Tvrdá odplata (2024)

Zase až tak úplně tragicky jako ostatní tady bych to neviděl. Je to prostě další čistě průměrnej a spotřební akčňák z Netflixu jakých jsou tuny. Neurazí nenadchne a za tejden už nebudete vědět o čem byl. Každopádně Jessica mi byla sympatická už v Mačetě a tady je ten její přerod do role akční hrdinky i celkem uvěřitelnej a není tu nic co by nějak extra uráželo mojí inteligenci. Jasně je to totálně předvídatelný a v každý scéně snadno odhadnete co bude v tý další a nespletete se, ale to už tak nějak patří k věci. Akce taky není nijak výjimečná, ale dnes mám celkem smířlivou náladu a tak i proto těch 50%

Kolberg (1945)

Opatrně s tím hodnocením. Jasně je tady nacistická propaganda a bylo by divný kdyby ne i vzhledem k tomu kdo je autorem scénáře, ale je tady i kvalitní filmařský řemeslo ať už přes výpravu kostýmy nebo i solidně natočený davový a bitevní scény. Navíc je to v barvě a nutno uznat, že zrestaurovaná verze vypadá moc pěkně. Takže bych to asi nehrotil a zůstanu tak nějak celkově neutrální.55%

Bláznivá mise 5 (1989)

Tohle už se moc nepovedlo a kouzlo rozhodně nefunguje tak jako v předchozích dílech. Jednak tomu nepomohlo upozadění ústřední dvojice a taky u každý podobný série platí, že jednou se prostě musí vyčerpat a tady ten moment přišel přesně s pátým dílem. Víc se mi v tomto případě ani nějak nechce psát a tak v rámci Bláznivé mise tu máme excelentní jedničku slušnou dvojku a čtyřku a jakž takž obstojnou trojku. Tenhle díl pak pokud vynecháte tak už o nic zásadního nepřijdete.40%

Bláznivá mise 4 (1986)

Čtvrtý díl spíš než komedii s akcí v Bondovském stylu připomíná klasický HK akčňák s přidanými prvky humoru, ale to mi nepřekáží. Ústřední dvojici to tady pořád ještě jakž takž šlape a dokonce i příběh tu dává výjimečně i docela smysl. Chápu, že některým fanouškům série tu možná vadí, že se trochu přitvrdilo a humoru tady ubylo, ale o kvalitně předvedenou akci tu určitě zase není nouze. Jako hlavní záporák tentokrát slizkej nácek s kloboukem z Indiana Jonese s přímým odkazem na Dobyvatele ztracený archy. Ve výsledku pak pořád nadprůměrný pokračování což není zase zrovna u všech podobných sérií s větším počtem dílů vesměs o tom samém až tak úplně pravidlem.60%

Bláznivá mise 3 (1984)

Jak už tu bylo napsáno tak trojka mění koncept a z filmů s akcí v Bondovském stylu se stává regulérní parodie na Bondovky. To by mi nevadilo, protože potenciál by tu určitě byl a o další šílenosti tu není nouze ať už je to Odjob nebo Jaws ikoničtí padouši z Bondovek nebo Peter Graves ve zjevný parodii na Mission Impossible nebo záporák který je tu tentokrát pro změnu stylizovaný do podoby Seana Conneryho. Co zamrzí, že ubylo praktické akce a víc se tu jedou ty hi tech vychytávky než poctivá práce kaskadérů. Po stránce příběhu už asi nemá cenu psát, že ani tady to nemá hlavu ani patu to patří k věci, ale po akční stránce byly první dva díly někde jinde. No nakonec tu nejslabší možnou třetí hvězdu dám, ale tady už jde úroveň trochu dolů. Uvidíme ještě jak to dopadne s repete čtyřky a pětky. Tady to vidím na čistých 50%

Bláznivé poslání (1983)

Pokračování které je v tradičním duchu většiny druhých dílů. Takže všeho je víc všechno je velkolepější a akčnější, ale taky už i možná víc přepálený. Je libo roboty, motorkáře, explodující autíčka na dálkový ovládání nebo záporáka co vypadá jako Clint Eastwood? Tak tady to všechno najdete v jednom filmu i když asi i v tomto případě platí, že méně je někdy více a v jedničce se dařilo líp držet ten vyvážený mix akce a humoru. Tady je někdy bláznivo až moc a hlavně po stránce příběhu už to nedává vůbec smysl, ale zase chápu, že o tomhle to tak úplně není a tak řídký děj slouží jenom jako záminka k dalším a dalším absurdním situacím. Ale samozřejmě, že po kaskadérský stránce si tu zase užijeme do sytosti rozmanitý akční scény a rychle to uteče takže proč přehnaně kverulovat. První díl nepřekonán, ale na ty silný tři hvězdy to určitě bude.65%

Bláznivá mise (1982)

Ani nevím jak mě vlastně vůbec napadlo si po hodně dlouhý době zopakovat tuhle HK sérii a co je překvapivý, že navzdory mýmu názoru na ten ťamanský nehumor mě tenhle první díl i dneska hodně sednul. Humor mi ani tak zdaleka moc nepřišel jako tolik infantilní jak tu někteří píší a pitvoření se v některých filmech pana JC mi přišlo ještě o dost horší. Navíc je tady chlápek kterej jako JC tak trochu vypadá a některý ty humorný situace mi přišly opravdu vtipný, že jsem se zasmál a nepůsobilo to na mě trapně. Hlavně jak je u těchto filmů z této doby a místa vzniku samozřejmostí je tu spousta kvalitně předvedené akce. Už ta úvodní ambiciózní loupež mě hodně bavila a jeden reálnej skok reálnýho kaskadéra na reálný motorce vydá za tunu digitálních triků. Mezi ústřední dvojící pak funguje velmi slušná chemie jenom ta ultra hardcore drsná policajtka mě zase až tak úplně nebavila. Každopádně i po letech pořád zábavná a nahláškovaná záležitost. Samozřejmě, že pokud v tom někdo hledal podstatu vesmíru pak chápu některý ty odpadový hodnocení a komentáře. Neudělejte stejnou chybu a budete se skvěle bavit.80%

Řím, otevřené město (1945)

Moje další zabrousení do řekněme starověké Evropské filmové tvorby tentokrát úplně nevyšlo. Ne že by tenhle film neměl silné téma a nebyl i celkem divácky srozumitelný, ale pořád jsem se do toho nemohl dostat. Rušila mě spousta těch typicky uječených a hysterických Taliánů a ani k hlavním postavám se mi nepovedlo si vybudovat nějaký extra sympatie. Navíc celkem useknutý a z mého pohledu neuspokojující konec tomu taky nepřidal, ale může být samozřejmě i vzhledem k hodnocení chyba na mojí straně příjmu což je dost možný a nevylučuji to, ale to bohužel na mým celkovým dojmu nic nemění.45%

Vrahové mezi námi (1946)

Na zemi a dobu vzniku pozoruhodný a hodně odvážný dílko s jasně řečenou myšlenkou. Pravda není to nic sofistikovanýho a dějově spíš taková triviální storka, ale dokázala mě i přes svou komornost maximálně vtáhnout do děje. Mladá žena co byla v koncentráku teď chce začít znovu a je plná naděje a jako kontrast k ní působí doktor který už jenom z titulu svojí profese viděl a zažil hodně zlýho  a nad lidstvem zlomil hůl a teď už se jenom prochází v ruinách a upíjí se k smrti. Nicméně i přes tyhle překážky si k sobě najdou cestu a naději na nový začátek, ale na scénu vstupují válečné hrůzy a zjištění, že mezi některými váženými občany se můžou skrývat ty největší prasata a zatím co prostí a nevinní lidé skomírají v poválečné bídě, tak mnohým zrůdám se skvěle vede a tváří se jakoby to bylo všechno pryč a nic se nestalo. Působivou atmosféru určitě vytváří i reálné prostředí zničeného Berlína krátce po konci války. Takže možná, že ve finále ten film vyzní tak trochu jako jednohubka, ale zatraceně hodně povedená co mi opravdu chutnala.85%

Žraloci v Paříži (2024)

Francii se v poslední době nějak nedaří a tak místo svižnýho hororu se žraloky dostaneme utahanou ekoagitku o tom jak tím, že vypouštíme odpad do oceánu tak vytváříme obrovský žraloky který se navíc chovají zmateně a nelogicky a tak si to vyrazí naproti proudu Seiny usadit se do Paříže. Zatím co v Čelistech nebo nějakým jiným starým dobrým filmu by tak maximálně řešili jak tu potvoru zabijou tak tady se řeší jak zařídit její přežití. Wtf?! no co už je to v kontextu dnešní pošahaný doby to bych ještě akceptoval, ale nepřidá tomu ani fakt, že žraloci jsou na scéně minimálně a když už tak ty komicky zrychlený podvodní záběry na nepřesvědčivě se pohybující digitální žraloky tomu taky zrovna nepřidají. Navíc to, že tvůrci stran toho triatlonu naprosto nepochopitelně prováhali šanci na šťavnatý masakr (Vzpomeňte například na Piraňu 3D) je neodpustitelné. Takže jedna hvězda aspoň za tu scénu kdy žraloci sežerou aspoň část těch debilních enviromentálních aktivistů a za co dávám tu druhou to už asi ani nevím. No možná, že za ten vtipnej konec aneb letos asi olympiáda v Paříži nebude. No nic radši to rychle odklepnout dřív než si to rozmyslím.25%