• Pohádka

My tři a pes z Pětipes (1971)

Další z něžných filmů, co pohladí po těžkém dnu a nadchne poezií dětského dobrodružství. Kouzelná řeka se svými tajemstvími, starý zatopený lom střežený malými bojovníky, tajuplný tvor z hlubin a krásná hudba, která nás hýčká, to jsou pilíře tohoto vyprávění. Přesto, že se film nemůže rovnat vynikajícím dílům Věry Šimkové - Plívové, i tak příběh z malebné vísky povzbudí ke vzpomínkám na vlastní zážitky či sny mládí.

Flanderský lev (1985) (seriál)

Seriál Flanderský lev patří mezi nejlepší historické seriály své doby. Vypráví o povstání Vlámů proti nadvládě francouzské koruny, reprezentované králem Filipem IV. Sličným. Příběh popisuje osudy Roberta III. Flanderského, řečeného též Robert de Béthune, přezdívaného Flanderský lev, a jiných hrdinů tohoto ozbrojeného konfliktu přelomu 13. a 14. století. V závěru jsou ukázány události 11. července 1302, kdy došlo k bitvě u Kortrijku, která bývá označována jako „bitva zlatých ostruh“. Seriál pojednává o statečnosti a čestnosti, ale i krutosti a podlosti. Děj je protkán středověkými souboji i politickými intrikami středověku, vytvořen tradičním způsobem poctivé filmové práce. Škoda, že se již více nevysílal, protože se domnívám, že by ozdobil náš televizní program více než padlé telenovely a podobné hrůzy.

Zaklínač (2002) (seriál)

Polská fantasy? Proč ne? Není to žádná pompa, žádný propracovaný okrášlený trhák, ale já jsem se u sledování tohoto seriálu pobavil a odpočinul. Rukopis tvorby východní části Evropy je přívětivý a neubírá na zajímavosti. Líbí se mi i pěkně ztvárněná postava hlavního hrdiny a herci Michalu Zebrowskému vyloženě sedí. Seriál je sice trikově slabý a opírá se spíš o starou školu efektů, jenž někdy působí komicky, ale proč nepřijmout tuto zajímavou změnu.

Copak je to za vojáka... (1987)

Asi nejlepší novodobý film z vojenského prostředí socialistické éry. Vtipnou formou ukazuje výcvik průzkumných výsadkových jednotek a poodhaluje život řadových vojáků v kasárnách 80. let, i když řádně zidealizovaný. Nebál bych se dokonce říci, že je takovou encyklopedii techniky, výzbroje a výstroje Československé lidové armády. Kupodivu není zasažen stranickou propagandou a v mezičasech se věnuje spíše milostným avantýrám mladičkého Jiřího Langmajera než politickým agitkám. Báječný výkon jedinečného Vítězslava Jandáka, Karla Rodena, ale i třeba Bronislava Poloczka, skvěle vyzdvihují tuto filmovou komedii, která za mých časů oslovila spoustu dobrodružství chtivých chlapců.

Krakonoš a lyžníci (1980)

Toto je zkrátka jeden ze zlatých klenotů tvorby fenomenální Věry Plívové - Šimkové, který si naprosto získal mé srdce. Pokud jsem nucen trávit Vánoce daleko od domova, vždy mne dojme svou krásou, někdy až k slzám. Nádherná hudba Petra Hapky se vine a zdobí tento poetický a kouzelný příběh. Líbí se mi i nástin ještě neposkvrněného soužití českého a německého elementu v drsných pohraničních krajinách, který vhodně dokresluje atmosféru doby. Věra Plívová – Šimková měla vždy šťastnou ruku při výběru dětských herců, a to je také jedna z věcí, která dělá její báječné filmy tak dokonalé. Každý z výborných českých herců pěkně naplňuje svou roli, ať je to čestný, odvážný a trochu démonický Karel Heřmánek, dobrácký Karel Augusta, či hodný rozpustilý učitel Ondřej Havelka a další vynikající osobnosti našeho filmu.

Drsná Planina (1979)

Jako malý kluk jsem tento film obdivoval a vždy jsem byl zahleděn do statečnosti pohraničníků, jako symbolu odvahy a jakéhosi sebeobětování mužů, stojících v přední linii. Po letech jsem si film zakoupil a byl jsem překvapen, jak rychle zmizelo kouzlo tohoto snímku, přesto, že toto téma mám velmi rád. Film se mi zdá naivní a opět zaneřáděný ideologickými exkrementy. Nelíbí se mi ani hudba, která se v některých částech vůbec nehodí k poválečné atmosféře na hranici. Přesto myslím, že Drsná planina patří k nejlepšímu filmu režiséra Soukupa, jehož tvorba v poslední době spíše dokazuje, jak hluboko může česká kinematografie klesnout. Největší bolestí filmů tohoto druhu však stále zůstává to, že síla a určitá poetičnost je vždy pošpiněna komunistickou propagandou.

Operace Dunaj (2009)

Téma mne zaujalo hned jak jsem film uviděl v nabídkách na srpnový večer. Zajímalo mne, jak naši polští sousedi komedii pojmou a čekal jsem něco nostalgicky jemného s přívětivým rozumným stylem humoru. Zklamání a šok co jsem prožil však zcela zničili atmosféru toho večera a já se marně ptal, co nám chtěli tvůrci říci. Plejáda skvělých českých herců je postavena do role nějakých prapodivných nevýrazných figurek s kostrbatými dialogy. Ve vykreslení vzájemných vztahů obou národů se tvůrce pohybuje jako slon v porcelánu a já osobně jsem si připadal trochu jako žába v mixéru, protože jsem se často nedokázal zorientovat v citových pohnutkách všech účastníků. Když už jsem se konečně rozkoukal a rozhodl jsem se filmu i tvůrcům odpustit, že mi vzali iluze a očekávání, následoval odjezd ověnčeným tankem jako z cirkusu nebo trapné maškarády v nepovedeném varieté…promiňte, ale to mne smetlo. Věřím však, že toto zajímavé téma ještě čeká na své zdařilejší zpracování.

King Kong (2005)

Romantický, dobrodružný, dojemný, to je kouzelný příběh krásky a zvířete, King Kong , který již desítky let oslovuje a neuráží. Dalo by se dokonce říci, že nejde snad ničím pokazit. Bohužel verze režírovaná Peterem Jacksonem mne dost zklamala, i přes úžasné scenérie, monumentální obrazy a trikově perfektní zpracování. Film je dělaný na efekt, který sklouzl k přeplácanosti. Vytvořený nestvůrový guláš působí spíše komicky. Některé obludové scény mi připadají příliš natažené a bláznivé. Peter Jackson je bezpochyby velký režisér, ale někdy se chová jako dítě s drahou hračkou, což negativně ovlivnilo i některé scény v Pánovi prstenů. Tyto úlety bohužel, mimo jiné, znehodnocují i tak velký film, jakým je King Kong. Přesto skvělá animace, dobové zasazení děje a herecké výkony Naomi Watts a Jacka Blacka mne velmi potěšily a zachránily tento pompézní, ale trochu šílený filmový počin.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Asi nenapíši nic nového, když zde zmíním, že při seriálových projektech TV NOVA se mi dělá nevolno a již pouhá upoutávka na ně mi poskvrní chvilky u televizní obrazovky. Musím se však zastat tohoto seriálu, který spolu se seriálem Comeback vytváří výjimku ze zaběhlého stereotypu novácké omezenosti. Člověk tu může báječně relaxovat a přijímat úsměvné příběhy vesnické pohody. Jako v každé roli vlastenec a srdcař Ondřej Vetchý…někdy trochu hysterický, úžasný David Novotný, bezelstný dobrácký Leoš Noha i kouzelná Tatiana Vilhelmová, to jsou skvělé postavy tohoto výjimečného českého seriálu nové doby. Dokonce i Luděk Sobota, jehož herecký projev mi nikdy neseděl, je zde člověkem a charakterem na svém místě. Sám znám ovzduší fotbalu na venkově, kde si jde člověk dát párek, pivo a hlavně se zasmát hláškám rozzuřených dědoušků v první řadě vetché tribuny. Seriál je doslova milý a přívětivý a hlavně není zlý jako třeba výtvory typu Ordinace v růžové zahradě, kde nenávist a křivost kouká z každé scény.

Krev zmizelého (2005)

Zdál se to být skvělý film se zajímavým námětem a pohledem z druhé strany - mimo zaběhlé dějinné výklady. Krev zmizelého má pozoruhodný příběh, jenž mne opravdu zaujal… a proč tak malé hodnocení? Nulový výkon postavy mladého vojáka (Václav Jiráček) naruší každou dobrou scénu, které se účastní, a odsoudí ji k vyhození do odpadkového koše, stejně tak nevýrazný výkon Ester Geislerové. Vše zachraňuje Vladimír Dlouhý, který exceluje a zastiňuje svým výkonem mladé hrdiny. Ještě že máme herce, jako jsou báječní Vilma Cibulková a Igor Bareš. Také několika sekundový Marek Vašut v roli Kongo Müllera je prostě moje nejlepší postava tohoto poutavého filmu. Oba mladí protagonisté zanikají, jejich postavy jsou nemastné, neslané a tím pro mne značně znehodnocují tento, jinak opravdu zajímavý a výpravný film.