Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Horor

Poslední recenze (1 451)

plakát

Kika (1993) 

Moc ti to sluší. Mohla bys být modelkou (...) Nechci být modelkou, ale bachařkou v ženské věznici. Almodóvarovy filmy jde obdivovat kvůli mnohým kvalitám - jedinečné obrazové kvalitě, okázalým erupcím filmařské imaginace, hrátkám s žánry, vtipu, osobitosti, skvělé hudbě. Dětinské hravosti, kterou sdílí s těmi nejlepšími, včetně milovaného Alfreda Hitchcocka. Jednu z kvalit, kterou byste tu hledali přinejmenším od druhé poloviny osmdesátých let marně, je variabilita. To svým způsobem zajišťuje vyrovnanou kvalitu i samotným Almodóvarem pečlivě budovaný dojem, že napříč jeho filmografií sledujete zvrhlou telenovelu, v níž stále stejní herci hrají různé, svým způsobem stále stejné charaktery, chycené v pseudo-ženských světech touhy, vášně, rozkoše a nervových zhroucení; vysokých podpatků, maminek a děvek nejroztodivnějších biologických pohlaví. Potěšení z nového tkví v detailech, jako zjevení Victoria Abril v roli nejspíš první YouTuberky nejen ve Španělsku nebo Peter Coyote jako americký spisovatel - Hořký měsíc je film, který Roman Polanski natočil Almodóvarovu vkusu namíru a natruc - protože je to přece jen daleko lepší film, než třeba taková trochu rozháraná Kika.

plakát

Úsměv (1994) 

Je to italsky: Tvůj zadek je úsměv, který rozzáří můj život. Nad zájmem starých mužů o děvčata v rozpuku se lze pohoršovat, ale též je třeba připustit, že se jedná o zákonitý jev: Salátovou povadlost už vzpruží jen extrémní podnět. Emmanulelle Seigner coby nejvýraznější 'usměvavá tvář' francouzské kinematografie osmdesátých a počátku devadesátých let vykazuje účinnost modré pilulky. Claude Miller nezapírá značné ambice k tragice sexuálně nevyhaslého stáří cosi důležitého říci, vrhnout trochu omluvného světla. Naráží na skutečnost, že Ten tajemný předmět touhy, který z četných citací tvůrců pojednávajících téma (Allen, Bergman, jehož Hodinu vlků hrdina okolo 2. hodiny ranní zhnuseně vypíná - Ježíš, to je moc!) vynechává, byl už natočen a on sám nemá podobně jako jiní v podobném věku a rozpoložení (Sorrentino, Michell, Menzel a Miller sám) vůli čelit faktům upřímností. Takže se Úsměv zvrhává v mávání ceckami a bobrování, což jsou motivy, s jejichž závažností lze koneckonců těžko soupeřit filosofií. Už se mi ani nepostaví. Už se ani nemůžu smát. (...) Jsem starý. Je konec.

plakát

Poslední adresa (1970) 

Jsou to maniaci. Dělají to v kinech. Zajímavě dysfunkční policajtská dvojice Ventura, s výrazem výrazem basseta a znejisťující vadou duhovky pravého oka, a Jorbet, která mu nestíhá v úsudku, zkušenostech ani chůzi, pátrá po holubech a odchytává uchyláky v kinech, aby svůj pitaval završil pátráním po poslední adrese důležitého svědka a jeho neduživé dcerky.  Poslední adresa zaujme především na odiv stavěnou prostotou. Zápletka sestává skutečně jen hledání stop, vyslýchání svědků, krotké sledovačky, brutálně banální rvačky a trochy francouzské etické poezie v závěru, ničeho víc. Jestliže by to kdysi zakládalo na výtku, v časech povinných double twistů je taková čistota a přímočarost šokující.

Poslední hodnocení (1 599)

Kika (1993)

12.05.2022

Úsměv (1994)

07.05.2022

Poslední adresa (1970)

07.05.2022

Srdcová královna (2019)

07.05.2022

Tři barvy: Modrá (1993)

28.04.2022

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

28.04.2022

30 minut po půlnoci (2012)

15.04.2022

Náhoda (1981)

15.04.2022

Železná srdce (2014)

09.04.2022

Reklama

Reklama

Reklama