Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Výborný thriller. Napínavý, a hlavne precízne a pútavo natočený film, ktorý vdaka kvalitnému scenáru nielenže nenudí ani na minutu, ale ešte aj obsahuje pár prekvapujúcich zvratov. Treba si samozrejme uvedomiť že sa nejedná o akčný thriller. Ako som už napísal jedná sa o kvalitný thriller, ktorý ale obsahuje dve vačšie akčné scény, no a ked´ si to tak porovnám s finálom Mendesovho bonda, tak to Reacherové pre mna rozhodne víťazí. Občas decentne a príjemne vtipné, takže žiadny násilný alebo prihlúply humor sa naštastie nekoná. Celý Jack Reacher sa nesie v menšom oldschoolovom štýle, ktorý je dnes tak trochu nevídaný, takže som rozhodne spokojný ako s filmom, tak aj s Cruiseom ktorý mi v poslednej dobe sedí čím dalej tým viac. Velká spokojnosť, zhliadnuté v kine. 8/10

Advokát (2010)

L´Avocat je film na jedno pozretie maximálne. Strhujuci či napínavý film ani náhodou, zato predvídatelný a bez akéhokolvek zvratu. Príbehov o informátoroch tu bolo už nespočítatelne, lenže vačšinou boli aj omnoho zaujímavejšie. Každopádne advokát ubehne dosť rýchlo vdaka krátkej stopáži, takže aspon nedostane príležitosť výrazne nenudť. Magimel si svoju postavu utiahne vrámci možností, ale voláke silnejšie scény sa určite nevyskytnu. Kto hladá dobrý film z prostredia práva, nech si nadšej pustí McConaugheyho Obhajcu. 2.2/10

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

No tak Jackson sa vrátil do Stredozemia bez pochýb vo veľkom štýle. Hobit je veľmi dôstojný príspevok do stredozemLOTRskej série, na ktorý som poriadne dlho čakal, no a našťastie som sa aj dočkal opäť veľkolepej fantasy. Je pravda že Hobit sa nesie v mierne, ale naozaj iba v mierne odľahčenom duchu, čo mu ale podla môjho názoru len pomáha, kedže sa týmto ľahko odlišuje od LOTRA. Príbeh je podla mňa úplne postačujúci pre dlhú stopáž, no a ja som sa teda nenudil ani náhodou. Dokonca ani večera u Bilba, ktorej som sa trochu obával mi nepripadala dlhá, naopak podla mňa ten kto má rád atmosféru kraja bude určite spokojný. Veľmi dobre sú prepojené časové obdobia medzi mladým a starým Bilbom. Aj ked´ starý Bilbo tam neni síce dlho, ale za ten čas rozhodne spolu s Frodom dokážu vyvolať poriadnu nostalgiu, no a pocit že je tu zase to čo tu tak dlho chýbalo určite poteší . Kapitola sama o sebe je úvod, ktorý je omnoho bombastickejší ako ten zo Spoločenstva, no a je to určite jedna z najlepších častí Hobita. Čo sa týka postáv, tak to množstvo trpaslíkov mne vôbec nevadilo, lenže je pravda že všetci sa nedajú zapamatat ani náhodou, pretože niektorý sú nevýrazný. Mne sa do pamäti zaryli siedmi, a to som sa na nich nijak extra nekoncentroval. Netreba prehliadnuť charizmatického Thorina, ktorý mi sadol ešte lepšie než Aragorn v pôvodnej trilógii. Radagast si zaslúži tiež pozornosť, pretože je trochu iný, a to sa možno nebude každému páčiť, lenže radšej mám vo filme trocha odlišnú postavu, akoby tam mali byť zbytočne dvaja Gandalfovia ktorých by bolo ťažké rozoznať. Navrátilci sú výborný, taktiež vyvolávajú podobný pocit ako kraj. Neprekvapujúc z nich dominuje Gandalf, ktorý nestráca nič zo svojho čara, a je rovnako dobrý ako aj v LOTRovi. Určite u Hobita nemám ten pocit ako z King Konga, kde sa Jackson prestal kontrolovať a všetko bolo extrémne prehnané. Lenže aj tu sa vyskytne scéna, respektíve fight skalných Transformerov, ktorý je ale výborne akčne natočený. Jediný mínus tohto fightu je to, že skaly sa jednoducho bez akéhokoľvek dôvodu začnú mlátiť. To je jeden z mála mínusov ktoré Hobit ponúka. Ja osobne som si ešte všimol asi tri dlhé (na krajinu) zábery, kde sa kamera veľmi rýchlo posúva, a z toho mňa osobne dosť bolia oči. Našťastie tieto zábery trvajú len pár sekúnd z celého filmu, inak kamera, strih, kostýmy alebo kulisy sú výborné a vôbec nepripadajú lacne či štúdiovo. Triky pridávajú filmu na kredite, kedže sú na vysokej úrovni, no a je ich dosť počas celého filmu takže Joe Letteri takisto ako Jackson rozhodne nesklamal. Howard Shore so svojím soundtrackom podporuje Hobita podobne ako Zimmer Návrat temného rytiera, takže o emóciami nabitý koniec netreba mať strach. Priznám sa, že v momente ked´ sa Thorin na konci rozbehne so svojim mečom, som mal otvorené ústa spolu so zdvihnutými nohami až do konca filmu. Pre zábery typu ako bol ten prelet orlov nad vodopádom, mám rád filmy. Hobit je presne taký, akého som si ho predstavoval, čiže veľmi vydarený film o ktorom určite nemám mienku že je slabší ako už spomínaná trilógia. Jackson to zvládol veľmi solídne, a aj keď´ som to zatiaľ videl iba v 2D, tak mám pocit že 3D verzia má rozhodne čo ponúknuť, takže sa na ňu už teraz chystám. Zhliadnutá 2D verzia vo francúzskom dabingu (ktorý je mimochodom výrazne horší ako český). 9.1/10 -------- P.S. Po zhliadnutí 3D original verzie som sa iba utvrdil v tom, že Hobit sa úplne vyrovnal LOTRovi, a nie je ani o kúsok horší. Druhý najepickejší film roku, a už dlho tu nebolo takéto kvalitné 3D, ktoré ešte výrazne prehlbuje zážitok so Stredozemia. Miestna kritika je dosť mimo, Jackson kraľuje opäť! (3.1.2013)

Nepohodlný (2005)

Ten kto hlada Africke dobrodruzstvo, nech si radsej pusti Macdonaldovho Skotskeho krala. Nehovorim ze Nepohodlny je zly film, ale urcite nie je pre kazdeho. Meirelles ho totizto nasnimal v greengrassovskom style, co mna osobne dost vyrusovalo kedze sa jedna o neakcny film. Herci su fajn, hlavne Fiennes je vyborny pocas celeho filmu, lenze problem nastava s postavou Tessy ktoru hra Weisz, pretoze jednoducho tie jej flashbacky su z 80 % strasne otravne a nudne, no a zaberaju podstatne dost velku cast stopaze. Pribeh je taky tuctovy, kedze tento namet tu uz bol vela krat. Az na poslednych par minut, film nema akukolvek dynamiku, no a absencia emocii pocas celeho filmu tiez nepomaha k tomu, aby som mal dovod si Nepohodlneho pustit este raz. 2.7/10

Resident Evil: Odveta (2012) odpad!

Normalne filmy ktore som ohodnotil odpadom nekomentujem, ale pri mojom filme cislo 600 musim urobit vynimku. Co sa tyka vsetkych filmovych principov, tak piaty Resident Evil je odpad, no a z tychto vod ho uz nevytiahne ani fakt, ze ma lepsie uvodne titulky ako Mendesov Bond. Lenze okrem nich uz Odveta nic zaujimave neponuka. Po celkom vydarenych traileroch som sa tesil na epicku bitku na Arcadii, no dostal som iba asi minutovo zle natoceny a zostrihany spot, po ktorom mi zamrzol usmev ktory mi ostal uz po zmienenych uvodnych titulkach, pretoze som ich povazoval iba za predzvest niecoho velkeho, no nakoniec sa nic take nekonalo. Odveta je vlastne film bez scenara a logiky, no co je najhorsie, je aj bez zabavy, o ktoru sa mala starat hlavne samotna akcia. Tej akcie je sice film plny, lenze je na velmi biednej urovni kedze je velmi zle natocena a este k tomu ju sprevadzaju hnusne CGI pixle tej najnizsej triedy. Fajn atmosfera z Afterlifeu je uplne prec, no a co sa tyka hororoveho zanru, tak ten tu tiez netreba hladat pretoze napatie tu neni. V Odvete sa vlaste nepodarilo vobec nic co bolo v Afterlife celkom cool. Dalej uz nemam chut vymenovavat vsetky nedostatky, pretoze je to jednoducho velmi zly film, ktory ak moze, tak moze zaujat vylucne jeho torjrozmernou strankou v kine ktoru som nevidel. 0/10

Země bez zákona (2012)

Urcite je to atmosferickejsie a drsnejsie ako taka True grit, ale predsa len sa nejedna o nic prevratneho vo westernovom zanri. Dobry pribeh, to znamena ze sa tam stale nieco deje a hlavne aj postavy maju vybudovane tiez slusne zazemie, ale na druhej strane su tu aj dost zanedbane ´hviezdy´ co netesi. Skoda nevyuziteho komisara Gordona, ktory sa v celom filme ukaze asi takych 5 minut, no a slizak Pearce s Alenkou tiez nedostali moc velky priestor, co ale neznamena ze ho vsetci vyborne nevyuzili. Pri dlhej stopazi to nenudi a cele je to drsne brutalne ako sa na poctivy western patri, ale problem tohto filmu je v tom ze je staticko hillcoatcovsky nasnimany, podobne ako The Road. Herci su fajn, tento raz kraluje uz spomenuty Pearce, ktoreho nezatieni ani uz ako vzdy vyborny Hardy, no a ani usmrkany Labeouf nevadil. Lenze su tu aj dost velke scenaristicke faily, ktore mne osobne dost vadili. Ja viem ze Banea clovek nezabije lahko, ale aby niekto prezil rozstrielanie a podrezanie krku, tak to uz je tochu sci-fi, no a zaujimave je tiez to ako sa dostal prvy krat do nemocnice, kedze tazko sa mi veri fakt ze Maggie by to po tom navrate prezila. No a zaverecna prestrelka mohla byt tiez vygradovanejsia. Lawless je dobry film ale gangsterka roku z toho asi nebude, takze aj ked som ho este nevidel, ale musim povedat ze ten Gangster squad vyzera o dost zaujimavejsie. 6.5/10

Paralelní světy (2012)

Opat je tu po dlhsom case pozeratelna romantika, ktora sa dokonca odohrava v stravitelnom futuristickom svete. Tento pribeh je plny scenaristickych napadov ktore suvisia hlavne s dvojtou gravitaciou. Cele je to zabalene v peknom vizuale, ktory na svoje obmedzene moznosti prijemne prekvapuje, lenze aj tak sa tam obcas objavy nejaky ten horsi trik. Skoda nevyuziteho vztahu Adama s Betty, pretoze hlavne s ich odlucenia sa dali vyzmichat volake tie emocie, no nestalo sa tak. Sturgessa mam radsej ako Dunst, ale treba povedat ze aj ona bola celkom sympaticka, a hlavne mi nepripadala tak umele ako v Raimiho trilogii. Upside down sa da zhrnut v tom, ze napatie je takmer nulove, hudba usla aj ked sa nejedna o nic prevratneho, herci zapadli dobre, scenarista spolu s reziserom mohli mat aj vacsiu fantaziu a mohli byt tiez odvaznejsi, no a triky su priemerne pocas celeho filmu, takze tam aspon neni vidiet ten kontrast ako to bolo napriklad v minulorocnej prvej triede x-menov. Nejedna sa o nic prevratneho, konkurovat dnesnym blockbusterom to tiez nemoze, takze vysledne je to iba slabsi priemer. 4/10

Divoši (2012)

Savages su dobre natocene farebne krimi, s vybornym strihom hodnym reziserovho mena, zabaleny vo velkom pribehovom braku. Z tychto vod sa uz potom tazko vytahuje. Nezachrani to uz ani samotny Stone ktory je dnes uz jasne za zenitom. Benicio aj ked vie hrat lepsie, da sa povedat ze to cele tiahne, a dokonca aj nesympaticky Kitsch sa snazi, ale co s takym filmom kde je ocividne najlepsi herec Travolta. Akcia netrva dlho, ale je celkom zvladnuta, este raz vyborny strih, priemerna hudba a scenaristicky odpad, ktory sa sem tam neuspesne snazi vyvolat emocie, to su Savages. A este brutailita, ktora dnes uz neohuruje, kedze je uz hocikde. Najviac ma asi zaujala a pobavila narazka na financneho zraloka Goldmana Sachsa, ale inac pre mna nesympaticky a nepodareny projekt, ktory uz nepotrebujem nikdy viac vidiet, pretoze si ovela radsej pustim osobnejsieho a atmosferickejsieho Muza v ohni. 3.5/10

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Ked si to tak zoberiem, tak v Looperovi hra originalita vedlajsiu rolu, kedze cely pribeh je vlastne zalozeny na pribehu maleho ˇ X-Menaˇ ala Jane Grey. Treba ale uznat, ze Johnson si tento pilier scenara obalil velmi efektne, pretoze Looper dokaze divaka nielenze zaujat, ale dokonca ho aj prinuti sa zamysliet nad pribehom. Cele je to zrucne natocene a zostrihane, dokonca aj ˇcestovne flashbackyˇ su pekne vyrozpravane, takze film ako celok funguje. Navyse toto vsetko je doplnene sympatickymi hereckymi vykonmi Josepha Gordona - Levitta, Emily Blunt, a dokonca aj Willis si po dlhej dobe zmenil vyraz tvare, takze casting sa tiez vydaril. Lenze problem nastava v samotnej akcii, ktorej je sice pomenej, co by ani az tak nevadilo, ale ked sa uz zacne akcna scena, tak skonci hned vtedy ked si clovek mysli ze ho caka vyvrcholenie dannej sceny. Jednoducho tu scenu strihnu tym, ze tam hodia inu dejovu linku, a toto neni problem nizkeho rozpoctu, pretoze v Looperovi sa jednoducho napriklad zacne prestrelka v motoreste, a ani sa poriadne nezacne a hned je tu strih na Emily Blunt, ktora sa nachadza na farme, a tym padom sa nielenze cela akcna scena prerusila, ale dokonca aj hned ukoncila. Co sa tyka emocii, tak tie sa nedostavily takmer vobec, a nebolo by na skodu skratit finalny zostrih ale o tych 20 minut (hlavne stredny dej na farme). Tiez neviem preco Willis isiel zabit tie dve deti, ked predsa musel poznat velmi dobre ˇrainmakeraˇ , kedze predtym zil s Emily a este aj vedel dopredu co urobi Levitt. Kazdopadne je to potctivy film, v ktorom je vidiet boj tvorcov vs obmedzeny 30 milionovy rozpocet. Lenze na druhej strane si velmi dobre dokazem predstavit, co by to bol za film keby sa ten scenar dostal spolu s 5 krat vacsim rozpoctom do Nolanovych ruk... Dostal som presne to, co som ocakaval. 6.9/10

Lovci hlav (2011)

Nepredvidatelny, svizne natoceny norsky thriller. Nemozem povedat ze je o triedu lepsi nez jeho seversky kolegovia Max Manus a Plamen a Citron, ale pre mna rozhodne tematicky zaujimavejsi film, ktoreho kvality moze taky Fincher so svojimi rutinne okopirovanymi Muzmi, ktori nenavidia zeny len ticho zavidiet. Dobra hudba a strih, v kombinacii s tradicnou severskou brutalitou doplnenou vybornym castingom pocinajuc uz so spomenutym Maxom Manusom, a konciacim az s vybornym Waldauom. Toto vsetko spolu s dobrym scenarom je sucastou zrucne natoceneho thrilleru rezisera Mortena Tylduma, ktory tymto filmom v pohode zatienuje drahe hollywoodske produkcie. Jednoducho kvalita ktoru mam rad, takze do buducnosti drzim palce Mortenovi, a dufam ze dostane v Hollywoode sancu. 7/10