Po zavírací době (1985)

Old-schoolový Luis Bunuel nakrútil pod preusdonynom Martin Scorsese skutočne brilantnú absurditku, ktorá veľmi umne mieša štýly a prechádza od trhilleru, ku komédii a satire. Inšpirácia majstrom určite nebude náhodná, rovnako ako aj skvele prepletené mini-príbehy zapadajúce do seba ako skladačka. Čo si však na tomto filme cením najviac je jeho absolútna nepredvídateľnosť, ku koncu som si hovoril "tak teraz pride k ponaučeniu" a ono vlastne ani neprišlo. Aspoň nie tak, ako som si myslel. Na thriller príliš zábavné, na komédiu príliš čierne, vo výsledku však nesmierne chutné jedlo.

Zjizvená tvář (1932)

Staré spracovanie jedného z prvých mafiánskych filmov vôbec, má oproti svojmu novšiemu kolegovi zopár kladných výhod. Je to jednak hlavný predstaviteľ Paul Muni, oveľa väčšia údernosť, lepší ťah na bránku i skvelá atmosféra, ktorú De Palma vystihnúť nedokázal. Hoci je De Palmov epos podstatne viac ovplyvnený vtedajšou dobou a existenciou "The Godfathera", tak myslím, že vo výsledku je stále lepší než Hawks-Rossonov film. Niečo mi tu chýbalo. Možno práve trochu tej rozvláčnosti a snahy viac diváka ponoriť do deja. 90 minút ubehne rýchlo a človek vlatne ani nestihne postrehnúť prerod Tonyho Camonte.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Spolu s Cestou domov najlepšie old-schoolové časti so starým obsadením, teda Nimoy, Shatner, Doohan, Kelley a ďalší. Skvele spracovaný námet, záhada, ktoroý sa rozplieta pomaly ako klbko nite, skvelé ženské postavy. Trochu ma mrzí absencia výraznejšieho záporného charakteru, niečo ako bol Khan. Ale nemôžem sa sťažovať. Ako záver jednej dlhej série nesmierne pôsobivé finále.

Harakiri (1962)

Harakiri (Seppuku) je v sub-žánri samurajských filmov asi tým najlepším čo som doteraz videl. Páči sa mi odlišné poňatie filmu oproti iným filmom ako Telesná stráž a to, že sa film sústredí oveľa viac na otázky o samurajskej cti než na samotné boje. Veľmi inteligentné. 85%

Sin City - město hříchu (2005)

Hravé, v skutku zábavné, vizuálne orgastické, herecky krásne našlapané, obsahovo príťažlivé. Sin City je mesto, v ktorom by nik žiť nechcel, ale každý by tam chcel stráviť čo i len noc. Mozaika osud ľudí hriešneho mesta, ktorí žijú všade, len sa o nich toľko nehovorí. Komiks som nečítal a i cez to môžem dať zodpovedných 4*.

Mělký hrob (1994)

Fantastické. Danny Boyle sa vo svojej prvej serióznej prvotine vrhol na do žánru krimi a predostrel nám podobne zaujímavú partiu ako Guy Ritchie. Jeho Shallow Grave vyzerá viac ako antická tragédia s kolíziou, zápletkou a šokujúcim rozuzlením, ktorá zaručene ocenia milovníci inteligentných koncov. Shallow Grave má, napriek svojej nespornej minimalistickosti, všetko to, čo má film mať, Boyle nepodceňuje psychologický aspekt viny, aspekt ľudskej túžby po bohatstve, fenomén akéhosi nabobúdania bohatstva a jeho traja mušketieri sa postupne menia na krvilačné monštrá, ktorých jediným cieľom je to, aby na bojisku zostali len oni. Krásna psychologická krimi, to sa len tak nevidí.

Malý velký muž (1970)

Kompozične film nesmierne podobný Zemeckisovmu Forrestovi Gumpovi, hoci by sa patrilo povedať, že sa skôr Zemeckis inšpiroval Pennom. Hrdina (Dustin Hoffman) zažíva viaceré dobrodružstvá, viaceré pády i vzlety a na pozadí jeho putovania je zobrazený historický kontext boja indiánskych kmeňov a "bielych" ľudí. Pravdou je, že Penn nikdy nič lepšie nenatočil a už ani nenatočí a "Little Big Man" zostane veľkým malým filmom o veľkom malom indiánovi s veľkým posolstvom a skutočne nádhernou výpravou. Najznesiteľnejší western zo všetkých, v ktorom prvky westernu ustupujú do úzadia a dej tým len získava.

Sedm samurajů (1954)

Pokiaľ by som mal porovnať dielo Kurosawy a Sturgesa, tak sa tu dá dobre demonštrovať odlišná mentalita tvorcov. Kurosawa ide viac do hĺbky, nesnaží sa o dych-berúce bojové scény, ale skôr o vyzdvihnutie hrdinstva skupiny na úkor jednotlivca. Sturges tvorí viac main-streamovo, viac bojovne a aj charaktere postáv sú príťažlivejšie. Westernových sedem statočných je mi o niečo bližších, preto za 4*. Nič to však neberie na tom, že tých 207 minút ubehlo pomerne rýchlo.

Spoutej mě! (1989)

Fantázia. Jedným slovom NÁDHERA. Na začiatku Rickyho odsudzujete, v druhej polovici máte k nemu neutrálny vzťah a na konci s ním súcitíte. Almodovar vie krásne hrať divákom na city a dostať sa im pod kožu. Spomínam na jeden citát: "Samota je vo dvoch znesiteľnejšia". Myslím, že by sedela aj na toto. Banderas sa pre túto úlohu narodil a Victoria Abril len potvrdzuje fakt, že je v Španielsku jedna z najlepších herečiek.

Ariel (1988)

Ariel presne vystihuje to, prečo mám Kaurismäkiho tvorbu tak rád. Je realistická, nastavuje zrkadlo spoločnosti tak ako to len máloktorý film dokáže, robí to bez prikrášľenia, bez zbytočného pátosu, bez rozťahaného deja. Kaurismäki je génius a dokáže aj romancu vyrozprávať tak citlivo a zároveň tak drsne, že sa mi až toho zastavuje dych.