Česká 30 (2012) (pořad)

Nie je to úplne zlé, ale od toho, aby to bolo dobré, to má veľmi ďaleko. Keby bol na miesto Dejdara niekto zo staršej generácie filmu znalý a s väčším zmyslom pre humor, ono by bolo úplne jedno, akí hostia by v štúdiu sedeli. Program padá práve na Dejdarovi, nebola to tá najšťastnejšia voľba ho sem dosadiť.

Rozmarné léto (1967)

Domnievam sa, že pre správnu percepciu Rozmarného léta Jiřího Menzela je znalosť knižnej predlohy, vďaka ktorej divák nie je tak šokovaný osobitným jazykovým štýlom pána Vančuru. My všetci ostatní sa môžeme skryť za príjemné a hrejivé pocity, ktoré Menzelovo dielo vyvoláva.

Moje nejmilejší žena (1940)

Cary Grant a Irene Dunne v životnej forme v komédii o dvojici stroskotancov, ktorým sedem rokov trvalo nájsť ten správny "prístav" alebo nikdy si neberte ženu, dokým tá druhá nie je s určitosťou mŕtva!

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Na tomto treťom pokračovaní sú dve dobré veci - prvou je Rene Russo a tou druhou, ešte lepšou, Joe Pesci. Všetko ostatné sme už videli v predchádzajúcich dvoch dieloch a preto to už nemôže asi nikoho prekvapiť. Pre mňa po jedničke a dvojke jasne najslabší diel, hoci, si "Lethal Weapon" drží svoju veľmi vysokú úroveň.

O patro výš (1923)

Geniálna práca s kamerou už v roku 1923 nútila človeka rozmýšľať, ako to je vlastne možné. A Harold Lloyd ako "posledný záchranca" ukázal, že ono to vlastne je možné. Krásna groteska, ktorá ani po takmer 90 rokoch nestráca nič zo svojho ostrovtipu. Asi mi je Lloyd sympatickejší než Chaplin, hoci ich film, vznikajúce v inej dobe, sa zrovnávať samozrejme nedajú.

Stvořeni pro lásku (2000)

Poetické, krásne i v tých najmenších detailoch, roztomilo nevinné, láskyplne úchvatné ... ale zároveň obsahovo pomerne prázdne. Ukážkový príklad toho, ako nádherná štylizácia sama o sebe nemusí stačiť.

Krotitelé dluhů (2009) (pořad)

Zastávam názor, že každá relácia, ktorá pomáha ľuďom v ich živote, v ich neľahkom údele, je dobrá. Lepšia než všetky tie reality šou, ktorými nás televízie zahlcujú, pripravujú násť-ročných o peniaze formou SMS a kreditu a v konečnom dôsledku nám nič neposkytujú. Krotiteľov dlhov možno vnímať ako socio-ekonomickú štúdiu a ako memento toho ako (ne)žiť, alebo prosto ako reláciu, ktorá ľudí učí ako narábať s peniazmi.

Duel (2006) (pořad)

Nebyť tých úplne neschopných moderátorov, bola by to veľmi slušná vedomostná šou, ktorých už nie je v programoch televíznych staníc veľa.

Krajina srdce (2002)

Podobný problém ako u filmu Všude dobře, proč být doma (http://www.csfd.cz/film/242040-vsude-dobre-proc-byt-doma/). Pozitívne, nápadité, avšak absolútne nezáživné. Absencia zábavných vedľajších postáv, ktoré odlišujú priemerné od lepších road movie (stačí spomenúť napríklad na Kiki Stewart v Hischovom Útěku do divočiny) je tu markantnejšie vidieť než v americkom náprotivku s dvojicou Krasinki-Rudolph. Sheen na toto celé absolútne nestačí, Nezávislé filmy majú svoje "čaro", toto malo len pomaly 90 minút a na rozdiel od napríklad "interstate 60" prichádza rozuzlenie veľmi neskoro. "Čo mi môže Blackpool ponúknuť?" Absolútne nič.

Police Story 3 (1992)

Najlepší diel celej pentalógie, hoci ja to vnímam ako trilógiu. Chan konečne dostal dobrého parťáka v podobe príťažlivej Michelle Yeoh, ktorá svojho buddyho v akcii v niektorých scénach vyložene prehráva, režisérovi sa taktiež podaril konečne dobrý kasting na rolu záporáka a k tomu samotné akčné scény boli dovedené do ešte väčšej krajnosti, do ešte väčšej dokonalosti, vďaka čomu film rýchlo ubehne.