• Pohádka

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)

Ceska verze Blby a blbejsi. Americani si ale aspon na nic nehrali a rovnou divakovi priznavaji, ze jde o bezduchou komedii urcenou k vyplachnuti mozku po tezkem dnu v praci. Tady se hraje na desnou avandgardu se zapojenim prazskych celebrit, ale efekt je stejny.

Policajt ze školky (1990)

Další Arnieho pokus o komedii, která není vůbec vtipná. Alias americký Igor Hnízdo s fretkou.

Rebelka (2012)

Je to tak na 50%, coz je u Pixaru zatracene malo. Animace, filmarske zpracovani a komedialni sceny by byly v pohode. Tohle je poctivy Pixar. Vic komedie nez romamticka pohadka. Spis pro dospele nez pro deti. Hlaska strida hlasku, jeden gag nasleduje za druhym. A ty Meridiny vlasy... parada. Ovsem pribeh samotny je uhozeny. Neni tu jedina postava, ktera by stala za to, aby se s ni clovek nejak identifikpval. Fergus je obhroubly primitiv, ktery nedokaze myslet na nic jineho, nez na to, jak mu kdysi medved ukousl nohu. Elinor je panovacna upjata a desne nesympaticka megera. A Merida je nevychovany spratkovity, nevdecny fakan, ktery by zaslozil par facek. A taky by je v normalnim svete dostala. Ne vsak ve svete americke liberalni vychovy, kterou tvurci nesmyslne promitli do stredoveku.

10 000 př. n. l. (2008)

Tak Emmerich ukazal, ze krome geologie (2012), klimatologie (Den po te) a astronomie (Den nezavislosti) nema paru ani o historii. Krasne splacany pravek, starovek a stredovek v jedne bramboracce. Asi stejne logicky, jako kdyz Asterix a Obelix, dva hrdi Galove z roku 1 - 2 zachranuji kralovnu Viktorii. No ale ta stavba pyramid si hvezdu zaslouzi. Jeste ze se tu neobjevil dobracky americky prezident, nezbytna to rekvizita vetsiny Emmerichovych filmu.

2012 (2009)

Emmerich proste miluje apokalypsu a americkeho prezidenta. Patrne mu v detstvi cetli nejake morbidni pohadky v kombinaci s americkou listinou nezavislosti. Ale vazne. Ze vsech tech opevovanych triku me v zasade zaujala jen destrukce LA a vybuch Yellowstonu. Zbytek mi silne zavanel tv kvalitou. Zejmena v posledni pulhodine to melo silne sestupnou tendenci. Ten konec jakoby tam nepatril abyl tam pristrizen z nejakeho jineho, beckoveho tv thrilleru o zachrane par lidi na potapejici se lodi. Emmerich si proste nevi rady se zavery svych filmu. K samotnemu deji - budou nasledovat SPOILERY. Dobrotivy doktor Hensley (nebo jak se jmenoval), ktery mel byt hlavnim kladakem, mi prisel spis jako totalni sluníčkový naivka. Sverit osud lidstva do rukou takovych diletantu a v mziku vymreme. Jeho stupidni udiv nad tim, ze na archy se prodavaly listky a ze bylo potreba nekde sehnat penize, bych jeste v celku bral. Holt vedec... Ale v ten moment, kdy se rozhodl pro laciny pseudohumanismus a otevrenim vrat americke archy temer odsoudil k smrti vsechny jeji pasazery, kteri se uz stacili nalodit, jsem ho prestal mit rad a zacal jsem ho uprimne nesnaset. Dalsi zajimavou figurkou byl prezident. Tentokrat nelita ve sthiacce vstric ufounum, ale zachranuje zranene pred Bilym domem. Kurnik v Emmerichove svete neni prezident jen polotik. Je to novy Jezis Kristus. Dale by se tam naslo par seku odporujici zdravemu rozumu. Napriklad po vybuchu vsech vulkanu na Zemi, by lide slunicko nevideli par desitek let. Ale v zaveru jim tam krasne zari. Ale i pres to je to o dost uveritelnejsi a mene uhozene, nez Den pote. Takze celkem 3 hvezdy za Yellowstone a zajimavy napad s mikrovlnym zarenim.

Senzibilšou (1997) (pořad) odpad!

Tak toto je už opravdu naprosté dno jakékoliv, ne jen televizní zábavy. Mezi všemi polodebilními a mozek vyplachujícímu estrádami TV NOVA let 90. byl tohle jednoznačně totální uderground. Je vidět, že pro peníze jsou někteří lidi schopni udělat v podstatě cokoliv. Dokonce dát v šanc i svou dobrou nebo alespoň pochybnou pověst.

Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994) odpad!

Osobně mi to připadá, jako Olmerůlv pokud natočit Bony a klid 2 v porevolučním prostředí. Ovšem jediné pojítko je tady Roman Skamene coby velebos mafiánů. Jinak se jedná o napsrosto podrůměrnou sračku, jeden z nejhorších porevolučních filmů (a to už je co říct). Pamatuju si z toho jen dvě věci. Totálně sutpidně se tvářící Sobota, který si tu chtěl střihnout svého druhého Fratiška Koudelku, ale vyšel mu z toho Forrest Gump. A nezbytný sexy prvek všech porevolučních filmů - tedy kozy u bazénu. Zbytek je jen nezáživná vata.

Návštěvníci 2: V chodbách času (1998) odpad!

Uřvaná, upištěná a choromyslná francouzská komedie. Poslední dobou mám pocit, že Frantíci nedokáží natočit nic, u čeho by se neještělo, neřvalo, neskákalo a epileticky netřáslo. Tohle patrně někdo považuje za vtipné. Už samotná jednička byla stupidní. Ale tady tvůrci dokázali, že i z hromady sraček se dá vydestilovat ještě nějaký macerát.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001) odpad!

Umístit středověké rytíře a dceru francouských hrabat do Ameriky je asi stejná úleťárna, jako hledat svatý Grál v muzeu ve Washingtonu, Archu úmluvy nebo Šalamounovu knihovnu v opuštěném tumnelu metra v New Yorku. Nicméně i takové skvosty jsem už viděl, tak proč jsem překvapený.

To nevymyslíš! (2005) (seriál) odpad!

Trapný pokus o navázání na kdysi slavné a ve své době velice populární Bakaláře. Příklad toho, že když dva dělají totéž, není to totéž. Klasická dojička na prachy, nic více v tom patrně nebude. Ani na sekundu nevěřím, že se takové absurdní storry nekdy opravdu staly (jestli ano, jsme jako národ odsouzeni k pomalé degeneraci). Takové příběhy jsme si jako malé děcka na základce vymýšeleli o přestávkách, když jsme se nudili. Úroveň je opravdu podobná. A už vůbec nevěřím, že ti herci, kteří tohle hráli, to mysleli fakt vážně.