Deadpool 2 (2018)

Toto nie, toto bolo zlé. Veľmi zlé. Akcia a rýchly humor sa stratili a bol z toho len dramaticko-komediálny hybrid, ktorý bol navyše veľmi trápny. Deadpool v jednotke nebodoval silným príbehom, ale parodickým, výsmešným a najmä trefným humorom, ktorý trafil v drvivej väčšine do čierneho. Dvojka však všetko toto stratila. Kým sa skončili vyplakávacie dramatické scény, ktoré kvôli skečovitému spracovaniu pôsobili chaoticky, polhodina bola preč. Zrazu sa film nečakane preklenul do komediálnej roviny (aspoň ňou chcela byť), ktorá však pre mňa bola len jedným veľkým trápením. Už dávno som tak nečakal na koniec filmu ako teraz.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

V poslednej časti kultovej ságy som očakával niečo veľkolepé, a to sa mi aj dostalo. Záverečný dielik potterovskej skladačky bol vojna. Od začiatku nadupaná hudba, obrovské napätie a dráma, pri ktorej som tŕpol, čo sa stane v ďalšej scéne a búšilo mi srdce. Možno to pre niektorých znie divne, ale za moment filmu nepovažujem zabitie Voldemorta, ale vysvetlenie/kompletné odhalenie Snapovho príbehu, po ktorom sa mi začali objavovať pred očami hajlajty z predošlých častí a ešte aj pár dní po pozretí filmu nad ním rozmýšľam. Pred tým fakt klobúk dole. Síce som sa bál, že filmu postupne dôjde dych, ale nakoniec dokázal vytiahnuť zopár tromfov, ktorým to v nastolenom tempe dotiahol do konca.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Doplnková časť, ktorá síce má viaceré dôležité momenty, ale nenadchne. Často ma prepadávala tá zdĺhavosť, ktorú film ponúkal - hľadanie horcruxov a neustále utekanie Harryho, Rona a Hermiony. A takto dookola. Hovorím, film má niekoľko dôležitých momentov, ktoré sú pre poslednú časť nevyhnutné, otázka je, či sa nedali vtesnať do úplne poslednej časti, pohrať sa s ňou a natiahnuť ju o polhodinu.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Pôvodne som dal štyri hviezdy, no keď pri písaní komentára spomínam na Polovičného princa, musím jednu ubrať. Keď som si vybavoval predošlú časť, bola pre mňa oveľa zapamätateľnejšia a výraznejšia ako táto. Polovičného princa považujem za časť, ktorá uvádza posledné dve a začína vlastne konečný-najväčší príbeh - hľadanie horcruxov, keďže najdôležitejší highlight filmu je, ako sa Voldemort dozvedel o spôsobe, ako samotné horcruxy vytvoriť. Záver so smrťou Dumbledora je bonbón, ktorý diváka šokuje a ten si na vysvetlenie musí počkať do poslednej časti.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Pôvodne som túto časť až tak neocenil (už na začiatku filmu som si hovoril, že ten ministersko-politický boj ma až tak nechytí), ale keď si na ňu spätne spomínam, priznávam, že bola super. Nástup odpornej Dolores do Rokfortu, to, ako ministerstvo ničí školu a žiaci sa postupne vzoprú, ma však bavilo. Záver síce ponúkol mimoriadne silný moment - smrť jednej z najdôležitejších postáv pre Harryho Siriusa Blacka, no čo zráža filmu jednu hviezdičku, je to, že zápletka už nie je taká silná ako v predošlých dieloch a v závere to je prevažne naháňačka a strieľanie jeden po druhom prútikom.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Veľkí fanúšikovia Harryho Pottera so mnou možno nebudú súhlasiť, ale z prvých štyroch častí je táto pre mňa najkvalitnejšia. Užíval som si turnaj, do ktorého sa Harry dostal "náhodou", užíval som si, ako si postupne získal uznanie od spolužiakov, ktorí sa mu otočili chrbtom a užíval som si aj humor, ktorý tvorcovia pridali do filmu a naozaj tam sedel. Bol zároveň v zaujímavom kontraste - po vtipných pasážach nastúpila parádna dráma, výborná zápletka a zaujímavé rozuzlenie a veľký súboj s Voldemortom. Harry ho nepremohol, ale mu len utiekol, čo vás núti tešiť sa na ďalšiu časť.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Pôvodne som dal štyri hviezdy, no keď si spätne premietnem kvalitnú zápletku, ktorú som si užil, musím o jednu hviezdičku dvihnúť. Dementori síce navodili až pritmavú a pritemnú atmosféru, v konečnom dôsledku mi to v naháňačke a parádne prepletenej dráme nevadilo.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Pri druhej časti Harryho Pottera som si povedal, že jednotlivé diely sa budú odlišovať a hodnotenia dvíhať/klesať podľa toho, ako (ne)kvalitne bude podaná a vymyslená zápletka. V dvojke to bola s Voldemortom alias Tomom Riddlom naozaj kvalitka, filmu pomáha aj to, že sa prakticky v každej časti menia profesori na predmete obrany proti čiernej mágii, nemotorný Lockhart dodal dramatickej rovine tú vtipnú.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

V 27 rokoch som sa aj ja dostal k filmovému kultu s názvom Harry Potter. Prvá časť možno oproti ďalším (najmä od 4. časti) vyzerá filmársky nedokonalo, prináša však veľa zaujímavého. Život Harryho u Dursleyovcov, odchod do Rokfortu, postupné zoznamovanie sa so spolužiakmi, učiteľmi, Hagridom či svetom čarov a s tým spojenými novinkami. K tomu všetkému príde nečakaná zápletka a prvý súboj s Voldemortom, pardón, s Veď viete kým, a v poriadne napínavom závere príbeh pekne vygraduje.

Zpívej (2016)

Vtipné, pestré, akčné. Animák môže byť muzikálový a zároveň pri pesničkách nemusíte len čakať, kým sa skončia, ale si ich vychutnávať a baviť sa pri nich. Toto je výborný príklad. Grafika, postavy, príbeh, humor. To všetko jednoducho musím oceniť.