Come Live with Me (1941)

Klasicky naivní zápletka, ale dobře obsazeno. Byl jsem upřímně překvapen, jaká byla Hedy Lamarr kočka, skutečně krásná ženská. Jimmy předvádí svůj standard plachého dobráka. Jinak je to romantické tak akorát, aby to nenudilo.

Eternals (2021)

Snahu o epičnost a solidní výpravu tomu nejde upřít. Ale na tak dlouhé stopáži, která je dle mě neopodstatněná, se sice jakžtakž vypráví příběh tisicíletých, ale na postavy je pozornost upřena neuvěřitelně málo. Vlastně jen záplavou flashbacků, historických náznaků a kulturních mrknutí. Akce je dost překombinovaná a vypadá místy dost nereálně, to přitom úvodní Londýnská bitka byla hodně dobrá a navnadila. Ale potom se to celé utopí v záměrně bombastické epické omáčce. Vtip sem tam pravda je, potěšil mě Ma Dong-Seok, ten si toho Gilgameše musel užívat, Kumail Nanjiani byl fajn, naopak Angelina Jolie tu vypadá jako z muzea Madame Tussaud, taktéž Salmita zrovna neohromila. A ke konci už se to zvrhlo v takovej digibordel, že mi bylo už dost ukradený kdo vyhraje, protože mi bylo jasný, že to nebude nijak dechberoucí a originální. Chápu, že to má být a vlastně i je odlišné od záplavy marvelovek, ale je to dost divné na to, aby to bylo něco extra.

Pan Smith přichází (1939)

Trochu moc pateticky polopatické, málo humorné a byť James Stewart charismatem srší jako vždy, zkratkovitý scénář nedává prostor pro rozvinutí děje. Jean Arthur to sluší, i když její postava je dost šablonovitá z jejich jiných filmů. Ty salutující zástupy skautů, ten těžký patriotismus, to všechno dusí filmovou lehkost.

Bod varu (2021)

Jeden záběr je podle mě ne až tak originální filmařskej prvek, abych z toho musel bejt zase tak odvařenej. Zajímavý to je, technicky určitě palec hore, ale nedává to prostor na víc než na pevně ohraničené úseky. Tady se jedná o hodinu a půl ze šichty v Londýnské restauraci. Odsýpá to, postavy jsou dostatečně různorodé a daří se budovat mikrodramata, která společně s dobrými hereckými výkony určitě baví. Ale že by mě to výrazně zasáhlo, to ne. Přeci jen není kde hlouběji budovat charaktery postav a zápletku, i když v rámci možností se z toho nepochybně vyždímalo maximum.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Celkem se Jasonu Reitmanovi podařilo navodit nostalgii, kdy jsem se cítil trochu jako když jsem byl v osmdesátých letech v kině na prvním dílu. Je to trochu moc rodinné místo humorně dramatické, prostě děcka tolik vtipů dohromady nedají, ale atmosféru to má. Stará garda na konci potěšila.

Hawkeye (2021) (seriál)

Trochu moc Disney, místy je to trochu křečovitě humorný a Kate se chová občas jako patnáctileté tele a ne jako dospělá. Akce sice je, ale trochu vyměklá a scénář vrší děj dost prostince. Ale je to poměrně sympatická krátká odbočka od filmů a Hailee je roztomilá. Dalo se to.

K zemi hleď! (2021)

Nečekaně zajímavá komedie, tak trefně satiricky přesná, že se mi skutečně chtělo doslova a do písmene blít. Z Ameriky, z médií a z toho, co dělají z lidí, a v podstatě z lidí vůbec. Herecky hlavní pár velmi dobrý, ač Jennifer Lawrence moc nemusím, tady se mi fakt líbila. Obsazení vůbec je silná stránka filmu a i když je to místy vážně přitaženo do skoro až moc velké absurdní frašky, přeci jen ve vás hlodá pocit, že velmi podstatná část by se naopak mohla stát úplně klidně.

Nesnáším tě, lásko (2021)

Výborný hlavní pár a jejich špičkování. Lucy Hale je rozkošná a romantika jim klape, navíc je to i solidně vtipné. Ale scénář je poměrně triviální a nemá to nic originálního.

Operace Burma (1945)

Výpravná pecka, která tenkrát musela brát dech. Hlavně jsem oceňoval autentické záběry strojů, zbraní, vybavení a podobně. Scénáři se přeci jen dá leccos vytknout, některé pasáže filmu vypadají značně improvizovaně a kromě super kapitána Erolla Flynna nikdo ani moc nezaujme, ale napínavé to je dostatečně a exotika z toho vysloveně tryská.

My Favorite Blonde (1942)

Hodně ztřeštěné, ale kupodivu vtipné. Bob Hope tu sice klasicky mele páté přes deváté, k tomu nešetří grimasami a vůbec se chová dost trhle, ale mix screwballu a buddy movie je zábavný. Zápletka je jednodušší, ale je to příjemně dobrodružné a odsýpá to.