• Pohádka

Brestská pevnost (2010)

Tento silně ufňukaný patos plující po krvavé řece hrůzy mi dnes opravdu nesedl. Místo očekávaného dojetí jsem polovinu filmu jen kroutil hlavou a koulel očima. Tvůrci měli celou dobu emoční pedál na podlaze, takže film i přes perfektní vizuál začal v tomto směru otravovat. Škoda, jako obdivovatel ruské válečné tvorby a tklivých příběhů jsem docela zklamán.

Modrá Electra Glide (1973)

"Dobrý ráno, prasata, dobrý ráno, vy fašouni, bílý huby, vy vrahouni, vy vožralové, teplouši, vy buzíci, vy úchylové, vy hajzlové, poliši smradlaví... " Pravá arizonská policejní balada zaměřená spíše na život a osobnosti strážců zákona než na samotné vyšetřování zločinu. Při nostalgickém utápění se ve filmech, které jsem viděl před 30ti lety, si v tomto případě potvrzuji svých pět.

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Opravdu napínavá a místy až mysteriózní podívaná podle skutečné události, při které často tuhne krev v žilách. Konec Ďatlovovy výpravy má spoustu hypotéz, jež jsou zde nastíněny jako slepé uličky vyšetřování. Děj se opírá o výstupy posledních bádání a nabízí nám dokonalý seriálový zážitek. Závěr je děsivou realitou s poučením, jak souhra nešťastných náhod a extrémních podmínek dokáže připravit jeden z nejzáhadnějších příběhů 20. století.

Osud člověka (1959)

Klasický sovětský válečný příběh, který má svou očekávanou kvalitu, přesto ho závěr vystřelil ještě někam výš. Vítr dojemných emocí epilogu tohoto dramatu mi vehnal slzy do očí a získal zasloužených pět. Vždy se zamýšlím, jak rychle při bourání pomníků vojáků Rudé armády zapomínáme, kdo svou krví smočil naši československou zemi nejvíc...

Láska a příšery (2020)

Sci-fi pohádka o Hloupém Honzovi nejen pro dospívající mládež s úžasnými obrazy fantastických tvorů a s dokonalými scenériemi padlé civilizace. Příběh lemuje řada mladických pitomostí, ale i množství zajímavých myšlenek a rozumných úvah. Přes tragický osud lidstva je tohle postapo odlehčováno pohodovým pubertálním humorem, který určitě není nepříjemný.

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Docela zdařilá kreslená záležitost pro utišení čekání na další série Zaklínače. Škoda některých rádobyvtipných opičáren, které jsou určitě líbivé pro mladší fanoušky, ale u mne vyvolávají jen rušivá přerušení skvělých fantasy emocí.

Novoroční projev předsedy vlády Petra Fialy (2022) (pořad) odpad!

"Slyšíte jak lieutenant Dub zase žvaní? Včera byl ještě pitomým profesůrkem politologie a dnes by se chtěl rovnat nám, aktivním důstojníkům!" :-) :-) :-)

Flanderský lev (1985)

Škoda, že se filmová verze, na rozdíl od seriálu, překlápí svým pojetím do žánru hraného dokumentu. Přesto mi Netflix splnil mou touhu vidět po třiceti pěti letech aspoň zlomky tohoto skvělého díla... Já, děkuji. Kaše s červy pro léčbu pana de Chatillon nebo více scén z Lerouxem škrtičem sice chyběly, ale už vím, že "Vláme vpřed" bylo původně "štít a přítel".

Zlatá horečka (1974) (seriál)

Vzpomínka z rodiny úžasných nezapomenutelných australských seriálů, jako Co přináší řeka či Proti větru, které už asi nikdy v životě neuvidíme. Napínavé dobrodružství s kriminálními zápletkami ze zlatokopeckých městeček i tajemné buše, jehož skvělá znělka nás rychle přitáhla jako magnetová hora k naší staré černobílé Kalině. Škoda, že po něm zbyla už jen přezdívka jednoho našeho známého - Kadaitcha.