Královský omyl (1968)

Moje dilema v hodnocení nebylo o nic menší, než dilema žalářníka o spolupráci s vězněm či samotného vězně k přiznání. Bývalý slavný hrad Týřov znovu ožívá, a to s příchodem politického vězně své doby. Situace je nastavena jasně a všichni se jí přizpůsobují. Podezřívavost mezi obyvateli Týřova roste, stejně jako strach ze zrady. Řešení? Rychlé a veřejné soudy "jen jestli jsme zabili toho pravého...". Souboj morální cti před sebou samým, síla kontrolované zpovědi, očištění vlastního svědomí lží a čekání na třicet hřiven. Naprosto brilantní Martin Růžek mi zde přijde jako takový mix Kozlíka a pana Lazara, Macháček ve své klasicky skvělé poloze a vše dolaďuje Jana Hlaváčová jako rozmarná a autoritativní kněžna s armádou služebnictva. Munzar a Vinklář jako služebníci boží mi přišli ne úplně ve své kůži, nicméně proradnost u jednoho a slabost svědomí u druhého sehráli výborně. Celkově skvělá dobová atmosféra a určitě nadprůměrné herectví.

Mind Field (2009)

Alien workshop je nefalšovaný underground skateboardingu. Pro lidi, kteří znají netřeba představovat, pro začínající, či pokročilejší skejtry inspirace a odkaz toho, že skateboarding 90.let je stále živý. I když se ani tato skateboardingová stáj nevyhnula nekompromisnímu tržnímu boji, i dnes, a to díky Robu Dyrdekovi, který jí v roce 2012 odkoupil, si zachovává svou (mimozemskou) tvář, což je u podobných společností vyjímečné. Dnes je i tuzemský trh zasycen skejtovými značkami, které už nosí kde kdo. Alien workshop je ve světě skateboardingu naprostá vyjímka. Sehnat dnes něco od AWS je skutečně rarita, kterou každý znalec skateboardingu musí ocenit. Toto je zřejmě poslední video, i když osobně tajně doufám v opak. Skvělá hudba, výborné sestřihy a precizní hard triky i tvrdé pády. Hodinový, skejtový diktát.

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (2005) (divadelní záznam)

Důkazní materiál několika věcí. Z prvé praktiky vrcholové fotbalové ligy, se nikterak neliší od praktik nejnižší ligy. Za druhé, vrcholní představitelé se v soukromí vyjadřují jako nevychovaní, pubertální žáčci základní školy a za třetí, Čtvrtníček je v audio verzi naprosto výbornej. Vynikající hudební doprovod.

Ať žije republika (1965)

Naprosto brilantní záležitost. "Oline z Tebe bude inteligent, Ty nebudeš po fotrovi" Olin - sám voják v poli, vnímá svět vlastníma očima, a podle toho také jedná. Někdy i bez ohledu na následky, je přece válka. Zatím se odehrávala jen nad hlavami všech obyvatel, ale přiblíží se smrtelně blízko. Geniální prolínání dějové linie v doprovodu dětské fantazie i vzpomínek. Humorné i velmi silné momenty a jako bonus - vynikající slovenská dvojice. Rozhodně jeden z nejlepších filmů mistra Kachyni. Tohle je potřeba znát, považuješ-li se za znalce československé kinematografie.

Lucie (1963)

Honba za uhlím a hledání černé žíly. Kdyby byl film natočen třeba jen o pět let dříve, bylo by tam asi daleko více než jen občasný obraz Gottwalda a Stalina. Rozhodně by v tom bylo i více soudružských keců. Výměna ředitele z řad dělnictva se zdá jako dobrý, nicméně nelehký úkol. Nový, místy až přehnaně spravedlivý direktor, naráží na tehdejší sociální a zaměstnaneckou politiku i mediální kritiku. Honba za rekordy plánu se mění v zoufalé udržení zaměstnanců. Morální hodnoty poctivé práce jsou zde konfrontovány s jednoduchým přáním polepšit si, i s touhou po mamonu. Nechybí zde ani tragické události. Karel Höger a Vladimír Šméral v nezvyklých politických rolích, nicméně neztrácejí nic ze svých kvalit. Film, který je zabalen do lehce blednoucího rudého obalu.

Tajemství velikého vypravěče (1971)

Tak pro mě zatím nej role Martina Štěpánka s výbornou atmosférou staré Francie. Až komediální upřímnost, bohémský život a svobodná mysl upřená jen a jen k psaní. Jeho oddanost divadelním hrám nezná mezí, ani prvorozený není tak důležitý, jako premiéra. Počáteční neúspěch není žádnou překážkou, vůle psát je silnější, nebojácnost spolu s odhodlaností slaví úspěchy, bohémský život je ještě bohémštější. Nic ovšem netrvá věčně, zvlášť, když se na scéně objeví hříchy minulosti. Vynikající režie, fantazijní realita, přehled krásných žen, Liškovy melodie i silné chorály, to vše v komediálně dramatickém pojetí.

Panter čeká v 17.30 (1971)

Takové hodinové drámo, které by dozajista sneslo víc.. Sonda do sídlištního života mládeže 70.let, nepochybně ovlivněné rodokapsy a podobnými záležitostmi a dětské "hry", které ovšem nemají daleko od kriminálních činů. Různé pohledy na kamarádství a čest s povedenou režií.

Intimní osvětlení (1965)

Přiznám se bez mučení, že od trojice Papoušek, Passer, Šašek jsem čekal daleko víc. Nicméně Věra Křesadlová a Jan Vostčil mé hodnocení drží pevně v rukou. Takový rodinný Homolkovský nádech, plný dětského řevu, přerušovaného mini koncertu a chvílemi až otravného smíchu. Nicméně filmová vlna, která protekla v této době Československem, má zde své nezpochybnitelné zastoupení a stejně nevyvratitelné jsou i kvality převyprávění nicotného, všedního dne, popisující setkání dvou kamarádů.

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Československý a následně český film má několik nedoceněných talentů. Vše napsal sportovec. Vy se přesvědčte sami.

Jak se točí Rozmarýny (1977)

Ikona československého dětského filmu nás nechává nahlédnout do zákoutí tohoto kumštu. Osobitá Iva Janžurová plná filmařského slangu, a také jistě vystihující samotnou režisérku, nám tu ukazuje práci s dětmi a s filmem. Práci, která šla přímo od srdce. Barrandovská filmová továrna pracuje naplno, stejně jako celý štáb, pod vedením lidsky přísné režisérky. Hledání skutečné dětské osobnosti a všechny strasti i radosti natáčení. Svěrák a Smoljak pojali svůj film o filmování jednoduše, spousta parodujícího humoru a písní. Paní Plívová - Šimková si do toho přidala ještě drama, a takovou, řekl bych, větší reálnost, co se týká filmařských možností doby. Poctivý filmový svět, který nemá nic společného s tím komerčním a za účelem výdělku točícím světem dneška.