• Pohádka

Samotáři (2000)

Ve sve dobe doslova kultovlni film, na kterem se tak rikajic udelalo hned nekolik skvelych hercu. Predevsim duo Trojan, Machacek. Byt kazdy z nich predstavuje uplne odlisny typ herce. Vzniklo take nekolik slavnych hlasek, coz u ceslych filmu porevolucni ery byva vzacne. Samotari predstavuji v ceske tvorbe konce 90. let urcity paradox. Film o moralni a citove vyprahlosti metropolotni zlate mladeze, ktera je pateticka, sebestredna, hedonisticka a tak trochu sjeta, je opravdu odvazny. Kazda doba si totiz zada urcita temata. A toto bylo tak trochu proti mainstreamu. Navic herecky vyborne zvladnute, okorenene dokonalou hudbou.

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Lehce nadprumerna tv pohadka. Klasicka prefabrikovana vanocni zabava v podani CT. Ten napdrumer je castecne kvuli opravdu kvalitnimu hereckemu obsazeni. Zejmena Labus s Vladykou tam zajistuji jakous takous vtipnost. Predevsim take tim, ze jde v zasade o celkem rozkosnou karikaturu fungovani nasi spolecnosti. Veta "My nejsme zlodeji, my jsme vlada" me fakt dostala. Jak jinak nenasilnou formou deti pripravit na to, jak funguje opravdovy svet.

Muž z oceli (2013)

Docela jsem byl zvědavý na nové zpracování Supermana. Američané opět dokázali, že jsou schopni udělat remake z čehokoliv od tří mušketýrů až po muže s červenou botou. Dokonce zmáknou i remake staršího remake své původní originální tvorby. A nikdy se to neobejde bez totálního překopání původního děje a koňské dávky efektů či amerického patriotismu. To jsem tak nějak čekal. Čili překvapení se nekonalo. Dokonce bych řekl, že z hlediska zápletky došlo k jistému kvalitativnímu posunu. I když jsem malinko postrádal tu zmatenou a stále klamanou Lois, které se tak nešikovně dvoří Clark v originálním Supermanovi. No ale tohle asi nebude ten hlavní problém. Jak už tady bylo řečeno, první polovina, jakožto psychologicky laděné hledání smyslu života mimozemšťana mezi námi je celkem vyvedená. Nicméně naprosto neladí s druhou polovinou filmu. Skoro mi to připadalo, jako by to točili dva dost odlišní lidé. Ve druhé polovině už totiž tvůrci naprosto rezignovali na jakoukoliv psychologii, děj nebo zápletku a nasadili tvrdý kalibr a la demolition man. Prostě klasická střílečka, nekonečná honička, házení kamióny, letadly a vším, co normálně máte po ruce. Celá poslední hodina jsou jen padající létající nebo vznášející se trosky čehokoliv, co se dá rozmlátit, doplněné hromy, blesky a podivným modrým světlem. Al Kajda by mohla závidět. A když je dílo zkázy dokonáno a celý New York se promění v kouřící hromadu sutin, přichází Clark Kent do redakce Planet. Neprochází sice sutinami, ale naprosto nedotčeným městem, nicméně věřím, že ho prostě jen přes noc stačil uvést do původního stavu. To je ale jen detail. Tři hvězdy za v celku zdařilé efekty a první polovinu filmu, která byla opravdu nadprůměrná. Ovšem věřím, že jedinci, kteří dokáží vnímat filmy pouze srzevá vizuální stránku, nabušené efekty, padající domy, létající auta a nějaká psychologie postav je pro ně jen zbytečné trápení druhé signální, budou zejména z druhé poloviny filmu v extázi.

Lovci pokladů (2004)

Dalsi film a la Indiana Jones, kolikaty uz. Mame tu par historickych artefaktu, ukryty poklad a neohrozeneho hledace, ktery chce bajny poklad ziskat drive nez konkurencni parta vedena superzlounem. Vsechny tyhle filmy jsou prakticky jako pres kopirak.

První republika (2014) (seriál)

Celkem zklamání. Po filmařské stránce se jedná o poněkud kvalitnější soap operu se skutečně kvalitní výpravou. Rozhodně to není Ordinace, Ulice a podobné studiové srágoroviny. Herecké výkony jsou taky o stupeň lepší, než bezduché deklamování textů v seriálech, které televize vyrábějí jak na běžícím páse. Nicméně obsahově a dějově jde o obrovské zklamání. O první republice to rozhodně není. Tady se název a ambiciózní PR naprosto míjí s realitou. O skutečné realitě první republiky ani Ň. Na pozadí některých klíčových událostí jako je měnová reforma či španělská chřipka se tu odehrává jakési soukromé drama jedné elitní rodiny, která o životě za zdmi jejich vily neví vůbec nic. A nic se nedozví ani divák. Úplně chybí ta špína a bída, které muselo na předměstí Prahy být víc než dost. Naprosto nikde se nesetkáte s nějakými národnostními nebo sociálními konflikty, které cloumaly první republikou od začátku do konce. Ta doba je tu líčena naprosto nekriticky a oslavně v duchu současné main stream propagandy jako ráj na zemi. Připomíná mi to americké filmy o středověku, kde rytíři mají čerstvě vyleštěnou zbroj a chudina chodí ve vypraných a vyžehlených šatech a má krásně zářivé zuby. Tohle sladké melodrama mě nijak nezaujalo a po pravdě po shlédnutí tří dílů už mě ani neláká koukat na to dále.

Marie Antoinetta (2006)

Jedno se tomuhle filmu musí nechat. Výprava je famózní. Vzpomněl jsem si na svého oblíbeného Amádea. Jako by zavál formanovský duch. Možná je to tou dobou paruk, pelerínek, rokokového kýče. Za to dávám tři hvězdy. Víc fakt nejde. Protože ty zbývající dvě, které tomu chybí, jsou za narativní stránku. Ten film je prostě k uzoufání nudný. Je to v podstatě jen po sobě jdoucí sled obrazů z Versailles a po půl hodině vás to začne nudit. Stejné komnaty, stejné hadry, stejné ksichty, stejné mejdany. Protože v zásadě se tam nic neděje. Je to jako kolovrátek. Zápletka - 0, dialogy - nuda, akce - žádná. Po hodině to vypínáte s tím, že nic nového už beztak neuvidíte. A dobře děláte. Je to tak.

Sexmise (1983)

Původní recenzi na tento film jsem psal před mnoha lety a tehdy jsem uvedl, že mi přijde nudný, neaktuální a překonaný. Dnes po letech musím své hodnocení změnit, Protože doba se posunula. Takže zvedám rating.

Sanitka (1984) (seriál)

Šedivý, depresivní a pro mě osobně nevýrazný seriál o době, která byla taky taková. Kromě úvodní písně mi v hlavně neutkvělo nic, na co bych si dokázal vzpomenout. Prostě taková normalizační Ordinace. Jen lépe natočená a zahraná. Nostalgické vzpomínky na toto televizní dílo si vysvětluji snad jen tím, že tehdy v TV jinak absolutně nic nebylo. Ale zkuste dát Sanitku dnes.

Habermannův mlýn (2010)

Nebudu radeji hodnotit. Protoze jsem fakt na rozpacich. Filmarsky by to bylo skoro na plny pocet. Ovsem co z toho, kdyz z toho kouka propaganda jak slama z bot. Komunisti tocili filmy, ve kterych byli Sudetati liceni jako fanaticke a krveziznive mlaticky. Az je div, ze s Cechy dokazali kdy zit v jednom state a do jednoho je nepodrezat. Dnes se toci podobne trapna propaganda, jen role se vymenily. Nemci byli v podstate hodne a mirumilovne holubice, prakticky hlavni obeti valky, kterou vedl nejaky Rakusak jmenem Hitler. A Cesi krvelacne bestie, jeden slizsky kolaborant vedle druheho. A jedinym smyslem jejich zivota bylo ty ubohe Nemce vyhladit a odsunout. No a takove sracce nemuzu dat nic jineho nez odpad. Cili radeji nakonec nerozhodne.

Krev zmizelého (2006) (seriál)

Klasika. Cesi jsou zhuverile vrazdici bestie, Nemci politovanihodne obeti. Tomuhle pojeti dejin a la Habermannuv mlyn asi nikdy neprijdu na chut, ale bude treba si pomalu zvykat. Vic nemam, co dodat, protoze v ten moment me tohle manipulativni dilo prestalo zajimat. Jedna hvezda za v celku slusne filmarske remeslo.