Zvětšenina (1966)

Velmi podivný snímek, který vyložené ztrácí čas i potenciál některými zbytečnými scénami, jež filmu nejen že nikterak nepomáhají, ale dělají z něj těžkou nudu (prvotní zdlouhavé focení či dívčí souboj v ateliéru). Základ příběhu se dostává do popředí jakoby náhodou a když to člověka začne i bavit, tak je náhle po všem. Jediné, co jsem schopen do mého hodnocení vtěsnat, je velice dobrá režie a skvělá dobová atmosféra či povedené absurdní, částečně snad i metaforické výjevy, jako byl zcela nehybný koncert a následně boj o kus rozbité kytary. Osobně jsem čekal něco jiného...daleko silnějšího, zvlášť, když se tu distributor ohání větami jako - Filozofická esej o nemožnosti uchopit objektivní pravdu.

Bratři Lumiérové (2017)

Teď tu byli, dva bratři z Francie!. Kdo ví, jakým způsobem by Jára Cimrman nakonec pojal a světu představil tento vynález, který lze považovat za jeden z milníků technického i společenského vývoje či dokonce jiného vnímání reality, což časem doslova zakořenilo ve frázi To je jak ve filmu!. Bratři Lumiérovi nám i tehdejším užaslým divákům a hercům zároveň ukazují každodenní všední realitu, kterou se snaží od prvopočátku měnit...režírovat dle svých představ, stejně jako bezpočet jejich následovníků. Velká pocta filmu, noblesní a zároveň velmi zábavné, z hlediska dokumentárního k nezaplacení, krásný dokument. [Filmový klub - Citadela]

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Ve filmu V Tichu režisérův osobitý, pro mě velmi povedený, artový styl vyprávění fungoval až neuvěřitelně silně, i když film sám nemá u širšího publika vetší odezvu. Zde tento styl naráží dost tvrdě. Mně osobně se opět líbil, skvělé prolínání scén i jakýsi obraz vnitřní psychologie postav, kterému se např. Vávra, krom samotného Husa, zcela vyhýbal. Současní herci mě také bavili, toto rozhodně považuji za herectví vyšší úrovně, nicméně počáteční skvělé tempo se po chvilce nějak vytratilo a přece jen televizní film, který nemá ani osmdesát minut, svižnost nutně potřebuje. Celovečerní zpracování a minimálně pět set komparzistů by, dle mého, zajistilo velkolepou podívanou, jež naznačuje např. závěrečná, velice povedená poprava, i tak ale budu režisérovu tvorbu nadále sledovat.

Kupředu levá (2017)

Ukázkový způsob, jak se s grácií a humorem vypořádat s temnou minulostí. Precizní režie, skvělá atmosféra, scénář i herectví, ale hlavně úžasně ukočírovaná směsice žánrů. I když je zde uveden jen jeden, film má výbornou dramatickou část a dokonce i nenucenou formou zvládá ukázat bolševickou krutost a bezcharakternost (kontrast dvojího týmu fízlů od Stasi, jeden rozesměje, druhý docela zchladí či samotný čínský způsob potlačování demonstrace). Snímku nechybí ani žánr romantický, který je také nedílnou součástí této trochu ulítlé, ale i tak inteligentní a velmi povedené komedie. [Filmový klub Citadela - Litvínov]

Hejkal (1978) (TV film)

Velmi milé, humorné, dokonce legrační, herecky příjemně uvolněné. V příběhu o polidštění jednoho vyjukaného hejkala, jenž už nechce promlouvat s lesem, nechybí ani klasicky pohádková, morální kapka. "Umím čistit komíny, štípat dříví, posekat trávu a taky podojit stračenu" "No...to umí každý hejhula!" "Každý ne, pane kníže, vy jste se k takové práci ještě nedostal a tady váš panáček na ní už dávno zapomněl..."

Hastrman (2018)

Kráska a zvíře z českých rybníků a potůčků aneb Zase ta žena. Stvoření, které nedá spát nesmrtelnému, ani služebníku božímu. Žel, na tomto romantickém souboji se sebou samým a svými tělesnými touhami, stojí celý příběh, jakási hlubší podstata či detaily života naší oblíbené, zelené pohádkové bytosti, jež má v Čechách určitě své postavení, zůstává divákovi skryta. Film je lehce monotónní, střídání přeletů nad vodou a polopohanských tradic s pěknými písněmi, krásným způsobem oslavující život i vztah k přírodě, vše prokládané silnou touhou, jak vlastně na tu rychtářovu dceru. Podivný černý humor mne také trochu zaskočil. V závěru se vše z přehnané poetiky probudí, nabízí to, co mohlo ve filmu přijít mnohem dříve a pokračovat na podobné vlně, takto mi v příběhu zůstalo dokonce i několik zcela zbytečných postav. Nicméně v rámci současné tuzemské tvorby se jedná o velmi povedený historický film, drsně navazující na současnost, což si vychutnají zejména občané Mostecka a s docela silným nádechem české venkovské kultury a nejen rybníkářských tradic. Je velmi lehké tento povedený debut shodit, ale osobně k tomu nevidím žádný důvod, jsem skromně spokojen a rád, že se něco takového u nás točí. [Kino Citadela - Litvínov]

Beastie Boys: Live in Glasgow (2000) (koncert)

Jeden z nejlepších živáků vůbec. Po deseti minutách čistého rapu vezmou do rukou kytary a jedou hopsavej punk-rock, prostě Beastie Boys, jedna z nejuniverzálnějších a hudebně nejrozmanitějších kapel všech dob, kdo zná skutečně celou jejich diskografii, ta ví. Koncík z devadesátých let, na kterém lidi tupě netočí, ale užívaj super hudbu...skáčou. Nádherná nostalgie z let, kdy mtv byl hudební kanál a hudba znamenala o mnohem víc.

Závislosť sa ťa dotýka: Toluén, marihuana (2018) (TV film)

Až na abstinující jedince, tedy učebnicové příběhy někoho, kdo s drogama nikdy neměl začít, se jedná o docela zdařilý projekt, který na věc pohlíží s velkým nadhledem. Za prvé, toulenu a východní Slovensko, za druhé, mariša a pervitin po celém Slovensku. První část není třeba moc rozebírat, osady plné skotačících, polonahých bratranců a sestřenic je jistě závažný sociální problém, který je doprovázen i touto drogou pro chudé, jak je zde nazývána. Druhá část je zaměřena výhradně na marihuanu s dovětky o vstupní bráně ústící až do fáze pervitin. Nicméně hlavní část je věnována nejrozšířenější ilegální droze, jak je zde marihuana nazývána. Sympatické je, že zúčastnění odborníci a lidé z terénu mají na celou věc velmi zajímavé názory, které v televizi asi moc často neslyšíš. "Já si nepamatuju, že bych někdy za službu měl výjezd kvůli někomu, kdo je pod vlivem marihuany, ale skoro každou službu mám výjezdy k alkoholikům, kde vidím na adresách dobité, týrané manželky a zdeptané děti v rodinách alkoholika...jestliže užívání alkoholu není trestné, tak trestat užívání marihuany je nelogický nesmysl, kdybych mohl, postavil bych mimo zákon alkohol a dekriminizoval marihuanu...netvrdím, že je úplně neškodná, ale užívání cigaret a alkoholu po dobu pěti let, zanechává již trvalé, nevratné následky...". doc. Mudr. Viliam Dobiáš, Phd - lékař záchranář

Mercadet (1988) (TV film)

Martin Huba, se svým fantastickým francouzsko-slovenským projevem, je nádherným ztělesním celé této obchodně laděné povídky spisovatelského velikána, který nám ukazuje, jakým způsobem dostat z rozhořčeného věřitele další peníze a také dokazuje, že finanční transakce a zároveň nezlomný charakter či pevné zásady, dohromady skutečně nejdou, bez ohledu na století. Jako vždy výborně sehraný, komediálně dramatický příběh s excelentními dialogy, plný intrik, falešných milionářů a balamucení skoro celého okolí. Je vůbec něco, co může toto bahno překonat? Ano, láska.

Dohoda je dohoda (2008)

I když se humor v tomto sitcomovém příběhu s nádechem rodinného dramatu vyhýbá stupiditě, nelze to poznamenat o scénáři a celém příběhu, za zmínku tak stojí snad jen britský dialekt. Daleko preciznější, humornější a hlavně dramatičtější provedení podobného námětu natočili na Balkáně - Dnevnik masinovodje