Až přijde kocour (1963)

Nutno říct, že film je těžký. Natož jaká je to jakoby pohádka, tak je divně nečitelný v jakémkoliv směru. Je to dosti ulítlý film ve zcela dobrém slova syslu až se člověk diví, že toto vzniklo u nás. O to víc mě to fascinuje. Nebudeme si nalhávat, že negativ je víc než dost včetně takového nekonce. Nápad filmu, zpracování a aranžmá je v něčem tak fantastické a strhující, že nejde nad tím jen mávnout rukou.

Afrikou na pionýru (2019)

Trabanti, ale jsou to pionýři. A čistě po africku. Když člověk vím, že už je i seriál tak význam filmu se docela ztrácí, ale kdo nemá čas, tak ocení i film, který byl nečekaně brán jako velká síla. Asi bych neřekl, že film až na pár sekvencí přináší něco nového z čeho by se sedlo na zadek. I na všechny poměry bylo nečekaně málo opravování a i málo nebezpečí. Největší bylo v tom, že není benzín a samozřejmě hnusná malárie. Takže tohle se spíš profiluje jako poctivý dokument, který je zábavný a oddechový v něčem. Jen to téma už je trochu vyšťavený a o to víc je deprimující, že něm existuje absolutní monopol jen jedné skupiny tvůrců.

Gunda (2020)

Zajímavý dokument, v něčem asi drsný jako příroda sama. Sledování geneze prasečí rodinky, občas se do toho připlete slípka nebo krafka. Tam se nemohu zbavit dojmu, že tam jsou jen tak a aby se neřeklo. Do počtu v rámci délky. Záběry jsou famózní, podobně s atmosférou. Jen je to jako kdyby o ničem. Jasně, chápu tu myšlenku, ale nic moc víc si z toho člověk vzít nemůže než hezké záběry a to jak to chodí u prasátek.

Climax (2018)

To, že jde člověk do tanečního hororu je síla sama o sobě. Od toho zde máme vůbec nějaký ten nový styl filmu a nové vlny. Za mě ambiciózní počin, který v něčem občas je schopný překvapit i zaujmout, ale nevím, jestli jsem se neztrácel v rámci žánrů nebo tím, že tanec není zrovna moje doména, takže celkově vzato mě film tolik nezaujal. Rozhodně však zajímavý počin.

Banda - Série 3 (2022) (série)

Totální jízda, která svou bizarností, brutalitou a sílou opět předčí minulé série, co víc, oproti té druhé jde jasně vpřed. Jasně, někdy je to vyhnané do extrémů, ale velice snadno to pobaví tím, jak si to na nic nehraje a je to autentické. Totální fór jsou i camea různých hvězd. Navíc seriál dokázal napínat a strachovat se o hlavní postavy, protože víte, že se s tím moc nesere. I když případných obětí bylo v celku málo. Čtvrtá série bude povinností. A netrpělivě vyhlíženou.

Každá minuta života (2021)

Jako já tady tvůrcům nemůžu mít nic moc za zlé, Prostě ukázali realitu jaká je. To jestli je to správné nebo ne, už je na každém z nás. Za mě docela fascinující.

Top Gun: Maverick (2022)

Jeden z nejvíc feel good filmů, jaký za poslední roky uvidíte. Film se nezatěžuje nějakými kravinami okolo. Jde jasně kupředu s jednoduchou zápletkou, která je však zpracována tak precizně a učebnicově, že nejde pochybovat. I tak jedna z největších devíz filmu je OneRepublic, který dokázali popsat celý film v jedné scéně, kteří jdou ruku v ruce jako manželé Kurí-Sklodowský. I když ve filmu je trochu skepse k tomu, aby to bylo tak dobré, i přesto je málo částí, které by se mohli zdát jako nudné. I přesto, že by mohl příběh skončit o pár minut dřív, neprodlužovat to, a nějaké věci jsou předvídatelné, tak you ain´t worried about that right now. Prostě to funguje. Je to prostě pecka.

Naděje (2019)

Mě prostě tato onemocňovací tématika netankuje. Nevím proč, ale může se rozebírat krize, sociální vztahy, psychologie, cokoliv. Ale jak někdo má nějakou nemoc, na kterou velice pravděpodobně zkape, tak mě to v tom filmu vůbec nezaujme. Zvláště, když je to drama vážné jako projev japonského premiéra. Stejně jako Still Alice i zde nejsem prostě osloven.

Tenkrát podruhé (2019)

V roce vydání něco, co musel vidět každý. Propagace horem dolem. Skoro i pádem. Film je to roztomilý. Pochopíte v něm tu myšlenku, která se tam brouzdá skrze ty malé linky. Jenže několikrát je to zbytečně zamotané a to nemluvím o části k prvnímu bodu obratu, která je jedna z nejchaotičtějších jakou jsem za poslední roky viděl. I tak oceňuji určitou originalitu a něžnost příběhu.

Rituál (1973)

Je otázka, zda je to tím, že strach se v lidech tenkrát vyvolával jinak, ale v tom případě by byla otázka proč je takové Psycho i dnes dobré a strašidelné. Jasně, srovnávám zapomenutou hororovku s králem ve svém žánru, ale stejně. V tomto filmu najdete jasně děsivé a zvláštní momenty, ale stejně tak najdete naprosto směšné až k popukání. A to říkám jako zastánce starého dobrého hororu. Tady to prostě bylo v přešlapech. Tam, kde se mohlo více využít děsivosti a tomu podobných to mnohdy skončilo v slzách smíchu. Dokážu si představit, že kdyby se tohoto tématu dneska někdo chytil správně, tak by to byl asi rozporuplný, ale mnohem děsivější horor, který by naplnil potenciál. Ale kdo ví. Tohle se prostě nepovedlo.

Časové pásmo bylo změněno