• Krátkometrážní

Podraz (1973)

Ono je to fakt dost stejný jako Butch Cassidy a Sundance Kid. Taky příjemná atmosféra, vynikající (stejná) ústřední dvojice a propracovaný příběh. I když tady bych měl jednu výtku - na vysvětlení některých (i triviálních) prvků podrazu se občas plýtvá až moc energie, ale jsou tam asi 2 momenty, který naopak moc vysvětlený nejsou a působí i dost zbytečně a překombinovaně. Každopádně je to super film na zlepšení nálady, třeba scéna hraní pokeru ve vlaku =). Ještě bych vyzdvihnul rozšafnej dabing plnej srandovní hantýrky =). (85%)

Noe (2014)

Sakra, seberte Darrenovi někdo zase ty prachy! Nemůžu mluvit o zklamání, protože spousta přátel mě před tím varovala, ale je mi to trochu líto. Vizuálně opět super (i když těch digitálních přeletů nad digitálními zvířaty už na mě bylo trochu moc), obsahově tentokrát zvláštně kontroverzní, nebo spíš prázdný. A ta zelená agitka, brrr. Nemám moc s čím srovnávat (biblický příběh znám jen rámcově), ale občas bych místo doslovnosti a zkratkovitosti nasadil současný kontext. Tim ale zrovna nemyslim potrubí, barely a různý další ocelový konstrukce, který tam působily trochu srandovně =). Palec nahoru pro Russella Crowea. (65%)

Fontána (2006)

Přijde mi to od Darrena takový osobní, kor když tam dosadil svojí starou =). Myslim, že Aronofskymu svědčilo točit s malym rozpočtem a Brad Pitt udělal chybu, že projekt opustil (v tý době stejně točil samý kokotiny, tady ho perfektně zastoupil Huge Jackman). A jestli mě timhle Aronofsky taky oblafnul? Jo, sežral jsem mu to celý. Je to obrazem i zvukem výjimečně krásná báseň o životě, lásce a smrtelnosti. (90%)

Apollo 13 (1995)

I když je to víceméně uvěřitelně natočený, jede to prostě na takový to americký středněproudý schéma (vlastenectví, přerod ubožáka v hrdinu (náhradní pilot), neomylný Hanks (jako ta jeho postava, ne herectví), neustálé záběry na brečící děti a manželky, finální oslavy (na konci táhnou všichni za jeden provaz, i dcera, u který jsme měli pozorovat jakýsi posun od já-vás-nenávidím ke spořádané americké dceři), použití hudby a další a další). Abych jenom nehanil, scény z letovýho střediska celkem ušly (dobrej Ed Harris i Gary Sinise). Už jsem to jednou viděl a nepamatoval jsem si z toho nic, předpokládám, že i teď zase všechno zapomenu. Ten film bohužel nemá žádnou přidanou hodnotu. (65%)

12 opic (1995)

Miluju tu špinavou, šedou, zchátralou, bezdomoveckou atmosféru 90. let v tomhle filmu (natáčelo se to v Baltimoru). Parádní kulisy a celej "look" filmu. Navíc skvělá práce s kamerou. Příběh mě napoprvý úplně odrovnal, scénář musel napsat nějakej génius. Tenhle film prostě musel vzniknout bez kompromisů, dobrá práce Terry Gilliame! No a Brad Pitt tady? K tomu už snad ani neni co dodat. "Jeffrey, you're completely insane!" ......................................"No, I'm not" (90%)

Sedm (1995)

Temná atmosféra, Fincherovo nápady, vynikající Pitt, Freeman, Spacey. Film vymyšlený dokonale a dokonale funguje. Gluttony, Greed, Sloth, Lust, Pride, Envy and finally... Wrath. Tenhle žánr už svůj vrchol má. update 2019: Viděl jsem to teď v rámci letního promítání na střeše Veletržáku v příšerný kvalitě, s pauzama na přehazování kotoučů, s občas useknutou konverzací uprostřed věty a tak dále a byla to paráda! (100%)

Méďa Béďa (2010)

Nic proti, v rámci žánru to asi není tak špatný, ale v žánru rodinný/komedie já nedokážu být příliš objektivní =). Schematičtější než definice schematičnosti, poslední třetinu už jsem jen hrál něco na mobilu. Možná by fakt pomohlo, kdyby ten medvěd byl víc na scéně =). (50%)

Kmotr (1972)

Buldok Marlon Brando, consiglieri Robert Duvall a nejrealičtější příběh o famiglii od Maria Puza. Knihu po x-tém přečtení pořád považuju za jednu z nejlepších, nejdůležitějších a nikdy nestárnoucích příruček pro život (na planetě Zemi). Film taky nestárne, ale nevím, jestli by mi bez knihy dával smysl (a to by měl, proto "jen" 90%...). Nothing is strictly business. It's always personal. (90%)

Sociální síť (2010)

Social Network ("drop the 'the', just Social Network") je podle mě po Fight Clubu nejlepší Fincherovo film. Není to film o facebooku ve smyslu toho jak ho znají všichni kdo tam dennodenně kvasí ani o nějakym soudním procesu. Je to film o tom, jak se rodí velký nápady, velký společnosti a o tom kde všude je (kurva) třeba blbě nezahnout. Sošky za scénář učitě padly do správných rukou a (Jesseho) Mark je frajer =). Mě to vždycky hrozně pozitivně nakopne! "And the water under the Golden Gate is freezing cold." (100%)

Vlk z Wall Street (2013)

Úplně ho vidim, starýho dědka, jak nad tim celou dobu slintal. No, Scorsese neni první, kdo na starý kolena natočí něco pro svoje uspokojení =). Já jsem ale vážně čekal, že se něco dozvim o tom, jak po sobě na tý Wall street hází bušle pšenice a křičí "za dvacet pět, čtyřicet osm". Z tohohle pohledu byl trochu poučnější Oliver Stone. Na druhou stranu jsem u Vlka docela pohodlně tři hodiny relaxoval v kině a bavil se u toho. Takže něco na tom určitě je. A DiCaprio je pořád perfektní! (80%)