Sobecký obr (2013)

Boj o kovový odpad a britské sociální dno. Film, který jakoby stojí na místě a až v závěru udělá velký, ovšem od začátku jasný a předpovídatelný krok. V originálním znění určitě výborné, nicméně dějově jednoduché až nudné.

Zastavárník (1964)

Neznámý a přitom velmi zásadní snímek. Strýčkovo závěrečné prozření je více než výmluvné. Není kam utéct. Je to v lidech, kteří jsou stále zde. Praktiky jsou sice jiné, ovšem podstata zůstává stejná. Forma nadvlády člověka nad člověkem může mít spoustu podob. Obraný cynismus a odevzdanost vůči všemu, co se kolem něj děje, je pouze dočasná a slabá obrana, končící bezmocným strachem. On se nezalekne. Čeho také? Takové zlo, které zažil, nemůže hned tak něco překonat. Chová se ke světu tak, jak si zaslouží. Své hodnoty záměrně směřuje jen na obchodní praktiky svého národa, a to na ty nejsobečtější. Je však v něm také veliké dobro, které ovšem musí sám nalézt. Otázkou zůstává, jestli se svět skutečně změnil. Ne svět, ale lidé. Při odpovědi na tuto otázku, zbývá občas jen bolestné sebe očištění. Velmi věrohodná sonda do Harlemu šedesátých let s klasickou hereckou přirozeností doby a chvílemi až nepříjemně reálnými vzpomínkami, jenž z mysli jen tak nezmizí. Výtečná režie a Rod Steiger rozehrávají perfektně plynoucí psychologickou hru s klasickou otázkou. Být či nebýt?

Atentát v Sarajevu (1984)

Rudý a jednostranně zaměřený pohled na konec 19. a začátek 20. století. Nenasytnost buržoazie stupňující své praktiky vykořisťování a nadvlády mocnějšího nad slabším. Rozmach vynálezů bortící rychlostní či výškové rekordy. Celkový obraz plného života rozdělené společnosti. Naprosto nevídané a raritní záběry nejen ze Sarajeva. Osudná Ferdinandova ulice před a po. Přichází válka. Novodobé vynálezy již neslouží k zábavě, ale k rozsévání smrti. Imperialistická válka, která zanechá 10 mil. mrtvých, 20 mil. zraněných a 3 mil. zmrzačených vojáků všech národností. Věčné udržení míru dokument spatřuje v bratříčkování vojáků na frontě a ruském proletariátu, který se obrací k pracujícím masám a svrhává zaostalý carský režim. Vše vypadá mírumilovně a krásně, ovšem blíží se mrak. Mrak krvavý, mrak Stalinův. Na tyto fakta již dokument logicky zapomíná a nenápadně se věnuje hlavně situací před revolucí.

Karline manželstvá (1980)

Film lze naprosto bez problémů rozdělit na část s Vladem a bez Vlada. Ta druhá jakoby patřila úplně do jiného filmu. Karlin vkus se mění, nicméně touha po obyčejném štěstí zůstává. Film o očekávání, naplnění, útěku a návratu. Ovšem, vše je zde sestaveno velmi podivně. Podivní herci jsou vedeni podivnou režií, jenž je hlavní brzdou jinak slibného námětu. Vondruška s Bydžovskou ve slovenském znění to dodělali.

Klauni (2013)

Poctivý kumšt je rozerván žabomyšími válkami celosvětových, ale i soukromých rozměrů. Spojuje je optimistický humor, ač jejich životy připomínají dramata. Co bylo léta za nimi, je opět před nimi. Zvládnou to s grácií herce či slabostí člověka? Hlavně, každý po svém. Film o rozhodnutí a pokračování, i když už zdánlivě není v čem. Skvělá režie, která jakoby pouze s respektem sledovala dění, a nabízela ho divákovi. Postsynchronní dabing je u některých vedlejších herců rušivě nepřirozený a při jemném stylu vyprávění je i délka filmu lehkou brzdou v mém plném počtu. Nicméně koprodukce funguje a ústřední trojici si lze skvěle užít, nemáte-li ovšem s někým z nich nějaký vlastní filmový problém.

Nespoutaný Django (2012)

Fakt, že si dospělé děcko Quentin plní své touhy a představy, jež ho před desítkami let při sledování filmů na VHS napadaly, je nepopíratelný už od prvopočátků jeho kariéry. Stejně tak i fakt, že si jednoduše libuje v béčkové, stříkající krvi a oslovení negr. Jasně, má svůj styl. Ovšem, zde už je pře-tarantinováno. Není negr jako negr, nebo-li další revenge. Teď ne s vypůjčenou páskou na oči, ale v podobě velmi pichlavého a špinavého svědomí amerického lidu. Z otrokářství si Quentin udělal velkou, červenou a zároveň negerskou show a slaví úspěchy. Skutečně nechápu, proč zde není uveden žánr komedie, který postupně degradoval už tak velmi slabou dramatickou část, kterou tam Quentin občas jen tak přisypal, aby přece jen upřesnil, že to všechno bylo VERY BAD! Vše dokonale pohřbil sám autor svým obtloustlým kaubojem s klasickým ksichtem mužské čarodějnice. Grandiózní závěr a odjezd už byl skutečně na hranici parodie všeho předchozího. Kdepak...ani Leo nic moc, Samuel prapodivný a ústřední dvojice jede celou dobu to samé. Zbytečně dlouhé a pro mě žánrově vlastně nepřesné. Chvílemi jsem měl pocit, že se dívám na film z prostředí 21. století, což dokonale podpořil i supr moderní soundtrack. Velmi slabé, mám chuť hodnocení ještě snížit. Dozajista by se tak stalo, kdybych film viděl s dabingem. V Panchartech se režisérova osobitost dala ještě strávit, tady je Quentin už moc tučný a to doslova.

Manuál pro holky (2013) (pořad)

A hele...koukám, že to v našich lukách a hájích , které již dávno ztratily vůni českého chleba, také zabírá. S odpadem si počkám, až MTV přijde s výukou orálního sexu pro mladistvé. Toto je nepochybně first step.

Let (2012)

"Who brought you bananas...? " "YOU...!"....."I´m BACK !". Denzel jede naplno a drží celý film nad vodou. V originálním znění a v jeho podání je to perfektní záležitost. Whip si vybral. Má vybráno, nakoupeno a letí. Je čas přistát, jak se strojem, tak sám se sebou. Whip přistává.

13. revír (1946)

Jeden Karta, jeden Kočka a nepředvídatelná Rony. To vše se snaží splétat výborný Jaroslav Marvan. V ponuré a temné atmosféře. Splétá zdánlivě nespletitelné, což může diváka, který má s detektivkami určitý problém, tedy mě, lehce nudit. Prvotní krimi efekt skvělý, herecky výborné, nicméně na celkovém hodnocení se u mě projevuje zmíněný přístup k žánru. Film lze vstřebat i způsobem, který popsal Bigrambo.

Pohádka o staré tramvaji (1961)

Ač se snímku nevyhýbá určitá naivita a atmosféra je jak vystřižená z padesátých let, v rámci svého žánru jde o nadprůměr. M. Vošmik opět dokazuje svou mistrovskou práci s dětmi a navíc si krásně pohrává s fantazijní realitou. Ministerstvo tramvají a celkově tramvajářský soud je výborný. Boj o Terezku začíná.