

Již jsem minul životní období, ve kterém byl sex nejdůležitější věcí na světě, ale ještě si na něj vzpomínám. Proto mne celkem bavilo sledovat tápání dvou zbloudilých duší, ve kterém, a to mne skutečně mrzí, byl tím zajímavějším tvorem chlap. Hodně mne totiž zaujala Jakeova teorie o tom, že zasouvat do něčeho je úžasné, ale nechat do sebe něco zasouvat je hnusné. I další jeho teorie byly poměrně zábavné, ale co s tím, když na druhé straně stála (seděla, ležela, hekala) ukrutně nesympatická Lainey. Té jsem snad i přál získat onoho nudného gynekologa s nudným penisem a Jakeovi zase jeho úžasnou nadřízenou Paulu, ale tak to ve světě romantických komedií prostě nechodí.

Chůva v akci (2010)

Mám rád vzdělávací filmy a tenhle takový rozhodně je. Vždyť kde jinde se naučím způsobům, kterak sejmout protivníka pánví, hrncem, žebříkem, bicyklem či ledničkou? Nikde! Tohle totiž vyučuje pouze Jackie Chan a jelikož je praktickým propagátorem hesla "škola hrou", tak mě jeho akční výplachy přiměřeně baví. Tentokrát vše trošku brzdí ty rodinné vztahy, ale já jsem přející a tak Jackiemu v dědečkovském věku rád dopřeji trošku té tatínkovské romantiky.

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

Detektivka z církevního prostředí mne navnadila, ale když se satanskej opar rozplynul, tak zmizelo veškerý kouzlo, který dokázalo na chvíli zakrýt skutečnost, že vyšetřovatelé se chovají jako idioti, obecní strážník je aktivní dement a zápletka je uměle vykonstruovaná debilita založená na skoku na špek. Abych však jen nehaněl, tak se mi celkem líbil dobráckej otec Karel, kterejý ihned po mši nespěchal do zákristie znásilnit si nějaýho toho ministranta a skvělej byl rovněž vrchní komisař Vitouš, kterej krásně nesnášel faráře, cikány, homosexuály, svobodný matky ... a všechny ostatní. Tyhle "pozitivní" postavy Krobotovi skutečně jdou.

Zeroka no onna: Akai wappa (1974)

Pokud mne nějaká sličná asiatka požádá, abych ji zbil, spoutal, škrtil a znásilnil, tak jí samozřejmě vyhovím, protože jsem gentleman, ale nesmí mne potom zatknout nebo zabít, protože to by mne nebavilo. Stejně tak tohle nebyl snímek zcela dle mých představ, ale již alespoň tuším, co si mám představit pod termínem žlutý blaxploitation. Pro vyznavače násilí, střelby do penisu, vykulených šikmých očí, zvířecích skřeků či červených donucovacích prostředků, však musí být tato uječená šílenost splněným snem. Zvláště, když pár rán pažbou do hlavy, nějaké to bodnutí nožem, ztráta několik desítek litrů krve a nemalé množství průstřelů nemá příliš velký vliv na zdraví většiny postav.