Kořist (2019)

Pripomeňte mi, aby som skúsil, či svetlice horia aj vo vode. Každopádne teda jedna hviezda za ľakačky, jedna za psa a posledná za napätie, nech nežerem. Inak som už dlho nevidel tak idiotské chovanie postáv. Volať na políciu medzi aligátormi is the new odplaziť sa najprv s telefónom späť do bezpečia.

Nabarvené ptáče (2019)

Negatívny hype o bezprecedentne násilnom filme bez rozprávania je vhodný možno tak pre diváka, ktorý nič podobné ešte nevidel, aj keď toho existuje požehnane - neblockbusterové, neromantizujúce vojnové filmy ako Okupácia v 26 obrazoch alebo Choď a pozeraj sa a naturalistický art typu Haneke či Kim Ki-duk. Násilie tu vôbec nie je prehnané, hlavný hrdina má naňho síce "šťastie", ale väčšinou nevidíme žiadne detaily. Rozpráva sa tiež úplne primerane vzhľadom k okolnostiam. Keď je chlapec sám, je samozrejme ticho. Takisto nemusia nasilu prebehnúť dialógy medzi ním a o 50 rokov starším vojakom, hovoriacim iným jazykom. Že sa takto nesúrodá dvojica zaobíde bez rečí, je úplne prirodzené. Všetko ostatné by bolo len na efekt, pre udržanie pozornosti insta-mládeže, ktorá aj tak našťastie nie je cieľovou skupinou Vtáčaťa.

Živí mrtví - Série 2 (2011) (série)

Druhá séria sa niesla v duchu originálneho road movie, ale aj antifeminizmu. Matka stratí dcéru v lese, ale chodia ju hľadať len cudzí chlapi. Ona zatiaľ plače v karavane. Neskôr sa presunie plakať na priľahlú farmu, aby občas zvládla mužom za to hľadanie poďakovať. Druhá žena sa chce silou-mocou učiť strieľať, no prvýkrát to skúsi na nesprávny živý terč v podobe statočného chlapa, vracajúceho sa z výpravy po stopách spomínaného strateného dievčatka. Tretia žena ide zavolať chlapov späť, lebo sa zdržali v meste, ale po pár metroch prestane sledovať cestu a havaruje.

Cela (2000)

Staršia, no menej úspešná sestra Minority Report.

Čtverec (2017)

Ak by išlo o poviedkový film, tak propagácia Štvorca by bola za 3* - tam rátam aj pseudo-opičiaka z plagátu, Elisabeth Moss za 4* - aj s jej skutočnou opicou, a napokon list zlodejom tiež za 4*. Jasné, že majú tieto príbehy spoločných menovateľov, no aj tak sa mi ich mozaika nezdala byť dostatočne prepojená. Čiže za celý film skôr tie 3*, ale len v prípade, že by sa naozaj jednalo o počin poviedkový. Zahrnúť však všetky tri udalosti do krátkeho úseku života jedného kurátora múzea je dosť absurdne zábavné, aby som naopak hodnotenie zaokrúhlil hore.

Zbav se svých miláčků (2013)

Super obsadenie. Nemyslím tým, že viem, ako všetci beatnici aj s ich profesormi a rodičmi vyzerali, ale že sa na predvádzané charaktery herci hodili. Obsah mi však pripadal prvoplánový, aj keď ide o skutočný príbeh. Niektoré povrchné gestá by asi neuvítali osobnosti, podľa ktorých film vznikol. Odmietať formu stanovenú v literatúre a zároveň si túto rebéliu vizualizovať do jasne danej formy obyčajného vandalizmu si trochu protirečí. Kto vie, možno to bolo presne tak a ja vlastne nesúhlasím s ich hnutím.

Duel (2006) (pořad)

Duel ma baví, tak by som hodnotil možno aj vyššie, napriek prehnane korektnému Gregorovi Marešovi (ktorý vysvetľuje, čo by už moc nemusel, alebo sa opravuje, keď je každému jasné, ako to asi myslel), pretože je vždy pozitívne naladený sympaťák. Čo mi ale dlhodobo vadí, sú jednotvárne otázky pod danou kategóriou v druhom kole, ktoré má pre každú tému dve zadania. Keď si však vyberiete napríklad tému "Ako sa ten film volá?" a v prvej otázke pohoríte na slovenskom filme, lebo domácu tvorbu nesledujete, na reparát môžete rovno zabudnúť, pretože rozhodne dostanete v druhej otázke zase len slovenskú produkciu. Ako keby tie dvojičky súviseli nielen podľa názvu témy, ale aj detailnejším zameraním. Nabudúce bude možno rovnaká kategória obsahovať oscarové filmy, nie slovenské. No okruh, ktorý zahŕňa iba film ako taký, by mohol pozostávať z mixu týchto podskupín. Proste to pôsobí, ako keby otázky neboli "zamiešané". Update: Kašľať na detaily. Duel pozerám pravidelne, tak šup s ním do topky.

Vzteklej pes a Glorie (1993)

V podstate odľahčenejšia verzia Modrého zamatu, kde chýbajúcu originalitu kompenzuje výborný výkon De Nira.

Miss Potter (2006)

Trochu skratkovité. Na wiki čítam, že Potterová bola tiež botanička, pričom čelila predsudkom voči ženám vo vede. Ale aj keby som sa nedal ovplyvniť informáciami mimo filmu, kde bol napríklad jej brat v dospelosti? V detstve nerozlučná dvojka a potom ho spomenuli jednou vetou v súvislosti s tým, koho si vzal za ženu. Zrejme za ňou odcestoval, no aspoň na tom veľkom vianočnom večierku sa ukázať mohol. Dve hodiny by filmu určite prospeli.

Vítejte u mě (2014)

Andy Kaufman v sukni pobaví aj za cenu duševnej poruchy. Síce by som si tam predstavoval skôr Mary-Louise Parker, napriek tomu ale najvýraznejšia rola Kristen Wiig, o akej viem.