Stalo se jedné noci (1934)

Má to překvapivý švih a vtip, navíc mě hodně bavila část v autobuse, to mi přišlo originální. Dialogy jsou svěží a Clark Gable se svým rošťáckým úsměvem je sympaťák. Milá CC je bohužel v nejlepším případě jakžtakž roztomilá, jinak nic. Charisma, krásu nebo projev extra talentu jsem u ní hledal marně, některým Oskarům vážně nerozumím.

Lover Come Back (1961)

Zápletka celkem originální a Doris Day kulící svoje velká modrá očadla je roztomilá. Zato Rocka Hudsona jsem neměl nikdy za extra herce, natož sympaťáka. Hašteřivá dvojice je ale vtipná a dialogy, hlavně Tony Randall, jsou místy skutečně dobré.

Motýl vzlétl k záři (1937)

Dům plný hereček co nezavřou pusu a skvělá konverzační přestřelka mezi všemi a každou chvíli.V druhé části je to i vážné a premiéra Terry je procítěná a dojemná až nečekaně. Obsazení to táhne ač Ginger Rogers má jen jedno půl minuty trvající taneční číslo, neuvěřitelné.

Armáda lupičů (2021)

Ne úplně špatné béčko, ale plné nelogických lapsů, nevzrušivých a prostinkých otvírání trezorů. Heistovka to určitě není. Obsazení ujde, i když hlavní trouba mistr kasař je dost otravnej, navíc je to přehnaně dlouhý. Věděli jste, že na to , abyste byli nejlepší krouhač trezorů, stačí mít jen dobrej sluch? Víc očividně potřeba není.

Duna (2021)

Velký dlouhý pilot k seriálu. Vizuální dojem hodně dobrý, to už tu zaznělo, kamera a výborný čistý přehledný střih, hudba očekávaně dobrá. Herecky mi celkem všichni seděli, výrazný rozpor s předlohou jsem nezaznamenal, četl jsem to ovšem dávno, ale nic mi do očí nebilo. Ornitoptéry jsem si třeba představoval přesně takhle. Jako úvod do děje to funguje, i když zbytečně dlouhé dle mně. O zem to se mnou nepraštilo, ale na další díly jsem zvědav.

Smím prosit? (1937)

Na můj vkus moc zpěvu, ovšem tance je dost a i solidní dávka humoru. Scéna na bruslích výborná a originální. Ovšem je to trochu bez tempa, Ginger je sice výborná, ale jindy víc živelná, tady je několik hluchých míst.

Krásnější než sen (1942)

Tak v prostinkých zápletkách tehdejšího Hollywoodu je tahle snad ještě jednoduchosti futrál, navíc Rita je prostě nádherná vznosná baba, ale o dvacet let starší Fred mi k ní vůbec nesedí. Kromě tance, který ujde a Rita je nečekaně dobrá, tam k sobě nepasují, romantika je taková divná, vtipů také moc nenajdete. Funguje to atmosférou a hudbou, jinak je to průměrná romance se slabým dějem.

Muž, který věděl příliš mnoho (1956)

Trochu utahané a přes napínavý exotický začátek to posléze ztrácí výrazně tempo. Londýn a hlavně amatérské pátrání plné nelogičností, zejména v kapli, to bylo zklamání. Stewart slušně a Doris Day také, ale nebýt finále v Royal Albert Hall, tak bych čekal přeci jen víc. Naštěstí konec opět napínavě graduje a celkový dojem zvedá, ovšem pouze na slušný průměr.

Zahraniční dopisovatel (1940)

První Hitchcockův film v americké továrně na sny, je vidět, že to chtěl Amíkům dobře prodat a zároveň zůstat svůj, ale přeci jen se ještě hledal. Trochu utahané a zápletka sice v mrazivě dobovém kontextu, ale tak nějak překombinovaně. Ale dramatické to je slušně a typická hra světla a stínu se tu dost daří. Závěrečná scéna s letadlem je super, dovedu si představit, že z toho tenkrát muselo být obecenstvo na větvi. Ovšem obsazení dle mě slabší, Joel McCrea mě nijak neohromil, vlastně kromě hezké tvářičky Laraine Day mi neutkvěl nikdo.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Solidní drama seriál s trochu nevyrovnanou úrovní dílů. Ale je to chytlavé, místy brutální, místy smutné a nutící k zamyšlení. Jako psychologická studie to rozhodně funguje. Herecky to ujde, rozhodně doporučím originální znění, anglický dabing je příšerný, jako ostatně většina západního dabingu asijské kinematografie.