Rychle a zběsile 5 (2011)

Kdo by to byl řekl, že Lin vytvoří nejlepší díl závodní série, která už nebude závodní sérií a zároveň jeden z nejlepších akčních filmů za poslední roky vedle něhož bledne i Bay. Nakonec se angažování Lina ukázalo jako to nejlepší řešení. Akční scény jsou vynikající, perfektní kamera, scénář neurazí, herci sympatičtí a Diesel s Rockem dávají na prdel i Postradatelným. I tolik přeceňovaný Skyfall se krčí v koutě. Teď už jen počkat do jakého měřítka to posune další díl. 8/10

Světová invaze (2011)

+ hudba, triky, zvuk, kamera, akce ... - scénář, konec (to už je klasika, kdy snad nikdo nemá koule na mimozemský útok bez happy endu), náborovka do US army. 6-7/10 (horší čtyři hvězdy)

Flash Gordon (1980)

Sračka, ale úmyslná. Snad vše je tak směšné, až to působí kouzelně. :))

Nic nás nerozdělí (2012)

Nejlepší a nejintenzivnější katastrofický film, co jsem kdy viděl. Rolande, uč se. Emocemi napumpovaný syrový snímek, který se musí dostat pod kůži snad každému. Nechápu, jak tenhle mladý Španěl dokázal dát dohromady něco jako je Nic nás nerozdělí (The Impossible) a přitom ani na chvilku neuhnout z kurzu. Film by se dal rozsekat jako emocionální ždímačka, bohužel je to dle skutečné události, takže takováhle výtka není na místě. O to větší aplaus zaslouží režisér za to, že se odhodlal k tomu, aby celý film roztočil kolem syna Lucase v excelentním podání Toma Hollanda. Docela velký risk, co se vyplatil. Ostatní jen (kvalitně) sekundují, což platí především pro Naomi, která společně s Hollandem tvoří srdce příběhu. Jak už je rok co rok zvykem, nezklamala ani Akademie a jeden z nejlepších filmů loňska odměnila jen jednou nominací na Oscara (Naomi Watts), přitom technická stránka (zvuk, střih, triky - byly to vůbec triky??) je mistrovská.

Temný rytíř povstal (2012)

Nolan to měl po druhém díle těžké, takže dochází k menšímu kvalitativnímu útlumu. Film jako takový je vynikající, ale ten pocit, že jsem viděl něco nadčasového, jako u Temného rytíře, se nekonal. Přesto je trojka na míle před většinou ostatních komiksových adaptací. Gratuluji tvůrcům k další skvělé trilogii. 9/10

Temný rytíř (2008)

Monstrózní mnohovrstvé osudové drama a nářez v jednom balení, jenž bere dech. Temného rytíře považuji za nejlepší "komiks" převedený do filmové podoby, nejlepší film roku 2008 (Oscarová akademie opět nezklamala) a jeden z nejlepších filmů historie. Všichni herci do jednoho září, samozřejmě nejvíce vyčnívá Joker v životní roli Heatha Ledgera. Scénář je vynikající, kde má každá postava a každý záběr své místo, až to člověku připomíná šachovnici. Zimmer taky nezklamal. Ultimátní masterpiece přes který se Nolan už bude těžko dostávat, což potvrdil třetím dílem. "Why so serious?" 10/10

King Kong (2005)

Jelikož se poslední verze King Konga odehrává ve třech aktech, tak se o každém rozepíši. Takže 1. MĚSTO : Nádherné zpracování New Yorku, kde na nás atmosférou dýchnou třicátá léta 20.století. Několik krásných a dojemných momentů, které má na svědomí především kouzelná Naomi Watts a Howardova romantická hudba se stěžejním piánem. 2. OSTROV LEBEK : Vše nádherně propracované s kouzelným vizuálem, který občas škobrtne o technické limity tehdejší doby (dobrým příkladem je útěk mezi nohama Apatosaurů). Opět se dočkáme několika překrásných záběrů a momentů, přitom každá postava se vyprofiluje na hrdinu/zbabělce. Dochází i k některým "negativům" jako je hudba. Tady si myslím, že se mělo rozeznít něco podstatně velkolepějšího. Chápu, že hudbu tvořil Howard v šibeničním termínu po odvolání Shora, přesto ta pachuť po něčem víc je. 3. NEW YORK : Tady se nejvíce ukazují klady a zápory filmu. Nedotaženost charakterů viz Jimmy (Jamie Bell), které vyznívají do ztracena a tím pádem mohly být z filmu vystřiženy a tím zkrácená stopáž. To je ale asi jediný zápor, protože vše zastírá srdceryvný konec na Empiru. Úchvatná podívaná od tance na ledu až po kapesníkový King Kongův pád z budovy. Dost možná je King Kong z roku 2005 nejlepším remakem vůbec a dost možná i nejméně doceněným. Sice na sebe vydělal, získal tři Oscary, ale mohl urvat mnohem víc. Vše šlape jak má, od herců po režii, s výjímkou délky a jedné trikové pasáže. To jsou ale takové drobné vady na kráse. Po dalším shlédnutí musím dát plný počet, aspoň tady na ČSFD, jinak je to za 8,5-9/10. P.S. : Rozšířená verze neobsahuje nic podstatného, jen trikové pasáže z dalšíma zvířátkama. :)

2012 (2009)

Klasický Roland krát dvě díky měřítku celosvětové zkázy. Kdo čekal něco jiného je ještě bláznivější než tenhle poameričtěný Němec. :)) Všechny hvězdy jsou za bombastické triky a zvuk. Zbytek nestojí za řeč.

Hanna (2011)

Áááá, škoda, taková obrovská škoda! Tohle mohla být neskutečná pecka, kdyby film skoro ve všech aspektech nejel na půl plynu. Píšu skoro, protože vynikající Saoirse Ronan opět dokazuje svůj talent. Ve všech polohách naprosto uvěřitelná, především v akčních scénách působí správně dravě (nejen díky střihu) a chladně. Z téhle herečky může být skutečně hvězda, nejen na poli dramatu, překvapivě i v akčních filmech. Kdo by to řekl, že by Saoirse mohla vládnout akčnímu filmu?? Ostatní jen přicmrndávají, včetně Cate a Bany. Samozřejmě jim banální scénář brání ze sebe dostat něco víc, ale film je o Hanně a ta si ho skutečně ukradla pro sebe. Propracovat postavy, děj, přidat víc akčnějších scén (vládne ta nářezová z dvacáté minuty) a překopat odfláknutě zrychlený závěr, tak je to tutových pět. Dvě hvězdy za Ronanovic holku, jednu za hudbu od "Chemiků" a poslední za scénu ve vězení. Rozhodně bych se pokračování nebránil a nebo využil Saoirse v jiných akčních filmech (Bourneova dcera? :D ). P.S. : I v reálu by taková holka dokázala sundat o hlavu většího chlapa. Kdo dělal někdy bojová umění, tak to ví. Pokud je technicky dostatečně vyspělá, není v tom problém.

Pevné pouto (2009)

Takřka geniální převedení knihy do filmového obrazu nebýt zbytečné natahovanosti a některých samoúčelných digitálností. Možná to chtělo i jiné herce na pozici rodičů. Mark mi tam moc neseděl a ještě více Rachel. Přesto má snímek neuvěřitelnou sílu, což především platí o hlasu Susie z nesmrtelnosti do našeho světa. Člověku až bralo dech její první proběhnutí mlhou, když divák, stejně jako Susie, prvně přišel na to, že už je vlastně mrtvá. Některé scény jsou myšlenkově a vizuálně uchvátné. To platí i o dvouch tahounech příběhu - nádherná Susie ve výtečném podání Ronanové a neméně skvělý a slizký Stanley Tucci. Pochvalu zaslouží zvuk i originálně posazená kamera, která dokáže úhly záběrů navodit patřičnou nervozitu.