Gen V - Season 1 (2023) (série)

Jestli chtěli tvůrci Bandy v bizarnostech, krvi a sexu ještě přitvrdit, kde jinde najít ideálnější místo než na střední škole pro pubertální, nevybouřené superhrdiny? Zadařilo se jim nad očekávání jak samostatně (postavy studentů), tak v rozšiřování světa (zápletka s výzkumem) či v přímé návaznosti (soutěžení o místo v Sedmičce).

Temná Sklizeň (2023)

Natěšené "soutěžní" přípravy na každoroční halloweenský hon v podezřele rituálním, třídně děleném městečku celkem navnadily, ovšem následné vražedné řádění vyhladovělých puberťáků nedávalo absolutně žádný smysl nejen z hlediska dlouhodobého přežívání komunity. Nejspíš i tahle "anarchistická Očista" představovala formu humpolácky naroubované kritiky konzumu či xenofobie, stejně jako většina věcí nedotažená.

Poslední plavky (2008)

Absurdní letní komedie si neujasnila, o čem jako má být, navíc nekoncepční zevlování ve stánku na břehu rybníka na ospalý "westernový" způsob humorem zrovna nesršelo (vtipným už vůbec). Obvykle schopní herci tápali, případně se pitvořili, a rybolov obřího sumce už to s fraškovitostí přepískl.

Aeon Flux (2005)

Rebelská historka z neživotné totalitní dystopie neohromila a film hlavně strávil 2/3 času jejím toporným vysvětlováním, což prokládal průměrnou, ne zrovna dynamicky zrežírovanou akcí. Ale extra pitomý ani nezvládnutý mi nepřišel, na áčkovou výpravu, odvázaný (komiksový) sci-fi dizajn a především modelově krásnou Charlize Theron se koukat rozhodně dalo. 50 %

Báječná léta pod psa (1997)

Hořkosladká komedie přesvědčivě ukazuje dobu normalizace, kdy nezáleželo na tom, co jste uměli, ale jak moc jste se angažovali. Ovšem zůstává smířlivá, pořád měli lidé (hlavně ti dospívající) své běžné životní radosti a krásy, nebylo všechno úplně šedivé. Tohoto tónu se drží i charakterizace postaviček, dýchajících díky kvalitním hercům, byť s ubíhajícím časem podléhající výrazné zkratkovitosti.

M.O.D.O.K. (2021) (seriál)

Nějak jsem se vždy dokázal naladit a slušně nekorektní humor si užít (často až po několika minutách v rozpacích, do jaké trapárny jsem se to zase uvrtal :)). Před patáliemi s M.O.D.O.K.ovou rodinou či překážkami v práci holt musejí světovládné sny a plány, zahrnující porážku komplet Avengers, jít stranou. Patton Oswald si hlavní roli dává, scénáristé dovedně pracují s referencemi na (alternativní) Marvel Universe a show hodně pozvedá roztomile neokoukaná stop-motion animace; jinak samozřejmě škoda nezavřených vrátek do 2. sezóny.

Vítejte v džungli (2003)

Elegantní The Rock válí v poctivé, výpravné, režijně téměř nezpomalující (avšak ke konci přece jen po dechu lapající) akční / dobrodružné komedii, která si díky konstantně nevážnému tónování dovoluje často víc, než by se slušelo (viz ojetí opicemi :)). Bez trapných humorů Seanna Williama Scotta bych se obešel, naštěstí je vyvažuje úsměv Rosario Dawson i nadřazenost Christophera Walkena (škoda, že jeho padouch byl do počtu); plus přepálená, "nadrátovaná" akce, při níž se kaskadéři předvedli.

Naprostý zabiják (2023)

Odlehčený námět cestování časem do minulosti dospívání rodičů (s cílem zabránit řádění "slasherového" vraha) měl potenciál, zůstal však na půli cesty. Naštěstí hlavní hrdinka nebyla tak nesympatická, jak se zpočátku zdála, a několik jejích údivných poznámek nad střední školou z před 35 lety pobavilo – i když to své hysterické "woke" pohoršení asi nemyslela ironicky, naopak. Tohle mi přišlo nejvíc nedotažené, povrchní dobová imerze, kdy se zdaleka nepodařilo navodit dojem nostalgických "zlatých" osmdesátek, spíše šlo o jejich nenápaditou parodii (od někoho bez vztahu k nim).

Kostlivec (2023)

Řemeslně nadprůměrné strašení se může opřít o dobře napsané/zahrané postavy i jejich psychologické pozadí, jinak nic objevného do žánru nepřináší. Pitomá, leč relativně efektní závěrečná konfrontace tváří v tvář (fyzickému!?) monstru à la Stranger Things však nedává smysl ze žádného pohledu.

Společnost hrdinů (2013)

Střílečkové tempo nasazené v prvních minutách dovolovalo tomuto válečnému béčku leccos odpustit. Samozřejmě dlouho nevydrželo, jak mise (ve skromných levelech – v lese, na nádraží, v továrně) pokračovala, vyjevovala svou hloupost. Ne že bych nějak trpěl, spíš si filmaři ukousli větší sousto, než na které měli – třeba v CGI efektech z videohry…