Addamsova rodina (1991)

V něčem strašně necharakterní a uspěchaný film, který to hází sem tam až máte problém vyčíst v čem je ta premisa. Klasika z devadesátek byla nakonec místo takového poklidného klasicky natočeného filmu strašný chaos, který se drbe sem tam. Nevím, strašně mi to nesedlo.

Podezřelá (2022)

Ztřeštěná věc, co je jako vážná, zároveň je to tak trochu prdel. Trochu je to jak nějaká melodramatická beletrie, ale film, který je svým přístupem a stylem natočení nějak strašně zajímavý a hlavně originální. Taky strašný chaos, kdy se něco děje, pak se to přehoupne do něčeho jiného a odezní to až po nějaké době. No chaos na plátně jako olej. V něčem zase poetické, hezké, ale chaos. Hlavně to.

Nepřesaditelný! (2017)

V něčem lehký, bláznivý skoro až punkový dokument o ikoně žurnalistiky, kterou si ale jen tak někdo nezapamatuje. Protože tím jak už ani nyní není nijak činná, tak v podstatě vymizela. Tento film je jen lehkou vzpomínkou na někoho kdo žil (a stále žije). Občas trochu úchylné a zbytečně sexistické, kdy tvůrci sami ženy vyzívají ať jim ukážou kozy. To bylo docela na palici. Pak trochu dojem docela uvědomělého a zajímavého člověka Doležala kazí zase on sám tím, že nechápe humor z jiných stran a z takového nestranného trolla a punkáče je spíš divný pokrytec.

Lakers: Vzestup dynastie (2022) (seriál)

1. série: Umění se dostalo konečně i do televize. Jinak se to popsat nedá. Absolutně geniální série, ve které se střídá jedna sympatická postava s další mapující skutečný příběh tak ladně, drsně a věcně až se člověk chytá za hlavu. Nějaké epizody prožíváte jako skutečný finálový zápas vašeho oblíbeného sportu. Vše je domyšlené do posledního detailu s malými flashbacky, které vše perfektně dokreslují. Způsob natočení taky pecka, protože máme i dobovou kameru jak z roku eins zwei, která snímá občasné mikro momenty mezi záběry, no prostě nádhera. Tohle bylo porno jak na obrazovce, tak příběhově. Pokud bude druhá série, tak se bojím, protože ten drajv je u takových projektů těžké udržet a mnohdy se sesypou. Ale kdo ví? Třeba zde HBO opravdu vytvoří dynastii. 2. série: Sen filmařiny v televizi pokračuje. I když jsou koleje zajeté, už jen stačí ždímat velkolepý příběh, což se daří. Série ale ovšem podle mě znatelně utrpělo na to, že již bylo řečeno, že nic nebude a tak druhá půlka se snaží obsáhnout, to by se zvládlo na další sérii. Nemluvě o tom, že kdyby umění nebylo zrušeno, tak se to mohlo celkově dotáhnout na 3 nebo 4 a byl by to stále mástrpís, ale možná může být člověk rád, že v dnešním konzumu vůbec toto mohlo vzniknout. I tak je to ale málo na takové umění.

Lakers: Vzestup dynastie - Série 1 (2022) (série)

Umění se podívalo konečně i do televize. Jinak se to popsat nedá. Absolutně geniální série, ve které se střídá jedna sympatická postava s další mapující skutečný příběh tak ladně, drsně a věcně až se člověk chytá za hlavu. Nějaké epizody prožíváte jako skutečný finálový zápas vašeho oblíbeného sportu. Vše je domyšlené do posledního detailu s malými flashbacky, které vše perfektně dokreslují. Způsob natočení taky pecka, protože máme i dobovou kameru jak z roku eins zwei, která snímá občasné mikro momenty mezi záběry, no prostě nádhera. Tohle bylo porno jak na obrazovce, tak příběhově. Pokud bude druhá série, tak se bojím, protože ten drajv je u takových projektů těžké udržet a mnohdy se sesypou. Ale kdo ví? Třeba zde HBO opravdu vytvoří dynastii.

Sandman (2022) (seriál)

Další očekávaná věc, kterou někteří lidé pozitivně zhodnotí jen v rámci toho, že nějaké fantasy na obrazovce dává smysl a někdo negativně, že jde o gay/black/jiné dnešní liberální hovna, co vás napadnou. Já jsem asi někde mezi. Jakožto čerstvý čtenář komiksu musím říct, že seriál se velmi mile a decentně předlohy drží. Příběhově. Možná až moc, protože nějaké díly si jen tak skáčou příběhem odnikud nikam a seriál mnohdy se snaží držet jedna série = jeden problém. Zde se plácáme stejně chaoticky jako komiks někdy, ale není to přímo na škodu. Spíš je to evidentně nelogické. To nepočítám části, kdy scénář je fakt, jak kdyby to psalo malé dítě a situace a dialogy jsou docela nelogické. Postupně se to ale vytrácí až na nějaké přehmaty. Pak ta ideologie. Za mě je dost nebezpečné portrétovat černochy v nějaké době před i druhou světovou válkou jako někoho, kdo si mohl dovolit honosný dům, byl šlechtic a podobně. Už jsem nějak rezignoval na to, že se to mnohdy cpe na sílu, ale tohle je spíše nebezpečné. Je to historicky vzato stejně nebezpečné jako lidi učit tomu, že za válku na Ukrajině mohla Ukrajina. Je to prostě nepravda. A jasně můžeme se schovávat za žánr fantasy, jenže tohle není Středozem ale reálný svět, kde se odehrávají nadpřirozené věci. Možná Netflix bere jako nadpřirozenou věc nějakou emancipaci sexuálních menšin a černochů. Kdo ví? Pak je tu ta věc se záporákem Korinťanem, který funguje jako porno herec. To mě spíš přijde zneklidňující, že ta postava utekla z porno kanonu a vlezla do Sandmana universa, kde postavy přeřízává než podřízává. Ten chlap řeší každou situaci svým pérem a jeho prc count je vyšší než kill count. A to je to sériový vrah! Taky musím říct, že nějaké odklony od předlohy byly docela promyšlené, jelikož se lépe podaly než v komiksu. Nevadí mi ani ženská jako ďábel. Naopak Christie se té role zhostila skvěle. To už mě spíš sere, že v komiksu byl Sandman brán jako host, tady je jako vetřelec, kterého je nutno zlikvidovat. Což bude dělat bordel v další sérii, případně to nebude dávat smysl v komiksu, púokud chtějí být věrní. Pak to jde ovšem za Gaimanem. Pak jsou tam ty trans sekvence, které jsou úplně mimo, ale jako seru. Sandman je furt v tom, co dokáží dnešní produkce ze sebe dostat jen béčkový flusanec, ale určitě se na něj dá koukat a není to úplný paskvil, který se Netflixu daří poslední roky produkovat. Když jde o Zaklínače, tak mnohdy neznám bratra. Jsem skalní fanda. Tady mi to tolik nevadí, asi protože nejsem skála. Takže asi chápu, že jak já jsem nasraný ze Zaklínače, tak skalní jsou zde nasraní z toho, že od komiksu to jde mimo. To už řešíme detaily. Své jsem řekl. Hauk!

Až přijde kocour (1963)

Nutno říct, že film je těžký. Natož jaká je to jakoby pohádka, tak je divně nečitelný v jakémkoliv směru. Je to dosti ulítlý film ve zcela dobrém slova syslu až se člověk diví, že toto vzniklo u nás. O to víc mě to fascinuje. Nebudeme si nalhávat, že negativ je víc než dost včetně takového nekonce. Nápad filmu, zpracování a aranžmá je v něčem tak fantastické a strhující, že nejde nad tím jen mávnout rukou.

Afrikou na pionýru (2019)

Trabanti, ale jsou to pionýři. A čistě po africku. Když člověk vím, že už je i seriál tak význam filmu se docela ztrácí, ale kdo nemá čas, tak ocení i film, který byl nečekaně brán jako velká síla. Asi bych neřekl, že film až na pár sekvencí přináší něco nového z čeho by se sedlo na zadek. I na všechny poměry bylo nečekaně málo opravování a i málo nebezpečí. Největší bylo v tom, že není benzín a samozřejmě hnusná malárie. Takže tohle se spíš profiluje jako poctivý dokument, který je zábavný a oddechový v něčem. Jen to téma už je trochu vyšťavený a o to víc je deprimující, že něm existuje absolutní monopol jen jedné skupiny tvůrců.

Gunda (2020)

Zajímavý dokument, v něčem asi drsný jako příroda sama. Sledování geneze prasečí rodinky, občas se do toho připlete slípka nebo krafka. Tam se nemohu zbavit dojmu, že tam jsou jen tak a aby se neřeklo. Do počtu v rámci délky. Záběry jsou famózní, podobně s atmosférou. Jen je to jako kdyby o ničem. Jasně, chápu tu myšlenku, ale nic moc víc si z toho člověk vzít nemůže než hezké záběry a to jak to chodí u prasátek.

Climax (2018)

To, že jde člověk do tanečního hororu je síla sama o sobě. Od toho zde máme vůbec nějaký ten nový styl filmu a nové vlny. Za mě ambiciózní počin, který v něčem občas je schopný překvapit i zaujmout, ale nevím, jestli jsem se neztrácel v rámci žánrů nebo tím, že tanec není zrovna moje doména, takže celkově vzato mě film tolik nezaujal. Rozhodně však zajímavý počin.