Kruh (2000)

Opravdu hodně těžký film. Snad už se situace od té doby trochu zlepšila. Velmi zajímavé mě přišly dlouhé záběry na hlavní postavy, i několikaminutové, kdy se divák může pokusit vžít do její situace a zhluboka si vychutnat tíživý osud. Je hrozné, že kdyby na západě se mužům nepostavili, mohlo by to tu vypadat podobně. Ostatně dodnes není úplná rovnost, i třeba v politice. Ale se scénami ve filmu se to nedá srovnat. Taky se mi líbil "dokumentární" styl díla, kdy máte pocit, že koukáte na realitu, na opravdu šílenou realitu, alespoň pro mě jako pro ženu. Nedovedu si představit, že bych v takových podmínkách žila...

Frigo staví dům (1920)

Bezvadnej díl, ikea hadra:)) Hlavně ty hrátky během stavby domu, fakt obdivuju jeho akrobatický kousky a nápady!

Interstate 60 (2002)

Celý film mi připadal jak nějaký mravně naučný pořad - neber drogy, nežebrej, nebuď materiální a hledej smysl života, nespi s ženskýma co před tebou měli přes dvatisíce chlapů... Nechápu jak na to natáhli tolik dobrých herců... A ten hezounek v hlavní roli mě teda absolutně nezaujal, jak herecky tak ani jinak. Ostatně, prototypnější blondýnu do vedlejší role už asi vybrat nemohli. Bych se dřív asi zamilovala do stromu vedle billboardu, než do ní:))) Opravdu jsem váhala mezi "odpadem" a 1*. A pokud jde o humor, párkrát se to přiblížilo dobrýmu vtipu, ale většina byla dost laciná...

Frigo na námluvách (1920)

Buster je pro mě fakt objev. Nikdy jsem na grotesky nebyla. Ale toto, je to prostě čistý dokonalý humor. A možná je opravdu dobře, že to nemohou kazit žádné blbé žvásty. A těch pár slov, které se objeví tady, je opravdu trefných a úplně to stačí. I když je to tak staré, tak jsou jeho vtipy originální, nechápu jak to dělá. Buster je prostě geniální šílený opičák:)))

Příliš dokonalá podoba (1988)

Vztah jednovaječných dvojčat, a bojím se, že i v realitě takový může být docela často. Surové a velmi lidské dílo. Většinu času docela temné. Postavy jakoby stále padaly do jakési propasti. Pomalu a nenápadně. Ale nejde mi do hlavy, jak ty dvojčata mohl natočit jeden herec.

Fatty a pašeráci (1918)

Skvělé jsou pasáže jakoby vyčnívající z děje do reality, kdy diskutují o způsobu natáčení. Na tu dobu je to velmi impozantní a originální i na dnešní dobu. Opravdu vtipný počin plný nečekaných prvků.

Závod ke dnu (2011)

Film jsem viděla v rámci ProtestFestu v Brně a následovala po něm velmi nosná (a vtipná:) debata, které se účastnili: politolog Ondřej Císař z FSS MU; šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka a politolog Ondřej Slačálek. Všichni 3 jsou velice svérázní a svobodomyslní chlapíci a tudíž diskuze chvílemi nabývala až anarchistických (v konzervativním smyslu) rovin, tudíž diskuze snažící se oprostit od stereotypů a zavedených pořádků, které je potřeba změnit. Film samotný zobrazuje aktuální fenomén nárůstu nezaměstnanosti a co k němu vede a jakou roli v tom hraje česká korupční scéna a chtíč lidí (milionářů, mají hodně a chcou ještě víc) za ziskem. Na ČT dávali jen 50 minutovou verzi, která byla okleštěna o analýzu amerického ekonoma a záběry demonstrujících nezaměstnaných a tudíž vyzněla docela jinak. Hlavně ona analýza vnesla do dokumentu docela jiné hloubky. Film má určitě své mouchy, ale to by musel trvat třeba 5 hodin, aby se tam podařilo vecpat všechny podrobnosti a analýzy. To už by se mělo starat naše Ministerstvo a zjišťovat situaci, a ne jen tak od boku střelit např. novelu o zaměstnávání cizinců bez toho že by si třeba zjistilo, jestli jsou vůbec Češi, kteří jejich práci zastanou. Dokumenty mají jen upozornit na problematiku, ale hlubší rozbory by měli dělat lidé povolaní a u moci... Což se u nás bohužel neděje.

Gran Torino (2008)

To je za snahu bourat stereotypy:)

The Statue (1971)

Film jsem našla díky herci Johnu Cleesovi, kterého zbožňuju. Ten si tu střihl ne až tak vtipnou roli, jakož i celý film není tak vtipný jako pozdější filmy, ve kterých hraje. Ale celý příběh je natolik originální a bizarní, že si získává moje ocenění. A opravdu se tu nezapře doznívající hippísácká éra. Hlavně v masových polonahých až nahých scénách, přirovnání erekce ke stoupající měsíci (připodobnění erekce např. k ohňostroji bylo příznačné pro pornofilmy 60. let - před x lety v Brně na Flédě byl festival pornofilmů, bylo to zajímavé:) a opravdu nešetření ženskými ňadry v mnoha scénách. Tyto perverzity však nijak nenarušovaly film a spíš mu přidávaly na bizarnosti a vhodně doplňovaly vtipné scény.

Utopie - Nejvíc lidí žije v Číně (2002)

Opravdu originální počin, odehrávající se v okolí benzinky uprostřed norské přírody a o tom, co vše se může okolo takového benzínového výčepu stát. Opravdu skvělá je pasáž s dětmi prodávajícími losy, ale je to asi hlavně těmi dětmi, které mají prostě ojedinělý kukuč:)) Film se nebojí drastického humoru, jako v přírodě obětujících se pionýrů. A především oceňuji dobrý a zároveň nefraškovitý konec, který především u filmů oceňuji.