• Krátkometrážní

Straight Outta Compton (2015)

Překvapení roku 2015 Straight Outta Compton Na jednu stranu si tenhle životopisnej film zaslouží ocenění Film roku 2015, ale většina z Vás asi ani nemá ponětí o co kráčí. Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů.(oficiální text CinemArt) Mé obsáhlé vyjádření: ,,Naše umění je odrazem naší společnosti " N.W.A. Niggaz Wit Attitude. Negři s postojem. V roce 1986 se dalo dohromady pět niggaz kteří byli rádi, že mají co do huby a kde spát. Dr. Dre, Eazy - E, Dj Yella, MC Ren a Ice Cube. Denně byli šikanováni policií a to jen proto, že byli černí a narodili se v díře jménem Compton uprostřed Kalifornského ráje. V Comptonu neexistovala spravedlnost, jen policejní brutalita, zákon gangu a cesta z tohoto pekla ven vedla jen skrze vlastní píli a um. Proto se chlapci zčuchli dohromady a odstartovali hip hopovou revoluci, kdy svým skvělým a brutálně upřímným rapem donutili lid vyjít do ulic a změnit řád. A jak dle historie víme, povedlo se. A nebýt právě N.W.A, neexistuje rap tak, jak ho dnes známe. Na biografický film Straight Outta Compton jsem se strašně těšil, jelikož jsem o N.W.A četl hromady materiálů a i když jsem je poslouchal jen svátečně tak musím říct, že každý jejich song má světu co říct. Měl jsem obavy jak se s tím Gary Gray popere a jak přesně se to bude držet skutečných událostí. Narovinu řeknu, že jsem čekal něco jiného. To však nemění nic na tom, že se jedná o nejlepší biografický film co jsem kdy viděl. Jasně, Ray je super, 8 Míle taky a o Zbohatni nebo chcípni ani nemluvím. Ironií je, že nebýt N.W.A, neexistuje někdo jako Eminem, 50 Cent nebo Snoop Dogg, což jsou zakladatelé komerčního hip hopu. Herecky to bylo všechno na podtrženou jedničku, herci byli neskutečně podobní svým vzorům a slovník i slang seděl přesně do daných situací. Vizuál špinavého Comptonu byl nádherně ponurý a věřil jsem veškerou tu beznaděj. Líbili se mi repliky, které měli navodit 90. léta a ani tam bych nešetřil chválou. O soundtracku ani mluvit nebudu, snad jen to, že doprovodem byly ty největší hity N.W.A. Kýval jsem hlavou do rytmu, rýmoval s Ice Cubem, smál se jejich mothafuckin slovníku a v silném závěru jsem si i poplakal. Závěrem bych jen poukázal na to, kam to ti negři z postojem dotáhli jen díky tomu, že na sobě tvrdě makali. Devět alb, z toho 5 platinových, 4 zlatá alba, z toho jednou stříbrné. Ice Cube dnes hraje ve filmech (XXX, série Jump Street, všelijaké ujeté komedie), skládá nadále vlastní hudbu a věnuje se hlavně své velké rodině. Dr. Dre vydělal miliardy na sluchátkách Solo MonsterBeats by Dr. Dre a nadále pracuje jako hudební producent. Mimochodem, společnost AfterMath, kterou Dre založil po definitivním rozpadu N.W.A, dostala na vrchol Eminema, 50 Centa a Snoop Dogga. Momentálně je nejbohatší raper na světě. Eazy - E, zakladatel a ten, kdo skupinu finančně ze začátku podpořil, zemřel v roce 1995 na AIDS. 5* a.k.a 100%

Taxi, taxi, taxi (2015) (pořad)

Zounar je debil a ten zrzavej skřet mi dělá zle víc, než oteklá dáseň.

Labyrint (2015) (seriál)

Po pilotu dávám 4*, jelikož mám rád tenhle vizuál a špinavost státu Českého. Herci hrají, napětí je atmosféra se dá krájet nožem švaiciarské výroby a nejvíc mi sedí Donutil a ta slovenská paní, která hrála v Románu pro ženy.

Terminator Genisys (2015)

Mnoho lidí čekalo akční nářez se Schwarzeneggerem a dostali ho. Protože nic nečekali. Protože pro ně není Terminátor ikona akční sci-fi s geniálním příběhem a ultimátní časovou smyčkou, která na nás poprvé pořádně dýchla v roce 1984. O tom to je, ta fascinace něčím, co někdo vymyslel a zrealizoval tak dobře, že to šlape jak perfektně namazanej Terminátor. Jenže tady to končí. To, co bylo, i to, co bude. Ale on se vrátí... Pokud první díl načal časovou smyčku a odstartoval něco monumentálního, tak dvojka úspěšně dokreslila časovou linku. Třtí díl, který nebyl už tak dobrý, uzavřel celou trilogii a Skynet (umělá inteligence, která se od prvního dílu snaží zničit planetu) odpálil hlavice, protože soudný den je nevyhnutelný. Čtvrtý díl už nám ukazuje malé vítězství lidstva nad umělou inteligencí. Teď tu máme díl pátý. A představte si, že jste něco začali před 31 lety (!), někdo to úspěšně dokončil a nakonec se objeví někdo, kdo vidí dnes peníze ve všem starým a úspěšným a všechnu práci nádherně zmuchlá do kuličky a kopne do prdele. Ne přímo do piče, ale do prdele určitě. Celá časová smyčka se narušila a najednou je všechno jinak. Soudný den nenastal, protože se objevil nový druh Terminátora a nová technologie, kterou sám Skynet vyvinul a to Genisys. Upřímně Vás tu nechci zahrnovat těmahle kecama, ten film za to nestojí. Co můžu vyzdvihnout a rád, tak první polovinu filmu, která se odehrává v době prvního Terminátora. Nostalgie na Vás dýchá krásně čistým dechem. Arnold hraje své staré dobré já, T-700 a vyloženě si tu roli užívá. Taky ho vystřeila dříve mezi hvězdy. A Arnold mě baví. Ještě pořád. Co mě ale iritovalo, lomeno, doslova sralo, tak představitel Kyla Reese, který je ,,hlavní,, postavou. Herec mi nesedl už v Die Hard (Smrtonostná Past) a nesedne mi už nikde, to vím s jistotou. Roli matky Johna Connora, která je stavebním pilířem lidí jakožto odboje proti strojům v budoucnosti, je pěkná baba, o tom žádná. Taky ji hraje ta buchta z Her o Trůny, ta Khaleesi nebo jak se jí nadává. Ta mi sedla i hraním a projevem postavy, tam palec hore a ne jen palec. John Connor a.k.a novej Skynet je nudný a to tak moc, že je směšný, necítil jsem z něj žádnou světovou hrozbu. Poslední minuty filmu už jsou vysloveně sračka bez pardónu. A potitulková scéna? Nasrat. Po stránce efektů nemůžu říct křivého slova, skvělá práce. Hudba to samé, u kormidla kvalitní skladatel a dohlížel Zimmer. No, takže to nebylo takový hovno, jak jsem si dle trailerů myslel. Byl to jen maličký bobek, který ovšem rozšlápne další debil a to přesněji v roce 2017, kdy bude další díl.

Vymítač ďábla (1973)

Při premiéře v roce 1973 lidé prchali z kin, zvraceli na ostatní diváky, církev se snažila zabít hlavní představitelku Lindu Blair, která ve svých ČTRNÁCTI ( !!!!! ) letech dokázala zahrát nejpůsobivější posednutí Ďáblem v dějinách světové kinematografie. Legendární horor, ze kterého mám strach ještě do teď a to jsem prosím viděl hodně znepokojujících věcí. Viděl jsem to v době, kdy jsem měl penis ještě na čůrání a největším zlem byl pro mě zubař. Od té doby uběhlo snad 23 let? Bude to tak nějak. Od doby, co jsem tento skvost viděl jsem začal sledovat horory jako na běžícím páse a dělám to do teď. Jasně, v dnešní době film takový úspěch nemá bohužel. Je to starý film, hodně starý a dnešní doba frčí na efektech. Dřív stačilo mít hrachovou kaši na napodobení zvratků. Atmosféru to má ale tak hustou a temnou, že na tento exorcistický horor nemá ŽÁDNÝ jiný horor. Je to špička ledovce, která potopí jakoukoliv loď včetně Titaniku. Je to diamant světové kinematografie. A i dnes z něj mám strach, je až příliš věrohodný. 5* a.k.a 100%

Maverick (1994)

Poker, western, komedie, Gibson v nejlepších letech, fajn příběh, kostýmy, herecké obsazení. Co víc si i (!) v roce 2015 přát. V roce 1994 bych asi onanoval u filmu, ale dnes mě ,,jen" zkrátka baví. Královsky. Plná palba a šel bych výš.

Dobrou, mámo (2014)

Nooooooo Tož jako jooooooo Sice jsem od půlky bohužel tak nějak tušil, ale na výsledek to nemá vliv. Sousedská tvorba se mi zase tak nelíbí a žánrově mi to taky moc nevoní. Nikterak výživný to ale není, pár scén, hlavně na konci, trochu zavání soft gore, ale jinak ticho po pěšině. Ale chápu tvůrcův záměr a styl. Jen nejsem jeho cílová skupina. Na festivalovej flick je to ale za 3*

Ant-Man (2015)

Jak se podařilo nejmenšímu, nejvšednějšímu a nejlepšímu zloději uspět na poli velkých jmen z Avengers? Vzhledem k tomu, že ho nutně potřebují, tak na 100%. Sám Ant-Man jednoho seřezal a u toho ještě pokradl. Je to kompletně jiný hrdina, než Tony Stark, Thor, Hulk, Steve Rogers nebo Hawkeye. Vtip má Starkův, charisma Hawkeyeho, smysl pro čest a rodinné hodnoty Rogerse, sílu Hulka a... Thor se mi nikdy nelíbil. A navíc, Ant-Man má svoji armádu. Pokud se dá filmu něco vytknout, tak jednoduchý scénář (doopravdy jsem věděl minutu po minutě co bude následovat) a plytké, občas nudné postavy. Ke scénáři a postavám se nedá jinak bohužel vyjadřovat, je to Marvel a ten tohle prostě nedělá. Postavy by Vám více přirostli k srdci, kdyby měli více prostoru, stejně jako Stark s pěti filmy na krku (a to nepočítám cameo v Incredible Hulk, díky kterýmu si ukradl celej film pro sebe). A to je Ant-Manova nejzákladnější chyba. Měl vyjít už dávno. Ne, že by mu to až tolik uškodilo, jen vypadá pan mravenec oproti bohům, polobohům a strojům poněkud divně. Přitom je to ale největší sympaťák, co kdy filmový Marvel universe vyplivnul. A ani Star Lord ze Strážců Galaxie se nechytá, i když vtipnější byl. Nebudu tu spoilerovat z příběhu, ten je sám o sobě jednoduchý. Stačí si přečíst popis na Čsfd a víte jak to skončí. Božínku, mám toho už tolik a ještě jsem nezačal chválit.... Paul Rudd je skvělý herec a role mu sedla perfektně a do týmu Avengers skvěle zapadne. Jen si představte, jak v Captain America 3 si ho Hawkeye posadí na šíp a vystřelí ho přímo Starkovi do obličeje. Skvěle. Stará garda, Michael Douglas vypadá více než dobře, ale bohužel jeho postava měla postih v podobě nudného starostlivého původního Ant-Mana, který má strach o dceru, kterou hraje ještě nudnější Evangeline Lili (Ztraceni). Která nám má taky ještě co nabídnout do budoucna. Ant-Manův sidekick (parťák) je mexický herec Pichael Pena, kterej kdykoliv je na scéně, tak humor stoupá někam, kde Vás Marvel ještě nevzal. Více pozitivně naladěnou vedlejší postavu jsem ve filmu nikdy neviděl. Jéžiši, to bude dlouhý... Ve zkratce tedy. Efekty při zmenšování a zvětšování jsou super, není to trapné CGI. Na mravence jsem změnil názor, mám je rád. Na pozadí největší krádeže se odehrává u obou Ant-Manů rodinné drama, oba s dcerou, celkem cliché. Nejvíc snímek drží nad vodou originalita soubojů (souboj s Avengerem, v kufru a dětském pokoji), které Vám jinej Marvelák nenabídne ani z daleka a hlavně humor, který je lépe naservírovaný, než ve zmíněných Strážcích. Hlavní záporák Yellowjacket klasicky Marvelovsky nudný. Ano, Ant-Man je topovka. Jestli ale chcete lepší story a postavy, skočte si k DC, tam se tohle vede. Jenže DC netočí. No Marvel vede 14 ku 4. Krása. Iron Man, Ant-Man, Strážci Galaxie. TOP 3 od Marvelu. Kapitána nemám rád jako postavu (druhý díl je ale nejlépe natočený) a Thor je mánička. 100% 5*

Jurský svět (2015)

Už od začátku to sází na znalost předchozích parků, žádný kecání kolem, rovnou jedeme na Kostariku. Děcka jsou poctivě nudný a protivný. Monumentálnost Williamsovi hudby ale nestačila na prosté představení Jurskýho párku. Teď už se však nehrabeme v jantaru, ale geneticky modifikujeme, jak připomenul pán z původního Jurského Parku, kterej si střihnul cameo. Není třeba hledat jantar, když jantarů je plnej ostrov, že. Dějově se to opírá o původní film, kdy se zvěrstva na ostrově opravdu stala, ale teď jsme od začátku v centru dění, kdy už park šlape jako hodinky a jedinej průser je ztráta šesti dětí a 26 úžehů. Park jinak vypadá skvěle. Jak nemám moc rád Zoo, tenhle bordel, kde krmíte vajíčkama maličký dinosaury, bych si určitě užil. Chris Pratt, jako cvičitel Velociraptorů, kteří mu DOSLOVA zobou z ruky (miluju slovní hříčky. V původním filmu koketovali s myšlenkou, že z raptorů se stali ptáci.pozn.) je klaďas používající slovo fuck slušný, hrát umí, charisma má. I když Velociraptory zvládá, stejně by mu nejradši urafli falus, stejně jako jeho fanynky. Indominus Rex (cool jméno), vypěstovaná patnácti metrová slepice, je ten nejvychcanější dinosaurus ze všech, co si kdy v Jursku dupnuli. Genově upravený T-Rex přečůrá i pána tvorstva a může začít večírek, na který je pozváno přes 100 000 lidí. Jenže Satanova příšerka neloví pro žrádlo, jak tomu bylo u T-Rexe, ale pro zábavu. A vypustí další dravý šílenosti. Hlavně scéna, kdy Pterodaktylové (nebo jak se jim nadává) nalétávají do lidí, je skvěle udělaná a kamera stíhá ukazovat všechny únosy a krmení. Během toho se stihne odehrát i ta nejvíc badass romantická scéna za poslední roky, snad od doby Hail to the king baby. Pak si ale park do parády vezme ten predátor největší. Blbej člověk. S blbým nápadem. A pokud měl předtím Indominus v ruce dvě esa, tak teď má v ruce čtyři... Po technické stránce není bohužel co vytknout, neliší se to od ničeho, co už natočeno bylo. Je to vlastně dokonalá modifikace dokonalého originálu. Nechybí obrovská vlna nostalgie (díky pane Williams za původní hudbu) a obrovská porce detailů, aˇse jedná o nové filmové prvky nebo na pomrkávání na starou trilogii. Film za pouhej měsíc nastřádal zatím tolik peněz, že by to vzkřísilo celý Řecko a ještě by zbylo na kusovku. Pokud se ale půjde do dalšího dílu a já nepochybuju, že půjde, tak bych se nebál zdvojnásobit rozpočet a udělat to ještě větší. Správně sympatické/nesympatické postavy, výprava co odsýpá jak má, herci na jedničku, technika taky. Vlhkej z toho zrovna nejsem, ale nemůžu míň... 5* 9/10 98%

Ghoul (2015) odpad!

Já to bohužel tušil už od traileru. Doufal jsem alespoň v minimální atmosféru. V minimální výpravu. Herce sere pes, to se nedá hodnotit. Bohužel, nedokázal jsem udržet pozornost. Zlatý Paranormal Activity. Nedokoukal jsem to a neměl jsem ani důvod. Ničím si mě to nezískalo a zapnul jsem to čistě ze zvědavosti, jak se s tím Jákl popral. Už to, že jde o Found Footage, jeden z nejhůře zpracovatelných subžánrů hororu, je první průser, protože to horko těžko zvládají v zahraničí (čest REC, The Tunnel, Blair Witch), natož když se toho chytí Čech. Výprava takřka nulově zajímavá, Ukrajinci melou pátý přes devátý (v realitě je to alespoň sranda, když klejí na stavbách), ale tady to bylo nic v ničem. Čikatilův příběh znám z knih a chápu, že se námět kanibalského bubáka dal těžko uchytit, ale prostě ta atmosféra tam být mohla. Nebyla. Lekačky jsem pomalu nepostřehl, jen když tam někdo zahulákal, tak jsem se vrátil duchem zpět. Ne, prostě se mi to nelíbilo, nepovedlo se to a ať už do toho subžánru nikdo z CZ nejde. Slovenské ZLO, to je jiná káva. Dvakrát překapávaná, atmosférická věc. Hvězdu dolů za smrt čičinky   Odpad!