• Krátkometrážní

8 (2008)

Wenders 1*, Campion 4*, Kounen 4*, Noe 4*, Sissako 4*, Bernal 3*, Nair 3,5*, Van Sant 4*. S výnimkou úvodného Wendersovho príspevku, ktorý pri všetkej úcte nemožno nazvať inak, ako senilným, sa prakticky všetky segmenty pohybujú na hranici medzi treťou a štvrtou hviezdou. Z Campionovej asi najviac cítiť autorský rukopis, Noe pôsobivo dokumentaristicky deptá, Sissako a Kounen sú autenticky exotickí. Bernalova časť mi prišla v kontexte celku asi príliš poetická a Nairovej by patrila medzi najsilnejšie, keby som si k jej pochopeniu nemusel prečítať komenty na YouTube.  Van Sant to už potom len bezdejovo uzatvára (čo nemyslím ako výčitku, jeho video sa mi páčilo zo všetkých najviac).  Hodnotením sa prikláňam nižšie, pretože som to sledoval na časti (sú to obsahovo nesúvisiace krátkometráže), nakoľko ako jeden film mi to úplne sledovateľné neprišlo.

Světová válka Z (2013)

[SE] Rewatch po 10 rokoch a vlastne sa divím, že sa to ku dnešnému dňu neteší silnejšiemu kultovému statusu. Za mňa zhruba úroveň I Legend. Stále tomu podráža nohy niekoľko logických kiksov, čo je u tak drahej produkcie neodpustiteľné. Ale tak, čo sú to podrazené nohy pre zombíka, že?

Kancl - Série 4 (2007) (série)

Po niekoľkých tých úvodných dvoj-epizódach som si to proste už musel pridať do topky, to bolo skrátka úplne to, čím by to malo byť (aj keď mojou obľúbenou epizódou naďalej zostáva S02E01). Potom prišlo niekoľko priemernejších častí, ale to asi skôr len z dôvodu, že sa S04 nechystala na žiadne veľké finále, jej záver síce určité veci ohraničuje, ale predovšetkým otvára nové cesty, a je teraz vlastne dosť jasné, ktorým smerom sa chce uberať. Čo považujem za dobrý krok.

Louis C.K.: At the Dolby (2023) (pořad)

Louis to prepískol a to je fajn. Oproti nevydareným vystúpeniam, aké má v poslednej dobe napríklad Jefferies, je to ale konečne niečo, pri čom sa dá smiať opakovane nahlas. Neberie si to cancel culture za výhradne hlavnú tému, a strašne sa mi páči, ako ten človek dokáže vystupňovať nevinné “My father raped me”, cez “I made him do it”, až k “He fucked me gooooood.” 🫶

Kancl - Série 3 (2006) (série)

Na tretiu sériu mám zhruba rovnaký pohľad ako Pam: Mrzí ma, že je to teraz takto. A okolo cca dvadsiatej časti som začínal mať trochu pocit, akoby začínali meniť povahy niektorých hlavných postáv, čo sa našťastie nenaplnilo. Záver dokonalý. 90%

White Teeth (2002) (seriál)

Smithová je nesfilmovateľná v tom význame, že väčšina jej humoru vychádza z výstižných komentárov (a v tom, čo robí je skvelá). Zároveň sú ale všetky jej knihy ťažko filmové, pre britskú tv ako stvorené.  A Biele zuby sú z nich najviac karikaturistické, niekomu by až mohli prísť plné nesympatických postáv. No a tv adaptácia sa to rozhodla využiť. Vyznením sa drží ducha predlohy, casting je úplne presný, akurát je to viac punkové (hlavne štylizovanie Moslimského bratstva do podoby jak keby Men in Black sekty  + dosť robí hudba).  Za mňa 70%, ale sfilmovanie About Beauty by som si pozrel radšej. Ps: Hodnotenie na ČSFD si nevšímajte, tí ľudia to beztak nevideli (IMDB 7,2).

Kancl - Série 2 (2005) (série)

Dokonalé. Z vtipov u mňa vedú problémy vyplývajúce z Michaelovho podvedomého rasizmu, fóbii a snahy presviedčať okolie o tom, že žiadne nemá. Z postáv samozrejme Jim a Pam, ale super je aj hromada vedľajších postáv, napr. Kelly. A tá vzťahová časť je asi najväčší seriálový zlodej spánku, odkedy som kukával na Homeland. Dolámané srdce na dvadsať častí.