• Thriller

Kdo zabil Saru? (2021) (seriál)

Who cares who killed Sara! Tímhle mě Netflix vůbec nepotěšil. Ve spojení Mexiko/Thriller/Mysteriózní člověk čeká mexické kartely, obchod s bílým masem, mučení, vraždy, drogy, ale kdepák tohle je Soft telenovela z Mexika, která je čisté drama a za celý seriál se tam doslova nestane nic zajímavého. V prvním díle to ještě jde, chlap vyjde z vězení po 18 letech plánování a rozhodne se mstít rodině, která ho tam dostala. Člověk by čekal, že za 18 let vymyslí šílený plán jako Profesor v Money Heist, ale tady se zmůže maximálně na výhružky nic jiného. Ke konci seriálu jsem marně doufal, že alespoň půlka lidí bude mrtvá, ale to jsem byl přehnaně optimistický. Tohle je klasické melo drama, kde se řeší rodinné vztahy, kdo s kým chrápe a kdo koho podvádí. Jediné, co potěší jsou četné erotické scény, to je taky to jediné, čím tvůrci dokážou zaujmout, pokud není na scéně ústřední gay couple, kteří tam jsou snad častěji než hlavní hrdina 😃 Scénaristicky mi to přišlo slabé ( Mexiko přece jen není Španělsko), postavy mi k srdci nepřilnuly, každých 5 minut je tam otravný flashback, kde jsem měl problém vyznat se, o kterou postavu se jedná a jelikož se tam neděje nic, co by mě zajímalo, tak i zábava šla bokem. V 5 díle jsem váhal, zda mám seriál dokoukat a udělal bych líp, kdybych to vzdal už tehdy. Největší zhovadilost seriálu je, že to, na co divák 7 hodin čeká, si tvůrci šetří pro případnou druhou sérii a u té já už nebudu. Ženské a milovníci telenovel/dramat budou možná spokojení, já si teď budu muset jít pustit samuraje s ninjama na spravení nálady. Tohle byl vyloženě ztracený čas. 4/10.

Honeydew (2020)

Kdybych měl film popsat pár slovy, tak Hereditary>Witch> Honeydew. Společné mají především to, že všechny 3 jsou kontrovérzní, budou rozdělovat na 2 tábory a běžné fanoušky hororů Honeydew asi moc nepotěší ( Gore, lekačky i strašení zde chybí), ale já si to překvapivě užil a našel jsem si tam slušná pozitiva. Příběh je tak trochu klasická hororová šablona. Zamilovaný pár jde kempovat, jsou vyhnáni s cizího pozemku a dostanou se k jedinému baráku široko daleko, kde bydlí jedna creepy babička a bizár může začít. On ten film sice plyne pomalejším tempem, ale "wtf" atmosféra visí ve vzduchu pořád, jsou zde zajímavé detaily, na které se divák může zaměřit ( lebka vyřezaná v radiátoru apod.) V druhé půlce se film dokonce přehoupne do exploatačních vod, kde je sice kladen důraz na psychické násilí než to fyzické, ale funguje to bezvadně. Má to atmosféru i nádech Texaského Masakru, dojde na pár zajímavých dějových zvratů ( jeden se mi líbil velmi) a velkým plusem je hudba, ta je bez debat za plný počet, zvukař do toho filmu vložil duši a tak creepy hudební podkres jsem už dlouho neslyšel ( broušení kosy v pozadí je fakt nepříjemné). Je to creepy, atmosférické, depresivní, bezvýchodní, bezútěšné s artovým nádechem s plno zajímavými nápady i prvky ( přepůlený obraz) a celkově z toho vzniká jedinečný hororový zážitek, který mě vtáhnul a rozhodně zaujal a to říká člověk, který pomalými filmy pohrdá. 7.5/10.

Escaping the Madhouse: The Nellie Bly Story (2019) (TV film)

Thriller dle pravdivých událostí z ženského blázince s hezkou Christinou Ricci. Novinářka jde v utajení na průzkum blázince, ale je shledána "pozitivně dementní" a nějakou chvíli si ji tam nechají. Zažívá nelidské podmínky na vlastní kůži. Na Televizní film poměrně slušné, natočeno v pořádku, zahráno v pořádku a dojde i na nějaké dějové překvapení, avšak film plyne pomalejším tempem a experimenty/léčba/mučení zde hraje druhé možná dokonce až třetí housle. Tedy žánrově podobné filmy jako Lék na Život, E.A. Poe: Podivný experiment či samotná Ratched mám radši, ale fanoušci Asylum prostředí by měli dát Nellie Bly šanci. 6/10.

Don’t Peek (2020)

Povedený a originální krátký kraťas, kde démon straší dívku skrz virtuální realitu. Atmosféra i finální jump scare povedený. Holky se budou bát!! Kraťas má ve světě takový úspěch, že se už natáčí i celovečerní film a bere si ho na paškál Timur Bekmambetov. 7/10.

Skvělý plán (2012)

Výborná romantická komedie. Film má zajímavý příběh soustředící se Diane Kruger, která je štastně ve vztahu 10 let. ale z rodinné tradice ví, že štastné manželství je až to druhé, tak se z pověrčivosti rozhodne oženit s random mužem, aby zabránila "kletbě" a k tomu si vybere Danyho Boona, na kterého její balící taktiky vůbec nefungují. Milé, zábavné, s rychlým tempem, krásnou Dianou, dobrým prostředím ( Keňa) a trhlým humorem.V poušti: Co budeme pít? Výborné jsou sloní výkaly je v nich hodně minerálů a živin či od bůvola, hlavně né od zebry, ty jsou na hovno :D 8/10.

Star Wars: Squadrons - Hunted (2020)

7 minutová Star Wars CGI nálož, která je epičtější než všechny Star Wars dohromady. Vizuál a akce masakr!! 8/10.

Your Honor (2020) (seriál)

Zatím bezkonkurenční adept na seriál roku. Doslova vyražený dech. Your Honor má výborný příběh o uznávaném soudci ( Bryan Cranston v nejlepší formě!) jehož syn při astmatickém záchvatu nechtěně srazí mladého motorkáře a ten na místě umírá, syn zpanikaří a z místa činu utíká. Při zjištění, že zesnulý motorkář byl synem největšího mob bosse v New Orleans Jimmy Baxtera, je Bryan ochotný udělat cokoliv, aby svého syna ochránil i za hranici zákona. Perfektní duel uznávaný Soudce vs respekt vyvolávající Jimmy Baxter ( Michael Suhlbarg hraje výborně a bere si to nejlepší od Mickey Cohena), který odvětí: Im going to clean this city and I will make it shine! Ať jsi kdekoliv. Budeš nalezen! Seriál má skvělé tempo, tasí jeden vražedný zvrat za druhým, je to mistrovsky zrežírované i zahrané, napětím jsem lapal po dechu celých 9 hodin, atmosféra je dusná a nepříjemná nepřetržitě, postavy mají všechny hutné charaktery, děj překvapuje každou chvíli a ubírá se nečekanými směry a na své si dojde fanoušek gangsterek, soudních dramat, krimi i vypjatých thrillerů. Při finálním díle jsem dostal takovou ránu mezi oči, že se z toho vzpamatovávám ještě teď. Emoce až na dřeň. Jediný bod dolů, že nedošlo na pořádnou válku gangů v ulicích, ale to odpustím, protože jsem slintal jak už dlouho ne. I Loved it, Your Honor. 9/10.

DOTA: Dračí krev (2021) (seriál)

Netflix trefil hit herního fenoménu Doty a vytvořil poutavý Anime seriál, který poutěší fanoušky Doty i anime zpracování. Je to hezký fantasy svět s elfy, bandity, mágy a draky, kde jsou sympatické postavy, hezká kresba, slušná akce, kde potěší řízné Rko, poutavá výprava i zajímavý příběh, který rozhodně strhne a nikdy nezačne vyloženě nudit, za což vděčím i krátkým 30 minutovým dílům. Jsem spíš fanoušek hry LOL než Doty a anime seriály vyloženě nesleduji, ale tohle jsem si užil. Design draků je úžasný a jakmile z nich stříká krev, není si nač stěžovat. 8/10.

Mizerná jízda (2020)

Záchodový americký humor s fekálním a zvráceným podtextem se skrytou kamerou s naprosto odzbrojující Tiffany Haddish, která si rve nejzajímavější výkon v kariéře. Komu se líbil Bad grandpa apod, tak si i tady příjdé na své. Občas je to až moc cringe a cheesy, ale zasmát se dá. Zaujalo znásilnění gorilou a šílená scéna se zvracením v klubu. 6/10.

Violation (2020)

Tak takhle fakt ne! Rape and Revenge subžánr je můj nejoblíbenější a pořádný zástupce tu už dobrých pár let nebyl, takže Violation vzbuzoval naději, ale ne. Tady pokračuje nový trend na hororové scéně, který je protivnější než ten předešlý ( Found Footage), teď je meta z hororů dělat Drama a tenhle rok je toho už tolik, že mi to fakt začíná lézt krkem. Violation je takové typické drama, které je pomalé, nic se tam neděje, herci jsou nesympatičtí a děj je i na Drama žánr fádní a nezajímavý. V zahraničních recenzích padají slova jako šokující, znepokojivý a brutální, ale to možná pro lidi, pro které podříznutí krku je maximální práh snesitelnosti. Došlo zde na jednu jedinou brutální scénu a to uříznutí nohy pilou, což bych pochválil v 5 minutovém krátkometrážním filmu, ale ne v 2 hodinovém celovečeráku, kde se většinu času zíra do blba anebo se kamera soustředí na zdlouhavé záběry do prázdna. Fujtajbl. 1 hvězda za nohu, druhá za relativně slušnou technickou stránku, jinak naprosto o ničem a urážka žánru!! 3/10.