Smrtonosná past (1988)

Ach ty osmdesátky! Die hard, Lethal weapon, Last Boy Scout apod. tak na tohle bych se mohl koukat den co den. Nadupané a hláškami nabyté akčňáky, které se s nikým a ničím nes*rou. Filmy tohohle žánru jen tak někdo nepřekoná. První Die hard v mé top 10 reprezentuje právě tyto filmy z této doby.

Rivalové (2013)

Po dalším zhlédnutí možná budu muset změnit pořadí mé top 10 (tak už se změnilo)... Jakožto velký sportovní fanoušek se skláním před Howardem, který brilantním způsobem zpracoval jeden z nejsilnějších momentů sportovních dějin (těch pár chyb vem čert). Kamera za mě nejlepší v uplynulém roce, plus ta (tradičně od Zimmera) skvělá hudba, střih, smysl pro detail a herecké výkony (tedy hlavně ten Brühla), no prostě za mě nejlepší film roku 2013... Jinak to, že Akademici tento snímek při nominacích na Oskary přehlédli, považuji za absurdní a naprosto nepochopitelné!

Temný rytíř (2008)

Nicholsnův Joker pro mě byla (a v jistém smyslu stále je) nejoblíbenější záporná postava ve filmovém komiksovém světě. O 19 let později je do role nového Jokera obsazen Heath Ledger (který pro mne nikdy nebyl hercem té nejvyšší kategorie) a já jen kroutil hlavou nad podobným nesmyslem. V kině mi film nějak unikl a vlastně jsem jej ani nějak zvlášť vidět netoužil (a to jsem velký fanda komiksových filmů)... Jakmile film vyšel na DVD a já se k němu konečně dostal, začal jsem znovu kroutit hlavou nad tím, jaký jsem byl hlupák, idiot a jak moc mě doteď mrzí, že jsem si premiéru nechal utéct. Nolan přišel s epickým, megalomanským a brilantně natočeným blockbusterem. Ledger mi ukázal, že v sobě měl něco výjimečného. Jokerovi psychologické hrátky se všemi postavami filmu nemají chybu, stejně tak jako velkolepé akční scény. Film se rozjíždí ve velkém stylu a člověk si říká, že snad ani není možné jít ještě výš. Jenže právě tohle Nolan umí. Na začátek nasadí laťku hodně vysoko a postupně je překonává až k hranici únosnosti. Jen by mě zajímalo, jestli nějakou takovou hranici tenhle člověk vůbec má :-)

Batman začíná (2005)

Vždy jsem byl spíše zastánce toho klasického "Burtonovského" Batmana, jakožto netopýřího hrdiny bojujícího proti šíleným záporákům jako Nicholson (Joker), či DeVito (tučňák) ve špinavém a temném Gotham City. Dlouho mi nějak nesedělo, jak se může postava Batmana pohybovat ve víceméně dnešním, zločinci prolezlém velkoměstě. Nolan však ukázal, že to nejen jde, ale postupně se mu podařilo komiksového hrdinu rozebrat do posledního detailu a posunout na úplně jiný level. Klasický Gotham mi i přesto bude přeci jen scházet a rád bych se dočkal Burtnova Gothamu vytvořeného za pomoci dnešních technologií. Přesto patří novodobý Batman k těm nejlepším komiksovkám a ani ve snu by mě nenapadlo, s jakou neuvěřitelnou dvojkou Nolan přijde na svět o pár let později :-)

Drákuloviny (1995)

Vážně 4*?! Já vím, je to fakt hovadina, ale já z některých scén fakt smíchy nemůžu :-) FUSHTA! :-D ...

Leon (1994)

Bez debat nejlepší Besson. Ve svém žánru patří Leon k úplné špičce. Skvělý herecký výkon od Rena, snad ještě lepší od Oldmana. Mladá Natalie zde jasně ukázala, že v následujícím století bude patřit k nejpopulárnějším herečkám vůbec. No a to grandiózní finále, tolik emocí, nemam slov...

Proroctví (2009)

Knowing: scénář nic extra, postavy celkem fajn, i dobře zahrané (jedna z těch lepších rolí Cage). Začátek a průběh filmu místy takový nemastný, neslaný, občas nudný, ale kolikrát člověka slušně zamrazí (přesto, že se nejedná o klasický horor). Vyzdvihnout však musím střih a hlavně do nejmenšího detailu zpracované vizuální efekty, na které jsem při katastrofách koukal s pusou více než hodně otevřenou. Vidět film v kině možná bych šel i s hvězdičkou nahoru, takto dávám lepší 3*. Přeci jen Já, robot a hlavně Vrána sedli Proyasovi mnohem více. Jo a nakonec, ten konec spíše zklamání.

Obvyklí podezřelí (1995)

The Usual Suspects = Top Thriller movie... Scénář vymakaný, Spacey jak jinak brilantní. Film jede od začátku na vysoký úrovni a ten konec, no naprosto vychytaný! Singer prostě umí. A postava Kaysera Sözeho, jen škoda, že jí nebylo věnováno víc času. Nějaký ten celovečerák o tomto nepolapitelném ďáblu bych si nechal líbit :-)

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dvojka minimálně stejně tak dobrá jako jednička. Vtipu neubylo, pravě naopak. Hlavní představitelé opět válí. Tohle duo je prostě nesmrtelný! :-)

Gravitace (2013)

Do kina jsem na tento snímek šel s velkým očekáváním (hlavně kvůli velkému vychvalování zde). Nakonec jsem z kina odcházel se smíšenými pocity. Pokud jde o audiovizuální zpracování, jedná se o brilantní a průlomový kousek, ovšem bez nějakého příběhu a s několika hluchými místy. Scéna, kde dochází k postupnému roztříštění ruské vesmírné stanice, byla pro mne jedním z největších 3D zážitků v životě. Jak už jsem psal, vizuálně se jedná o unikátní kousek, ovšem takový TRON: Legacy to v mém žebříčku 3D filmů rozhodně nepřekonalo.