Black Widow (2021)

Úplně stejně kvalitní film jako 90 % marvelovek, jenom hodnocení je výrazně nižší. Co se stalo? Že by si diváci během covidového půstu uvědomili, že už několik let koukají na to samé v jiných kabátcích? Ať to je jakkoliv, já se u filmu dobře bavil, což mi u marvelovek stačí. Čtvrtou hvězdu přidávám za toho luxusního Harveyho Weinsteina v roli hlavního záporáka. I propaganda se musí umět a tady se opravdu kvalitně vyřádili.

Zac Efron nohama na Zemi (2020) (seriál)

Může být cestovatelský dokument k hranicím civilizace otravný? Zack Efron dokázal, že může. Většina jeho dialogů totiž zní: Wow, oops, perfect, super, OMG, atd. Jako sonda do života hollywoodského povaleče, který se dojímá nad čímkoliv, co leží za hranicemi Beverly Hills, určitě film uspěje. Pokud chcete vidět cestování skutečných dobrodruhů, kteří se nepodělají z procházky džunglí, musíte jinam.

Sebevražedný oddíl (2021)

Pokud tento film představuje budoucnost komiksového žánru, potažmo hollywoodské produkce, nezbývá než soupeřům, kteří vybičovali hodnocení k 76 procentům, sportovně pogratulovat a místo navštěvování kin se začít věnovat třeba zahradnictví. Vzhledem k diametrálně rozdílnému pohledu na kvalitu filmu ani nemám sílu nějak obsáhleji rozporovat kvalitu scénáře. Za zmínku ale stojí úplně první scéna, kdy je celý oddíl superpadouchů pod vedením Ricka Flaga zmasakrován prostě jen z toho důvodu, že se je Wallerová rozhodla obětovat. Proč zrovna jedny z nejlepších a proč u toho byl její elitní velitel, který také mohl přijít o život? Mohla tam poslat kohokoliv, ale to by nemělo ten WOW efekt. A takhle je to ve filmu se vším. Vše se děje jen na efekt, postavy jsou masky bez hloubky, jejichž úkolem je pronést pár drsných hlášek, jeden dva fórky a následně "nečekaně" zemřít. Marvelovské paradigma "hlavně se bavit a nemyslet" bohužel vyhrálo a já už u toho v budoucnu odmítám být.

Český žurnál - Hranice práce (2017) (epizoda) odpad!

Skutečně mimořádně kvalitní dokument. Nikoliv však o pracovních podmínkách nízkopříjmových skupin, ale o moderním marxismu. A nikdo jiný ho nemohl názorně vyobrazit lépe než trio Rychlíková, Uhlová a Tožička.

Armáda mrtvých (2021)

Naprostá katastrofa a selhání téměř po všech stránkách. Mezi pozitiva řadím pouze pár akčních scén a vizuální efekty. Zbytek? Největší pohromou je kamera, kterou Zack Snyder vůbec neumí ovládat. Každý druhý záběr je rozmazaný. Film je tak extrémně nudný, že další atributy mi jen těžko stojí za komentář. Příběh nemá hlavu ani patu (a to i v rámci žánru), neuvěřitelné plot holes a klišé, v závěru dokonce i přímá vykrádačka Vetřelců. Film obsahuje zkrátka všechno špatné, co si lze představit.

Godzilla vs. Kong (2021)

Nemůžu si pomoci, ale vrcholem této série pro mě byl film Godzilla II: King of the Monsters. Začalo to bizarní spatlaninou od Edwardse, kde se režisér až do závěrečných titulků nerozhodl, co vlastně chce točit. Pak jsme dostali mimořádně hloupého Konga, který alespoň bavil po akční stránce. Godzilla II se setkala s všeobecným nepochopením a nejnižšími tržbami. Přitom to byla právě ona, která fanouškům nabídla snad všechny prvky starého Kaiju žánru. Otevřela na mnoha místech vrátka pro budování monsterverse. Fungovalo tam až na lidské postavy téměř vše. Ale jestli někdo proklínal postavy v předchozím dílu, tak nevím, jaké pocity měl tady. Ale o tom až později. Tvůrci se zřejmě zalekli neúspěchu předchozího dílu, a tak všechny prvky, dějové linky i parádní atmosféru předchozího dílu spláchli do hajzlu. Místo nich tu máme naprosto přestřelené akční scény, kdy se nový režisér zcela vykašlal na nějaký pocit velikosti monster. Zabírá je z úhlů, ze kterých si nelze uvědomit jejich velikost, svou rychlostí popírají gravitační zákony (Kde je slavné Godzillí dupnutí z prvního dílu? Kde je pomalý vzestup z oceánu z druhého?) a na místo temných atmosferických barviček se všechno děje za dne, takže tu a tam vás oslepí nedokonalé CGI. Je to zcela jiný přístup než u předchozích dílů. Spíše se mi líbí ten předchozí, ale uznávám, že takto dobrou destruktivní akci jsem snad nikdy neviděl, takže palec nahoru. Pokud pomineme ale onu vizuální stránku, dostáváme se k mimořádně špatnému scénáři a strašným postavám. Ty kolem Konga ještě jakž takž fungují, i když se slzou v oku vzpomínám na klidného doktora Serizawu, ale ten novodobý Jar Jar Binks Godzillí série, dotěrný černoch se zálibou v konspiracích, to bylo něco katastrofálního. Jedna z nejotravnějších postav v historii kinematografie. Abych to shrnul, film splnil svůj zábavný účel, takže nemá smysl ho podhodnocovat, ale nejlepší díl série to není.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Mně by ani ten feminismus nevadil, kdyby byl obklopen kvalitním filmovým řemeslem. Ale tohle? Všechny ženské postavy kromě Harley byly ve filmu buď úplně zbytečné, nebo krajně nesympatické. Uvěřitelnost bojových scén byla na bodě 0. Jako aby několik holek s rozporuplným výcvikem přepralo desítky nájemných vrahů, přičemž každá rána mužů se rovná jen mírnému polechtání na tváři, zatímco muži padají na první dobrou, to je fakt stupidita na entou. Zvláštní postavou byl pro mě Ewan McGregor, který přehrával jak ďas (v dobrém slova smyslu). Evidentně si svou roli užíval a byl také jedním z důvodů, proč jsem u filmu vydržel do konce. Ale základní předpoklad padoucha je, aby z něj šel alespoň minimální strach. U McGregora jsem byl v každé scéně zvědavý, čím mě zase pobaví.

Zathura: Vesmírné dobrodružství (2005)

Po deseti letech a zhlédnutí v angličtině musím jít dolů na milosrdné 2 hvězdy. Co je příčinou? David Koepp je brán jako jeden z nejlepších hollywoodských scénáristů, ale tady se skutečně nevyznamenal. Naprosto příšerně napsané, zrežírované i zahrané situace a reakce na ně. Dům pod palbou meteoritů, ocitnutí se ve vesmíru, setkání s robotem. Na všechny tyto události reagují děti naprosto podivně, nevěrohodně a hloupě. Místo emocí jako je strach či panika sledujeme sérii podivných rozhodnutí nebo hádek. Ale co je opravdu nejhorší, jsou ty hrůzostrašné dialogy. Už dlouho jsem nezažil takové peklo: "Nebudu si s tebou hrát, protože už je mi 10 a mám holku..." Vyobrazení střetu generací mezi otcem, dospělou dcerou, dospívajícím synem a malým klukem je tu zobrazováno těmi neprimitivnějšími dialogy a dalšími filmovými nástroji. Opravdu za tím stojí David Koepp? Kristen Stewart je asi jediná obstojná herečka na place, ale i ona časem sklouzne k přehrávání, protože musí citovat neuvěřitelné věty. Dvě hvězdičky dávám pouze za vizuální stránku a pointu s astronautem. PS: Rozdíl mezi Jumanji a Zathura, jakožto rozdíl mezi jejich kvalitou, je zřejmý. Zatímco Jumanji je film pro celou rodinu, tady se cílí pouze na děti.

Na hraně zítřka (2014)

Dávám plný počet hvězdiček, přestože prakticky nevím, co se ve filmu dělo, neboť jsem měl celou dobu upřený zrak na překrásnou Emily Blunt.