Nevinnost (2011)

Hřebejk přeskakuje mezi žánry jak v rámci své tvorby, tak v případě filmu samotného. Obojí je nečekané a zajímavé. O Nevinnosti jsem dopředu takřka nic nevěděl, takže pro mě šlo o překvapivý a zároveň poměrně silný filmový zážitek. Byť nejemotivnější scénu zhruba z prostředka stopáže (reakce detektiva na citový výlev jeho bývalé manželky) do konce už nic nepřebilo. Velmi oceňuji důraz na realistické vykreslení kriminalistických metod a celého vyšetřování (žádné vypjaté hysterické scény z vyšetřovací místnosti, vše pěkně v klidu a s chladnou hlavou). S druhou částí filmu mám malinko problém s tím, že mi přišla tak trochu uměle naroubovaná. Nicméně vyústění je zajímavé. Každý svého štěstí strůjcem platí v případě hlavního hrdiny jen na půl. I když v jeho případě by se taky dalo říct, že tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu, až... si z ní udělá kašpárek nástroj své pomsty a kata své nenaplněné touhy. Po herecké stránce jsem nadmíru spokojen; Hynek Čermák se zařadil mezi mé oblíbené tuzemské herce.

Interstellar (2014)

Předem se omlouvám všem uctívačům Kubrickovy Odysey, ale já se raději procházím po vesmíru s Nolanem. Byť sám režisér dal odkazem v podobě dlouhých vesmírných záběrů podkreslených vážnou hudbou jasný signál, že chová ke Kubrickovu kultovnímu sci-fi respekt. Mě jeho Interstellar ale oslovil daleko víc, obsahem i formou. Jako červená nit se celým příběhem linulo téma rodiny. Pud chránit své potomky je přirozený od nepaměti a bratři scénáristé ho dobře využili pro vysvětlení motivů počínání hlavního hrdiny. Dalším nosným prvkem celého příběhu je víra v člověka, v jeho inteligenci a schopnost přizpůsobit se a přicházet s novými řešeními vyvstanuvších problémů. A je pravdou, že za 200 tisíc let své existence člověk prokázal obrovskou schopnost adaptability. Pokud bych měl po obsahové stránce přeci jen něco vytknout, byla by to asi pasáž s Mattem Damonem, bez které by se medle film obešel. SPOILER ALERT Nejednoznačné to taky může být s pohledem na samotné vyústění s "mezičasovou morseovkou". Jenomže o tom žánr sci-fi do značné míry je - prostě vás to buď baví a tvůrcům filmu na jejich vysvětlení přistoupíte, nebo ho shledáte nesmyslným. Film ale přeci není o exaktní fyzice, nýbrž o vyprávění příběhu. A pokud ten není vyloženě postavený na hlavu, nevidím důvod proč si ho neužít. Co se formy týče, tak cestování červí dírou, pobyt v páté dimenzi nebo závěrečný nový svět považuji za vizuální originál. Stejně tak Zimmerova hudba se jako obvykle vydařila (zvláště se mi líbil motiv tikajících hodin v momentech, kdy šlo hlavnímu hrdinovi o to, aby jeho děti nezestárly rychleji než on). A pokud jde o výkon herců, tak nemám co dodat; snad jen připomenu, že Matthew McConaughey si připsal po Kontaktu roli v dalším vynikajícím "vesmírném" filmu. Celkově hodnotím Interstellar jako emocionálně silný, oku i sluchu lahodící filmový zážitek. PS: Po skončení filmu jsem měl pocit, že se Nolanovi povedlo skutečně cestovat v čase, protože ta bezmála tříhodinová stopáž utekla nějak podezřele rychle :-)

24 hodin: Dnes neumírej (2014) (seriál)

Jack's back! Můj oblíbený seriál se vrací po čtyřleté pauze ve své deváté sérii a stále má, co říct. Pravda, mnohé scény jako bych už někde viděl :-), ale co na tom, když se královsky bavím. Hodně se mi líbila lokace - přesunout seriál z USA do reálných ulic Londýna byl skvělý nápad. Druhým kladem byla Jackova nová parťačka - trochu takový Jack v ženském provedení. Jinak se vyplatí vidět předchozí série, zejména k bližšímu pochopení vtahu Jack - Audrey. Závěr - ač hra na WW3 mi přišla už trochu přes čáru - byl docela emotivní. Další (polo-)řadou bych nepohrdnul :-)

Tři bratři (2014)

Vydařená pohádka z tvorby osvědčeného dua Svěrák-Svěrák. Jde v podstatě o kompilaci tří nesouvisejících příběhů (tradičních pohádek), které jsou spojeny jen volně skrz sourozenecké pouto ústřední trojice. Nejvíc se mi líbila asi pohádka hned první, byť u Dykovy postavy ve třetím příběhu jsem se nasmál nejvíc. Svěrákovský humor je ale znát v celém filmu a je jeho vítaným kořením. Herecké obsazení je příjemné, camea tří cimrmanovských herců (vedle Svěráka samozřejmě) potěšila. Co musím ocenit, je výprava (nádherné záběry na krajinu), speciální efekty (růžové království; vlk byl spíš pro pobavení :-)) a hudba po stránce instrumentální (některé rýmy mi naopak přišly až moc jednoduché, dětské). Celkově velice příjemná podívaná, ke které se budu rád vracet stejně jako k jiným stálicím na české pohádkové scéně.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Některé díly jsou slabší, ale naštěstí převažují epizody náramně zábavné, jako např. ta poslední. Veškeré party obstarávají herci Dejvického divadla, přičemž pro mě nejzábavnější postavou byl údržbář Davida Novotného, který je úžasnou esencí čecháčkovského burana :-)

Ztracené adresy (2011) (pořad)

Přejemný dokumentární cyklus o zaniklých vesnicích doprovázený vcelku zdařilými animacemi bývalých stavení. Většina vesnic byla kdesi v pohraničí, takže o záběry nádherné krajiny není nouze. Na druhou stranu jsou jednotlivé díly poněkud šablonovité a opakují se stále stejné motivy.

Vše je ztraceno (2013)

Úžasný minimalistický film, který si po celou dobu vystačí s jedním hercem. O ztroskotání na moři bylo natočeno už nespočet filmů, ale asi žádný nebyl tak realistický jako All Is Lost. Chování hlavního hrdiny je dokonale racionální, avšak nikoli bezchybné - samozřejmě, vždyť je to člověk. To se mi právě líbilo, že nezačal panikařit, ale téměř vždy věděl, co má dělat ("fuck" zaznělo jen jednou). A co se týče herecké stránky, nezbývá, než před 77letým Redfordem smeknout.

Metallica: Through the Never (2013)

Parádní koncert Metallicy s cca 10 minutovým klipem zobrazujícím kluka, kterej jde do města pro tašku a po cestě potká ošklivýho pána na koni. Smysl tohoto klipu jsem moc nepobral, ale to je úplně jedno... ústřední postavou tohodle "filmu" nebyl kluk z klipu, ale 'tallica, baby.

České století (2013) (seriál)

Výborný seriál z historie Československa 20. století. Líbily se mi všechny díly, ovšem ty první jsou poněkud suchoparné a navíc dost přeskakují v čase, takže sled událostí trochu ztrácí kontinuitu. Vrcholem byl podle mě díl čtvrtý zobrazující nástup komunistů k moci, naprostý taktický přešlap demokratických stran Národní fronty a bezvýchodně zoufalou situaci prezidenta Beneše. Atmosméra že by se dala krájet. Pokud by seriál někdy vyšel na DVD s bonusovým materiálem, docela rád bych se podíval na některé díly s komentáři historiků, z nichž by vyplynulo, co je historicky doložené a které dialogy jsou jen domněnkou scénáristy.

Rodinné stříbro (2009) (seriál)

Šestidílný dokumentární seriál o známých českých firmách fungujících už od dob první republiky a dříve. Každý díl je nabitý zajímavými informacemi a dobovými záběry. Přehled dílů: 1. Když se taví ocel... (Vítkovice), 2. Třináctý karlovarský pramen (Becherovka), 3. Počátky spořitelnictví v Čechách a na Moravě (Česká spořitelna), 4. Tajemství hořkého likéru (Fernet Stock), 5. Svět černobílé fotografie (Foma), 6. Tajemství výroby čokolády (Orion).