• Krátkometrážní

Smallville (2001) (seriál)

Jeden z těch seriálů, na které jsem v mladším věku rád koukal a dnes spíš koukám, že se to ještě točí. Mě Smallville přestal bavit někde okolo páté sezóny, kdy naivita tvůrců začala dosahovat kritické hranice a wtf momentů bylo čím dál víc. Tom Welling je sympaťák a do role Supermana se tipově přesně hodí (možná víc než Brandon Routh nebo Dean Cain) a Kristin Kreuk je neuvěřitelná kočka, škoda že si tvůrci příliš nevěděli s její postavou rady (a to hlavně po nástupu Lois Lane v protivném podání Ericy Durance). Díky několika povedeným prvním dílům, skvělému vizuálu a příjemným hercům mi na mladého Supermana zůstanou hezké vzpomínky. A někdo mi prosím jednou napište, jak to celé skončilo.

Smrt on-line (2008)

Dobře rozehraný thriller, jehož zápletka bohužel vypadá jako vystřižená z nějaké kriminálky, jež běží na televizní obrazovce. Navíc díky klišovitému konci film vyprchá z hlavy dříve, než by si tvůrci přáli. Na jedno zhlédnutí, ale zabaví spolehlivě.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Slavná romance působí i po téměř padesáti letech velmi moderně. Hlavně díky skvělé kameře a krásným kostýmům a samozřejmě stojí hlavně na kouzelné Audrey Hepburn. Slabší je pouze příběh, který balancuje na hraně červené knihovny a je poměrně předvídatelný.

Sophiina volba (1982)

Legendární film a jedna z prvních dokonalých transformací Meryl Streep. Zajímavé je i zjištění, že Peter MacNicol a Kevin Kline kdysi hráli i seriózní role. Pomalé, intenzivní a nezapomenutelné.

Souboj Titánů (2010)

Leterrierovi se film totálně rozpadl pod rukama. Scény jakoby na sebe nenavazovaly, herci jako kdyby nehráli a o nějakém budování napětí nebo vývoji postav nemůže být řeč. Film nejenom že nepřináší nic nového, ale on hlavně neskonale nudí. Velká zbytečnost.

Soudný den (2008)

Šílená směs všeho možného funguje hlavně v první polovině, v té druhé už je spíš k smíchu. Rhona Mitra je kost, ale ty její silácký pózy a řeči mi časem lezly na nervy. Film trvá zbytečně dlouho a ke konci už nudí. Krvavý efekty jsou fajn, příběh je zajímavý ale víc jak na 2* to prostě nevidím.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Inteligentní humor a přesvědčivé herecké výkony, dělají z jinak nudného politického filmu dobrou zábavu. Mike Nichols je vždy zárukou kvality, a když si vybral takhle bizardní (pravdivý) příběh, nemohlo to dopadnout zle. Osobně mě nejvíce fascinuje onen naznačený hořký podtext. Víte přeci proti komu afgánci 11. září 2001 obrátily své (díky Charlie Wilsonovi získané) zbraně...

Spalovač mrtvol (1968)

Opravdu jeden z nejlepších (a nejděsivějších) českých filmů. Nemám, co víc dodat, vše už bylo řečeno. ,,Spasím je všecky" mi zní v uších doteď...

Speed Racer (2008)

Jízda roku! Speed Racer je experiment, ale vyšel a být mi o pár let míň jsem z toho na větvi ještě o něco víc. Wachowski natočili dokonalou rodinnou podívanou, která spolehlivě zabaví ty nejmenší a vlastně i ty největší. Pravda scény se Speedovým bráškou a šimpanzem nebo zbytečná moralizovaní v nudných dialogových scénách jsou občas už na hranici snesitelnosti. Když se ale pak ocitneme uprostřed zběsilých honiček napříč celým světem, vše je odpuštěno. Herci v hlavních i vedlejších rolích (Matt Fox dokazuje, že mu televizní obrazovka bude za chvíli malá) hrají s nadhledem a poctivé herectví zkušených hráčů (Sarandon, Goodman, Roundtree) se neztratí ani v záplavě psychedelických barev. Pokud tedy netrpíte epilepsií, hurá do kina. Tohle se totiž nevidí každý den.

Spirit (2008)

Celý snímek se skládá ze skvělých (ač šílených) nápadů a úžasně stylizovaných scén, které ale absolutně nedrží pohromadě. Herci si své role užívají, bohužel jsou nuceni vypouštět z úst takové patetické nesmysly až mi bylo stydno za ně. Spirit je film plný neustálých rozporů. Uchvátí vás vizuální stránka, ale příběh znudí k smrti. Typově přesní herci baví, proč ale neustále všichni tolik přehrávají? V jednu chvíli vás Miller přesvědčuje, že to myslí smrtelně vážně, aby to za okamžik celé shodil nějakým ujetým nápadem (skákající chodidlo s lidskou hlavou). Není to špatný film, jen je prostě jiný (místy divný). Rozhodně ale asi není takový, jaký si ho Frank Miller (a potažmo i Will Eisner) nebo my diváci představovali.