• Thriller

The Good Neighbor (2021)

Velmi milé překvapení. Good Neighbor se mi jevil jako nenápadný thriller, jednoduchá zápletka, obyčejní herci, obyčejný název i plakát- no zkrátka to na mě působilo nezajímavě, ale o to víc jsem ve výsledku překvapen jaký poctivý old school thrill jsem dostal. Příběh se točí kolem Davida, který se přestěhuje do Lotyšska, aby začal nový život a spřátelí se se svým sousedem Davidem, o kterém se povídá, že je divný patron. Jednoho večera si vyrazí na drink, aby se lépe poznali, ale cestou domů opilí za volantem srazí ženu na kole, která to nepřežije a hodně nepřijemná situace v novém městě může začít. David je novinář a tenhle případ dostane na starost, což mi přišlo hodně cool a netradiční. David s Robertem musí držet při sobě, aby pravda nevyplavala napovrch a samozřejmě budou u toho překážky. Je to zručně natočené, hodně napínavé, je tu docela solidní nálož zvratů, snad každých 20 minut se tu něco zajímavého stane, někdy sice předvídatelné, ale při té náloži mi to vůbec nevadí, občas si přejete, aby se to nestalo a stane! Došlo i na pár mrtvých ( sice bez gore, ale tentokrát mi to nevadí), bavila mě ta atmosféra i celá ta situace, která se zajímavě vyhrocuje a Rhys Meyers hraje podivína fakt bezvadně. Má to nádech severských Thrillerů, možná i díky zasazení do Rigy a hodně mě to bavilo a doporučuji. Malá, ale hodně efektní Thrill zábava. 75%

Deo Killeo: Jugeodo Doeneun Ai (2022)

Korejskéj John Wick aneb variace na korejský Man from Nowhere. Korea letní sezónu docelá pěkně válí a tohle je další parádní zářez do Akčních filmů. Příběhově je to akční klasika, která zkrátka neomrzí. Vysloužilý Hitman kývne na to, že se postará o mladou teenku, ale když se zaplete se špatnými lidmi bude jí muset nejen zachránit, ale taky pozabíjet hromadu špatných lidí. U Korei sice jsme zvyklí i na spletitější a originálnější příběhy, ale když je k dispozici top vizuál i skvělá akce, tak není moc důvodů si stěžovat, pokud nejste intelektuální pejča a všemi nenáviděný hnidopich. Jang Hyuk je nová vycházející korejská hvězda, který mě zaujal už v pecce Swordsman a zde opět dokazuje, že má na to být solidním akčním hrdinou. Nemá sice takové charisma Lee Byung- huna a není to tak dobré jako Man from Nowhere - ten měl silnější emoce i zajímavější příběh, ale nemá cenu pořád srovnávat. Hlavní hrdina to celé odehrál s jedním chladným výrazem a to se mi líbilo. Tvůrci mohli sice ukázat flashback z jeho minulosti, o jeho postavě se toho moc nedozvíme, ale zkrátka na to není čas, protože 90 minut je málo a akce čeká. Akce je si myslím dostatek a je natočená skvěle. Rkový rating je využit dostatečně, hlavně průstřely hlav jsou výživné a že tu těch headshotů je! Došlo i na slušné fighty s pěstmi či noži a to umí Korea nejlépe na světě, takže radost sledovat. Nejlepší je delší pasáž v bordelu, kde je bodycount tak 50 a samozřejmě samotný finální duel s ústředním villainem .. Korejský rusák přebarvený na blond- prvotřídní šmejd a arogantní svině- škoda, že nedostal více prostoru, protože měl šanci stát se ikonickým, ale fight si střihli fakt parádní. Rychlá výměna chvatů, boží kamera, došlo i na nože- tam zkrátka bylo vše, abych byl uspokojen. Na plný počet tomu něco chybí, ale jsem spokojen, užil jsem si to. Z tohodle nikdy nevyrostu. Jsem rád, že Korea pořád točí i tyhle realistické a chlapské příběhy, protože dvojka Witch ani Carter mě neoslnily.Příběh 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Akce 5/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 3/5, Herci 4/5. 8/10,

Denní směna (2022)

Welcome to the Motherfuckin Night Shift! JJ Perry natočil debut snů, nejlepší netflixovský Blockbuster a nejlepší vampire film tak za dekádu minimálně. Náááálož jako Prase! Neskutečnéj MASAKR. Tolik ustřelených hlav a urvaných končetin jsem v životě neviděl, absolutní vrchol blaha a spokojenosti. John Wick křížený se Zombielandem v ultra nahláškované buddy komedii s šíleně brutální a skvěle natočenou akcí a s hodně cool vymyšleným světem s upíry. Jamie Foxx je neskutečný bad ass, frajer a sympaťák ( dost možná jeho nejlepší role vůbec). Potěší i Dave Franco, který hraje uplakaného side kicka z kanclu skvěle a Snoop Dogg, tak ten si finále pro sebe vyloženě urval. Black Cowboy s rotačákem a doutníkem. Styl jak hovado. Day shift má zajímavě a inteligentně vymyšlen svět s upíry, kde fungují cool pravidla, je tu hromada inovativních a efektních nápadů jak upíra zneškodnit a sympatické mi bylo i obchodování s jejích zuby. Nadšený jsem byl i z té urputné kadence hlášek, to je neskutečná mela ( Medvěda bych sejmul i celý pokrytý od medu!), ty hlášky tesat do kamene, řezal jsem se smíchy až po střechu a povedla se i akce, která je neskutečně brutální, intenzivní, choreograficky pestrá s plno nápady a hromadou poctivého Gore. Některé ty fatality, comba a killy si budu pamatovat až do hrobu! Povedlo se i cameo Adkinse, který tu vyloženě ukopává hlavy! Nevadilo ani mi tu nepřekáželo vůbec nic. Za mne instant cult classic. Freakin Loved that shit. Works every time .Příběh 4/5, Humor 5/5, Násilí 5/5, Zábavnost 5/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 3/5, Herci 5/5. 9/10,

Rakeťák (2022)

Za mne moc příjemné překvapení. Lightyear je parádní animovaná Sci-Fi jízda napříč časem i prostorem s fakt úžasnou technickou stránkou  ( CGI je až revoluční), zábavnými postavami ( Rakeťák i kočička Sox hodně válí), skvělá akce ( Roboti- Warhammer style- to jsem čuměl), alien brouci, působivá mimozemská krajina, dostatek humoru i jeden nečekaný zvrat. Přišlo mi to nejen zábavné, ale i dost refrešující v žánru animovaných filmů.  Měl jsem pocit, že sleduji nový Sci-Fi blockbuster s poutavým příběhem i cool akcí, než pohádku pro děti. Nejsem od plného počtu daleko. 8/10.

Moloch (2022)

Zajímavé strašení od Holanďanů. Holanďané horory moc netočí a když už, tak většinou za moc nestojí, Moloch bude patřit k těm světlejším momentům, ale pořád to není žádný zázrak. Jedná se o pomalý a atmosférický folk horor, který má netradiční prostředí, zajímavou pradávnou kletbu, solidní vizuál i docela efektní strašení ( 2 jump scary na mě fungovaly obstojně), bohužel je to chvílemi trochu nuda a postavy mi přišly hodně nesympatické i nezajímavé, na čemž to trochu padá. Docela škoda, že se tu opět straší normálními lidmi jak bylo zvykem v iT Follows, to mě zkrátka tolik nebere, ale své fanoušky si rozhodně najde a jelikož je hororové sucho, tak dá se doporučit. 5.5/10.

Volavka (2022) (seriál)

Seriálový hit léta a obrovský úspěch pro Apple. U většiny seriálů nadávám na zbytečnou stopáž ( krácení dílů z 8 na 6 apod) zrovna u Volávky mi 6 dílů přišlo nedostačujících, jelikož se na to jednak kouká výborně, ale bylo tu rozehráno tolik zajímavých dějových linek, které kvůli krátší stopáži se musely uspěchat a to mě mrzí, protože jsem chtěl sakra více a to je jediný důvod proč nedávám plný počet. Volávka má velmi atraktivní námět o drogovém dealerovi, který si jde odsedět 10 letý trest, ale dostane zajímavou nabídku od FBI. Přesunutí do nejdrsnější věznice s maximální ostrahou, aby získal doznání od sériového vraha a zjistil, kde jsou zakopaná ženská těla, hrozí totiž, že se dostane na svobodu a odměnou jest svoboda. Jsou tu dvě dějové linie. Jedna detektivní, kde dva sympatičtí detektivové pátrají po mrtvých dívkách ( Lidé zmiňují, že to evokuje True Detective, ale tohle vnímám daleko lepší). V druhé dějové linii se přesouváme do vězení, kde Taron Egerton ( který se od Kingsmanů kurevsky pochlapil a herecky dozrál na první ligu) se snaží nenápadně spřátelit s Paulem Walterem Hauserem ( objev roku! Ten chlap tu předvádí životní roli, mistrovský výkon, ze kterého jde mráz v zádech, jeho creepy hlas Vás bude budit ze snů a nahánět noční můry!). Tady si fakt tvůrci vystačí s 2 dokonalými herci, drsným prostředím, skvělými dialogy a úvahy - hodné k zamyšlení, perfektní technickou stránkou, nafilmováno je to nádherně a hodně tu funguje i znepokojivá, nepříjemná a mrazivá atmosféra, která má silný Mindhunter vibe. Mindhunter vnímám jako základní detektivní seriál, díky kterému mé filmové znalosti se posunuly daleko výše a zpříjemnilo mi sledování i při Black Bird. Vrcholem byl pro mne díl číslo 3-4, kde došlo na jednu ultra brutální vězeňskou vzpouru- jedna z nejlepších, co jsem viděl a také silné flashbacky obou protagonistů, především Larry- kopání hrobů- masakr!! Je to seriál, který mě přikoval k sedačce a každý týden jsem se neskutečně těšil na další díl a proto mě mrzí, že ve finále to negraduje takovým stylem, jak jsem očekával. Menší spoiler alert: Rozhodně bych uvítal díl navíc, který by se odehrával v soudním líčení- dokážu si představit vypjatou soudní bitvu s Larrym. Na tohle jsem se těšil, ale ve výsledku se tomu věnovalo asi jen 5 minut škoda. Další díl bych uvítal ve vězení, kde to nepříjemně spělo k další vzpouře, tak trochu jsem doufal finální zúčtování na všech stranách. Přece jen nejdrsnější věznice na světě, ale na gangy a vraždy či šikanu tu moc nedochází, pač nezbyl čas a ještě bych se vůbec nezlobil, kdyby se každý díl věnoval jedné mrtvé dívce, věřím, že by to mohlo podpořit emoce, pak by jsme se mohli bavit o nejlepším seriálu vůbec, ale i tak je to velká paráda. 85%

Predátor: Kořist (2022)

Dan Trachtenberg oživil značku predátora a byť po prvních trailerech filmu nikdo nevěřil, tak se jedná o úspěch a já jsem taky spokojen. Oceňuji, že se Prey odehrává za období komančů. Má to nádech Apocalypta a drsných filmů s indiány moc nemáme, v hororovém subžánru už vůbec ne, takže období i prostředí kvituji. Líbilo se mi, že se první polovinu film tváří jako Survival, kde sledujeme spousta zvířat, která se vzájemně loví ( puma, medvěd, vlk, had, zajíc). Klidně bych si dokázal představit celý film, kde se hromada CGI zvířat navzájem požířá v džungli za doprovodu hutného eRka, to bych asi zešílel ( tak snad se jednou dočkám). Predátor se pomalu seznamuje s novou planetou a hodně času je tu věnováno lovu, což mě bavilo. Druhá půlka se promění ve slušné akční inferno, kde predátor zaútočí na francouzské kolonizátory a to patří k nejlepší scéně filmu, povedl se i závěrečný duel. Jsou tu působivé smrti, byť gore mohlo být ještě výživnější, ale je dostačující. Amber Midthunter je sympatická a v boji překvapivě šikovná, takže jsem neměl problém ji věřit. Povedla se také hudba i atmosféra. Jediný menší problém mám s Predátorovou invisible kamufláží, která na mě nepůsobila dobrým dojmem, ale jakmile se fešák ukázal v plné kráse, tak už jsem byl spokojen. Pro novou generaci, která si starého Predátora nejspíš už nepustí si myslím, že Prey je parádní zářez do predátoří frančízy. Příběh 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8/10.

Třináct životů (2022)

Další velká pecka od Rona Howarda ( Rivalové, v Srdci Moře, Han Solo). Ron Howard si vybral velmi silný námět, který si bez debat zasloužil být natočen. Týden zpátky jsem si chtěl pustit dokument a jsem rád, že nevyšel čas, jelikož by ten zážitek nebyl už tolik intenzivní. Film se odehrává v Thajsku a popisuje jednu šíleně záchranářskou misi, kde 12 chlapců se svým učitelem uvízne v jeskyni, která se díky přívalovým deštům pomalu zaplavuje. Jsou povoláni nejlepší potápěči z celého světa, aby přišli na pomoc a těmi jsou Collin Farrel a Viggo Mortensen, oba hrají skvěle jako vždy. Film má slušný spád, rozjede se prakticky od začátku a nenechá diváka vydechnout až do konce, nastává tu jedna komplikace za druhou, čas ubíhá a fakt, že se to stalo celou šílenou situaci jen podtrhává. Výborné jsou podvodní záběry v jeskyni s potapěči, kde se pro napětí nešlo daleko a klaustrofobická atmosféra v úzkých jeskynních prostorech funguje bezvadně, Intenzivní Survival dle skutečných událostí, který má všechny předpoklady, aby byl kvalitním filmem. Howard vsadil na jistotu a oplatilo se. V hodně momentech mi film evokoval seriál Chernobyl :) Příběh 5/5, Humor 0/5, Násilí 2/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 5/5, Napětí 5/5, Emoce 4/5, Herci 4/5. 8/10.

Královny kupónů (2021)

Docela sympatické a vděčné díky svěžímu tématu.  Je tu vyobrazen originální a chytrý podnikatelský záměr, kde 2 kamarádky z ničeho vymyslí plán jak vydělat miliony na falešných kuponech. Celý ten plán mě hodně bavil i díky Kristen Bell a zajímavě to graduje. Jakmile příjde na scénu Vaughn a Hauser, tak to překvapivě lehce padá, byť i tam se našly zajímavé momenty, ale po komediální stránce jsem rozhodně čekal víc, ba nedostal jsem nic moc, spíš zde funguje krimi/drama linie. Oplatí se vidět díky šílenému námětu. 6/10.

Zranitelná srdce (2022)

Zatím to vypadá na nejlépe hodnocenou romcom z Netflixu a je to opravdu velmi fajn, tedy pro příznivce žánru. Docela netradiční příběh dvou atraktivních lidí- krásná a nadějná zpěvačka vs mariňák se vezmou kvůli finančním výhodám a dotacím, ale budou před všemi muset předstívat svůj fiktivní vztah, aby nešli před soud. Nic se samozřejmě neobejde bez komplikací. Herci jsou hodně fajn a dá se jim fandit,Sofia Carson né jen hezky vypadá, ale i úžasně zpívá a dojde na pár dějových překvapení. Na můj vkus mi tu chybí humor, je to vážnější a místy smutné, což k filmu sice sedí, ale úplně to nevyhledávám. Překvapivě bavilo a fanouškům žánru doporučuji. Něžné pohlaví bude určitě spokojené. 65%