• Pohádka

Vracenky (1990)

Československý film časově zasazený do počátku 50. let v Praze vypráví příběh z pohledu desetiročního chlapce Jana Domnosila a popisuje jeho pohled na svět. Neukázněného kluka z neúplně rodiny žijící pouze se starostlivou matkou, nadšenou a naivní komunistkou a malou sestřičkou Petruškou, ztvárnila dvojčata Jan a Martin Morávkovi. Citlivě laděný snímek Jana Schmidta plný dětských nejasností o světě, lidech a víře se v první polovině zabývá spíše Honzovými nezbednostmi a lumpárnami, zatímco v druhé půli popisuje utajovanou politickou nesvobodu veřejně skrývanou za prázdné budovatelské myšlenky, zaslepenou vděčnost a oddanost Sovětskému svazu a zpěvu neskutečně trapných oslavných písní na Stalina. Toto nechutné vymývání mozků dochází až do takových absurdit, že když se chce malý Honza pomodlit, modlí se místo pro komunisty nežádoucího Ježíše Krista ke zbožňovanému Leninovi. V dramatu se objevuje mnoho narážek na zrůdnosti komunistického režimu, ať už ve škole, kde se obřadně společně vytrhávají z učebnic fotografie R. Slánského či z úst matčiného přítele Františka (O. Navrátil), tehdejšího reakcionáře, jenž se s ní kvůli nesouhlasu s politickým směřováním rozejde, avšak skutečné důsledky těchto krutostí není pochopitelně mozek desetiletého chlapce schopen rozpoznat. Pro dokreslení tehdejší nelehké doby jsou ve snímku promítány prostřihy z tehdejších agitačních dokumentů, zejména je prostor věnován stavbě nechvalně proslulého třicetimetrového Stalinova památníku. Ve Vracenkách, což má představovat míčovou hru, již si školáci krátili odpoledne, nenalezneme mnoho známých hereckých tváří, kromě neznámé J. Špaňůrové, jež hrála dočasně politicky zaslepenou matku, zaujal pokousaný ředitel školy L. Suchařípa či kostelník V. Kotva. Poté, co v závěru dosud nejlepšího Schmidtova snímku nebohá matka samoživitelka pozná režim i z druhé, odvrácené strany, neboť její čisté myšlenky se nevyhnutelně střetnou s neúprosným stalinistickým režimem, jí její syn z dobré vůle k jejímu potěšení koupí Stalinovy Spisy, což zřejmě nebyl v danou chvíli ten nejvhodnější dárek. Tato scéna mi pouze potvrdila vysokou kvalitu, citlivost a hloubku vyprávění, které skončilo v březnu 1953, tedy v okamžik, kdy sovětský diktátor a československý vazal krátce po sobě zemřeli a tuhost komunistického režimu začala povolovat. Jedná se o další z mnoha zapomenutých filmových skvostů přelomu 80. a 90. let a současně o vrcholné umělecké dílo J. Schmidta.

Brankář bydlí v naší ulici (1957)

Československý film o dětském amatérském hokejové družstvu z Bezejmenné ulice. Před toužebně očekávaným zápasem s kluky z Čertovky musí mladí hokejoví nadšenci překonat krizi v mužstvu, zapříčiněnou špatnými školními výsledky a s tím související nevolí jejich rodičů je pouštět na tréninky. Taktéž týmu rozhodně neprospěje příchod nového hráče, syna hokejového reprezentanta Prokopa (P. Kočí), jenž svým neomaleným chováním téměř způsobí rozpad mužstva. Penzista Šácha (O. Korbelář), jenž se dobrovolně ujímá vedení a trénování mužstva a je pro kluky díky svému sympatickému vystupování morální autoritou, trvá na zlepšení školního prospěchu. V dětských rolích zaujal vnuk pana Šáchy, poněkud silnější postavy, jenž plní funkci jakéhosi jednatele neboli manažera týmu. Velmi vtipně na mě zapůsobil sen náhradníka Pepíčka Slámy, jenž se objevil na počátku snímku a v němž střílí gól za gólem nejdříve vrstevníkům, poté československému výběru a poté dokonce nepřemožitelné kanadské reprezentaci. Ze snímku režiséra Čeňka Duby je patrná radost a nadšení z hokeje u mladých kluků, bez níž by česká hokejová škola neměla nikdy tolik úspěchů. Současně Dubův povedený snímek vzdává hold všem neznámým mládežnickým hokejovým trenérům, jejichž práce a oddanost hokeji je nevyčíslitelná.

Krvavý diamant (2006)

Americko-německý film zasazený do Sierry Leone v roce 1999, kde už od roku 1991 zuří nelítostná občanská válka mezi povstaleckými skupinami Jednotné revoluční fronty (RUF) a vládními jednotkami. V této životu nebezpečné době se potkají bývalý žoldák, v současnosti pašerák diamantů D. Archer (L. DiCaprio) a místní rybář Solomon Vandy (beninský rodák D. Hounsou), jemuž se podařilo nalézt a ukrýt růžový diamant nevyčíslitelné hodnoty. Povstalecké jednotky unesly tomuto humanisticky založenému, ač nevzdělanému, přesto moudrému muži syna, kterého se snažily spolu s mnoha jinými mladíky převychovat na dětské bezcitné zabijáky, což nebylo v podobně zaostalých, nejen afrických, státech zmítanými válkou nikterak neobvyklé. Po diamantu dychtící Archer nabídne Solomonovi pomoc při záchraně syna a zbytku jeho rodiny výměnou za drahocenný kámen a tak spolu podniknou dobrodružnou výpravu krásnou, ale nebezpečnou zemí do provincie Kono, známému nalezišti těchto drahokamů, na místo, kde se podařilo onen ´krvavý´ diamant ukrýt. Dobrodružný snímek se vyznačuje jak mnoha působivými akčními scénami, tak také záběry na krásnou hornatou krajinu nazvané portugalským objevitelem Pedro de Sintrou v 15. století Lví hory. Ve více než dvouhodinovém filmu se divák nevyhne i milostné zápletce s klasický filmovým průběhem mezi sympatickým a vynalézavým DiCapriem a americkou investigativní novinářkou Mady Boenovou (krásná J. Connely). Tato láska však nedosáhne svého naplnění. Zwickovo povedené drama se také snaží upozornit na nelegální obchod s diamanty v této africké zemi, jež jsou různými způsoby vyváženy ven ze země, aniž by z nich vláda ve Freetownu měla užitek.

Popel a hvězdy (1990) (TV film)

Československá televizní inscenace časově zasazená do třicetileté války zabývající se osudem slavného českého šlechtice a válečníka Albrechta z Valdštejna (1583-1634). Hlavní část tohoto historického dramatu se zabývá diplomatickými vztahy na nejvyšší úrovni mezi ambiciózním rodákem z Heřmanic u Jaroměře, jednou z nejvýznamnějších postav třicetileté války a rakouským císařem Ferdinandem II. Štýrským (1578-1637) . Obě hlavní postavy byly herecky ztvárněny mimořádně zdařile, v roli neporaženého vojevůdce hýbajícího celou tehdejší válečnou Evropou se představil fenomenální J. Adamíra a rakouského monarchu, zarytého katolíka, zahrál neméně přesvědčivým způsobem G. Opočenský. Dvojdílná Kavčiakova inscenace se zabývá posledními léty Valdštejnova života, kdy byl, jak známo, na nátlak ostatních neschopných vojevůdců císařem sesazen z velení hlavní rakouské armády, načež nepřátelská protestantská vojska, zejména švédský král Gustav II. Adolf, převzala iniciativu, vyhrála sérii bitev a blížila se k Vídni. Zoufalý vladař Ferdinand II. proto potupně opět oslovil Valdštejna k vedení habsburských vojsk a záchraně hlavního města monarchie. Valdštejn sice nabídku, jíž nakonec po využil, aby posílil svůj vliv a sílu, Vídeň zachránil, vyhnal Švédy a osvobodil Čechy, avšak odmítavý přístup k přímým císařovým rozkazům, defenzivní vedení války, případně známky kolaborace s nepřítelem, zvedly vlnu odporu proti němu. Rozkol s habsburským vladařem ho nakonec stál život, neboť byl v roce 1634 zavražděn svými důstojníky. V dramatu je dobře zachyceno zhoršování Valdštejnova zdravotního stavu způsobené postupující nemocí syfilis, což by do jisté míry vysvětlovalo jeho závěrečnou ztrátu energie a sílu v rozhodování. Ve vedlejších rolích méně známých historických osobností se objevil L. Frej jako Valdštejnovi loajální šlechtic Trčka, I. Vyskočil ozdobený směšným knírkem jako italský generál a velitel Valdštejnovy tělesné stráže O. Piccolomini, F. Němec jako vysoký představitel katolické církve, Z. Řehoř v roli Valdštejnova dvorního astrologa či O. Brousek st. v roli šlechtice Šlika, prostředníkem mezi císařem a jeho geniálním generálem. Bojové scény v dramatu poukazují na nízký rozpočet tohoto historického díla, avšak snímek se převážně věnuje popisování diplomatického zákulisí historických událostí. Historická věrnost z mého pohledu v závěru poněkud pozbývá přesnosti, avšak kladný celkový dojem to ohrozilo. Jelikož mám slabost pro podobná historická díla, byť jednoduše zpracovaná, neváhám udělit Popelu a hvězdám nejvyšší ocenění.

13. revír (1946)

Československý film natočený podle románu E. Fikera, v němž se u nás v nebývalé míře objevují specifické prvky filmového stylu film-noir. Osamělého vyšetřovatele, inspektora 13. revíru Čadka představuje J. Marvan a má za úkol objasnit události, jež se odehrály mezi propuštěným vězněm Kočkou a udavačem Kartou, jež jsou oba nezvěstní. Značně nepřehlednou situaci komplikuje též Františka Brabcová, řečená Froni, dáma nevalné pověsti, pro níž má však Čadek slabost, v podání mladé a překvapivě velmi půvabné D. Medřické. Na snímku zaujme klidné Marvanovo vyšetřování, zejména vyslýchání svědků a jeho časté návštěvy putyky matky Krajzlerky (E. Nollová), jejíž lokál navštěvovaly známé osoby z tamějšího podsvětí a toto místo společně s Marvanovým chladným a vážným vystupováním a celkově neveselou atmosférou s tragickým závěrem také nejvíce vyjadřovalo důvod zařazení do skupiny film-noir. Ve vedlejší roli policejního ředitele se objevil M. Nedbal. Bohužel známý a velmi respektovaný režisér Frič se příliš nechal strhnout netradiční filmovou stylizací a zapomněl na dějovou stránku, která se mi jeví jako překombinovaná, zbytečně zamotaná, stěží uskutečnitelná a plná nejasností s nedůvěryhodnou pointou.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Německý film natočený podle věhlasné literární předlohy B. Stokera z roku 1897. Titulní postavu nemrtvého hraběte Draculy, sídlícího na nehostinném hradu v Transylvánii ztvárnil více než zdatně, herecky a vizuálně jeden z povolanějších K. Kinski. V Herzogově verzi interpretace slavného románu se její autor zaměřil na atmosféru a lyrickou část, přičemž věrnost románové předloze zachoval pouze do první poloviny snímku. Druhá část horového filmu je už podle Herzogova scénáře, v němž se londýnský obchodník J. Harker (Švýcar B. Ganz) vrátí do vlasti psychicky nestabilní, doktor Van Helsing zde hraje pouze druhořadou a bezvýznamnou úlohu a veškeré hrdinství na sebe musela vzít půvabná Harkerova manželka Lucy (I. Adjani, mimořádná například ve filmu Posedlost), románová oběť, jež však v této filmové verzi přemohla démona s pomocí slunečního světla svým důvtipem. Bohužel i přes slušnou atmosféru, včetně působivé sekvence úvodních titulků a skvělého K. Kinski (zřejmě inspirovaného M. Schreckem) mě snímek díky Herzogovým inovacím a absenci pocitu ohromení až tolik nazaujal.

Kristove roky (1967)

Československý film a celovečerní debut výrazné osobnosti slovenské kinematografie J. Jakubiska, jenž vypráví o akademickém malíři Jurajovi usazeném v Praze, avšak citově vykořeněném, zdráhajícím se převzít zodpovědnost za obvyklé životní hodnoty. Bezstarostné protloukání malířovým životem naruší návštěva jeho bratra Andreje, vojenského důstojníka, jenž před životem neutíká a bere ho mnohem zodpovědněji a přímočařeji. Většina dramatu se nese v těžce lyrickém, neakčním stylu, popisujícím život melancholického umělce lavírujícího mezi dvěma ženami, závěr filmu, do jisté míry režisérovou autobiografickou zpovědí, oživí tragická, nejasná smrt jeho bratra, což značně zamíchá Jurajovými myšlenkovými pochody a uvažováním. V ústřední roli Juraje, prožívající psychologické dopady na muže v Kristových letech, neoficiálním začátku krize středního věku, se objevil J. Sýkora, v druhé polovině 60. let obsazovaný do postav v zajímavých filmech, poté emigrant a publicista v USA. V dalších rolích se představil V. Müller jako hrdinný bratr Andrej a v rolích milenek hlavní postavy mladá a inspirativní M. Sýkorová spolu s atraktivní, spolehlivou a odmítnutou doktorkou M. Kantorkovou. Vzhledem těžce nedramatickému scénáři a průměrných hereckých výkonech zůstává největším pozitivem práce kameramana mistra I. Luthera s jeho černobílými kontrasty a působivou obrazovou kompozicí. Prostor daný hlavnímu hrdinovi po smrti jeho bratra k realizování jeho změn v myšlení a tužbách byl ponechán nevyužit a snímek v nejméně vhodném okamžiku končí. Snímek byl účelově sledován u příležitosti zmíněného jubilea v názvu filmu a jsem si dokonale vědom, co pan režisér chtěl říci a stejně tak přesně cítím, že jeho dílo se slabou výpovědní hodnotou si hraje na něco více uměleckého než je, čímž mi způsobil nemalé zklamání.

Frida (2002)

Americko-kanadský biografický film popisující pozoruhodný a bouřlivý život známé mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954). V titulní roli se představila krásná Salma Hayek, jež se podílela na produkci tohoto dramatu, a dost možná, že se jedná o životní roli této mexické herečky. Životní příběh nespoutané a emancipované malířky byl plný zvratů, počínaje tragickou nehodou v mládí, při níž došlo k nevratnému poškození její páteře či emocemi a aférami nabitým manželstvím s jiným známým mexickým malířem Diego Riverou (A. Molina), přesvědčeným komunistou a notorickým záletníkem. Její obrazy se proslavily díky malířskému stylu původní mexické kultury s prvky symbolismu a surrealismu a nejčastějším objektem jejího uměleckého zájmu byla ona sama, neboť většinu z jejich maleb tvoří autoportréty. Změnu do Fridina rozháraného, avšak přesto pevně propojeného vztahu s jejím životním partnerem přinesl rok 1936, kdy Rivera nabídl politický azyl sovětskému revolucionáři a intelektuálovi L. D. Trockému, jenž nabídku podobně politicky smýšlejícího malíře přijal a prožil s Fridou milostný románek. V malých rolích se filmu Julie Taymorové ukázal i A. Banderas jako malíř Sigueros či E. Norton v roli amerického magnáta Rockefellera, jenž měl zájem o Riverovy malířské schopnosti, avšak tato spolupráce neměla dlouhého trvání. Drama o nejznámější světové malířce je plné latinskoamerické divokosti, lásky a bolesti, jež musela prožít a také výpovědí o době, v níž tato pozoruhodná žena s horkou jižanskou krví žila.

Pomocník (1981)

Československo-maďarský film situovaný do malého městečka Palank na jihu Slovenska v létě roku 1945, kam přichází bývalý odbojář, povoláním řezník Štefan Riečan (E. Romančík) se svou ženou a dcerou, aby zde převzal po odsunutém původním maďarském majiteli řeznictví. Spolu s výnosným obchodem zdědil i řeznického pomocníka, fyzicky zdatného, sebevědomého a morálně ne zrovna čistého Volenta Lančariče. Povahy obou hlavních mužských postav jsou vskutku diametrálně odlišné, zatímco usedlý Riečan je poctivý, slušný a hrdý člověk, protřelý a volnomyšlenkářský Volent v podání skvělého a urostlého Maďarského herece G. Koncza, bývalého boxera, jenž s oblibou prodává zboží na černo a celkově žije na hraně zákona. V brzké době získá díky všestranně nadanému a podnikavému pomocníkovi Riečanova rodina mimořádné bohatství, které řeznickému mistrovi však štěstí nepřinese. Neštěstí, zmar a nakonec i rozpad rodiny však nelze v prvé řadě přičítat Volentovým kontroverzním podnikatelským schopnostem, nýbrž zejména jeho atraktivní ženě (I. Pécsi), u níž se záhy po lehce nabytém bohatství projeví nechutné panské manýry a odkryje tak svůj pravý zkažený charakter. Ze známých herců se ve vedlejších rolích objevila M. Sládečková (?) v roli nevýrazné Riečanovi dcery Evy, J. Satinský coby chlípný advokát, H. Gregorová v malé roli Volentovy milenky a M. Kiš jakožto bláznivý místní občan. Snímek režiséra s netradičním jménem Zoro(slava) Záhona, původem z Piešťan, barvitě, poutavě a působivě líčí vývoj a změnu chování stále více dominantní Riečanovi manželky, vztah mezi mistrem a jeho neukázněným pomocníkem a také náladu a životní styl v poválečném Slovensku na maloměstě.

Blázni a děvčátka (1989)

Československý film zobrazující život na Žižkově v 50. letech z pohledu třináctiletého chlapce Jirky Ackermana. Tohoto dospívajícího muže, intelektuálně založeného, se silným pocitem zodpovědnosti a čistého charakteru, ztvárnil R. Špaček, v současnosti filmový režisér. Snímek se zabývá jeho prvními milostnými dobrodružstvími a také se snaží zobrazit svéráz žižkovských špinavých ulic, pavlačových domů a bizarních postaviček, čímž může v mnohém připomínat slavnější Kachyňovo dílo Lásky mezi kapkami deště z podobného prostředí časovaného do let třicátých. Jirka žije sám se svým otcem P. Novým, připadá si jako outsider a zřejmě z pocitu samoty nalézá sympatie v místním bláznovi, psychicky narušeném Pepíčkovi (M. Šimáček s koníkem v ruce zřejmě ve své životní roli), s nímž dočasně sdílí úkryt v opuštěném železničním zařízení, kde jim v průhledu mezi jedoucím vlakem a kolejemi dává z protějšího domu na odiv své vnady Z. Sajfertová. Během prázdnin, které tráví Jirka u svého strýčka Z. Žáka na venkově, fyzicky zesílí a získá potřebné sebevědomí, v této části zaujme vzpomínka na politickou roztržku mezi strýčkem, horlivým komunistou a F. Švihlíkem, majitelem rozsáhlých polí, kterých se má vzdát ve prospěch všech. Druhou místní pitoreskní postavu představuje válečný invalida zvaný Kočička a pejsek, jenž na každé zapískání začal ihned utíkat, v podání J. Hraběty. V Bláznech a děvčátkách lze rozhodně rozpoznat Kachyňův rukopis lyrických, melancholických balad, oživené občasnými erotickými scénami, s dětskými herci v hlavních rolích, avšak oproti jeho známějším dílů je tento snímek příliš neokázalý a nezajímavý, chybí herecky výrazná dospělá osoba a v porovnání s již zmíněnými Láskami je minimálně o stupeň níže.

Časové pásmo bylo změněno