Legendy zločinu (2015)

Na tento film som sa dosť dlhú dobu tešil. Hlavne kvôli postave Toma Hardyho a aj jeho životopisnému podtextu. Dvojica bratov, jeden gay a druhý drsňák, ale s rozumou. Hlavne postava Toma ako homoša bola zábavná, drsná a dodala filmu potrebný šmrnc. Jemne ho negovali romantické chvílky jeho bračeka. Ale nič to neberie na kvalite, že sa jedná o pohodovú gangstrovku, kde sa zase až tak moc nestrieľa ako sme zvyknutý z USA produkcie. Jasné, nechýbajú drsné scény a autori si dali záležať na tom, aby vynikli čo najdôverihodnejšie. Režisérskeho remesla sa chytil Helgeland, ktorý už má pár podobných kúskov za sebou a preto má film aj kvalitný spád. Lenže ako to býva, gangsterský život je síce krásny, ale málo kedy aj dlhý. Samotný Londýn zohráva veľkú úlohu v tomto filme. Hlavne pre svoje neopakovateľné čaro, zaprášené puby, a drsné londýnske ksichty.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Hudba opäť na začiatku tohto, ja to nazvem filmu je veľmi kvalitná a krásne nadväzuje na prvú sériu. Mierny sklamaním pre mňa bolo hlavne to, že perfiš dvojicu detektívov z prvej série nenahradili tak výraznými osobnosťami. Mierne prekvapil hlavne komediálny herec Vince Vough u zvyšných som nič svetoborné nečakal. Ale postupne ako som sa do tohto pokračovania zapozeral, musel som uznať že má svoje čaro. Je to síce o dosť viac ekonomicky razené, kde sa vedú spory o pozemky a korupciu, ale nádych jedničky som hlavne 3-5 možno až 6 časti cítil. Potom to pekne padalo dole a dokonca som uvažoval, že by som tomu šlahol len 4*. Neskutočne predvídateľný koniec a málo mystických udalostí z tejto série spravilo skôr kriminálku než TEMNÝ PRÍPAD.

Létající monstra (2011)

David Attenborough sa zaoberá všetkými aspektami živočíšnej ríše. Od morí, evolúcie, dravcov alebo prostredí v ktorom sa živočíchy nachádzajú a kde prežívajú svoje životy. Preto ma prekvapilo, že si zvolil dokonca aj tento dokument, ktorý je hlavne ohľadom jeho minulej práce mierne odlišný. Hlavne ide o to, že tento projekt je dosť o počítačových animáciach, ale aj taký starší pán ako je David Attenborough si s tým kľudne poradil.

Vraždy podle Jidáše (1999)

7 bolo božie, zážitok ako sex na pláži s modelkou Victoria Secret. Hlavne preto som očakával aj od tohto filmu niečo viac. Už dosť dlho som o tomto filme som vedel, ešte dokonca ešte z čias kedy vo veľkom fičali videotéky a podobné zariadenia. Ch. Lambert v úlohe hlavného detektíva nesklamal. Ale čo sklamalo bol celkovo príbeh. Necítil som absolútne mrazenie za krkom z napätia a príbehu. Nepríjemne na mňa pôsobila aj kamera. Čakal som oveľa kvalitnejší projekt, ale namiesto toho som dostal priemer, ktorý miestami aj dosť nudil.

Nedodržený slib (2009)

Na tento film som narazil tak trochu náhodou. Tu na CSFD som len tak z nudy hľadal športové dokumenty resp. filmy a Nedodržaný sľub mi padol do oka. Hlavne ma prekvapilo, že sa jedná o slovenský film, o ktorom som nič nepočul. Je síce pravda, že nedávno boli veľkolepé oslavy SNP a preto tento film možno mohol aj v TV viac rezonovať. Židovský príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorá u diváka zobrazí situáciu aká bola na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Vlastne je zaujímavé, že na dejepise sa tejto téme moc nevenuje naše školstvo. Až s úžasom som sledoval, čo sa dialo napr. počas futbalového zápasu židia vs. Tisový miláčikovia. Deportácie, klamstvá, intrigy. Hrúza. Za zaujímavé považujem, že herci z oblasti SR alebo ČR hovoria hebrejčinou. Takúto šancu človek nemá každý deň pri našich činovníkov. Rovnako ako aj náš pohľad na partizánov ako hrdinov tento film pekne otočil môj pohľad na nich. Zase oni až také zlatíčka neboli. Fakt drsné zábery, ktoré dokážu v človeku vyvolať silný emočný pocit.

Everest (2015)

Everest bol môj predkrm pred nocou zaliatou vodkou a zábavou. Čakal som klasický US dej, kde všetci od L.A. po N.Y. plačeme nad ťažkým osudom ľudí. Tak za prvé, nikdy by som sa na podobnú hovadinu čo okúsili hlavní protagonisti nedal. Už v scéne kedy tie bláznivé jaky stúpali po schodoch a nepálske detičky si to šprintom šinú zrejme do školy, by ma donútil na veľky COMEBACK na Slovensko. A to vážený predstavitelia bolo len mestečko vo výške cca 4,5 km nad Jadranom. No ani za boha. Po celý čas sledovania mi vŕtala v hlave myšlienka, ako napadne poštára, čašníka, údržbára, hajzelpucera myšlienka, že ja som ten BOH čo pokorí Čumulungma???? Vysolím 60 litrov ťažko našporených doláčov za umývanie hajzlov a miniem ich na toto??? Je na druhej strane fajn, že nám tvorcovia dokázali otvorene ukázať aké to je, keď amatér ide fušovať do remesla profíka. No, nem dobre to dopadne. Kamera vo filme je neskutočná a zábery skvostné. Baltasar Kormákur jasne ukázal z akej to krajiny pochádza, kde sneh a ľad sú na dennom poriadku aj v máji. Marianelliho hudba poteší ucho diváka, ale stále mi vŕta aj po 2 mesiacoch tá otázka, prečo tam loziť????

Bláznivá dovolená (2015)

Od malička mám rád také trochu strelené komédie. Griswoldovci boli už počas môjho detstva už legendárna komédia o bláznivej rodine, čo sa rozhodla precestovať USA alebo Európu. Pri vhodnej konštelácií hviezd mám občas náladu aj na niečo menej vážnejšie. Hlavne keď má človek horší deň. Preto aj novodobí Griswoldovci sa dostali do môjho repertoáru. Musím, ale priznať, že som čakal niečo trápne. Prekvapilo ma herecké obsadenie. Ed Helms je už klasik takýchto road movie. Zo začiatku to bola fakt nuda a aj som oľutoval, že som si to zapol, ale prvá scéna s albánskou toyotou ma brutál dostala. Fakt som sa dosť narehotal a od vtedy som mal mierne povedané znížené nároky. Možno by si film zaslúžil len priemerné hodnotenie, ale mňa zabavil a to je hlavne očakávané od komédie.

Pařba ve Vegas (2009)

Najbrutálnejšia komédia akú som kedy videl. Zakaždým, keď ide v TV tak sa na tých sketoč a situáciach dokážem zasmiať. Síce celý film nepozriem, ale niektoré scény sú už legendami napr. tá s Tysonom.

Ant-Man (2015)

Marvellovská diela spracované na filmové plátno mám veľmi rád. Dá sa povedať, že až na pár ich komixových prevedení ma skoro všetky bavili. Ant-Man nie je výnimka. Paul Rudd konečne dostal rolu, kde nehrá len romantického princa klasických nočných komédií, keď v sobotu v noci človek nevie zaspať. Síce to nie je žiaden Sheakspeare, ale predsa je to posun v jeho hereckom životopise. Michael Douglas aj napriek svojej chorobe na scéne opäť žiaril a dokáže diváka stále osloviť svojou charizmou ako sme poznali v minulom storočí. Trochu bolo zvláštne aký účes spravili chuderke Evangeline Lilly - pritom je to taká kočka. Celkový nápad s mravcami bol výborný, skvele vizuálne spracovaný. Nedali sa prehliadnuť narážky autorov na Avengers 2 - Vek Ultrona. Tie skalných fanúšikov museli fakt potešiť.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

V poslednej dobe sa mi akosi často podarí naraziť na film alebo dokument z prostredia kartelov. Či už išlo o seriál Narcos alebo tento film. Zo začiatku sa mi javil mierne skeptický, keďže do hlavnej roly filmu bola vsadená žena. To mi podľa obsahu prišlo až príliš uletené. Nakoniec je ale nesmierne podstatným predmetov celého deja práve Emily Blunt. Svojej Roly sa zhostila geniálne a fakt ma presvedčila o pocitoch aké musela prežívať Kate. Benicio Del Toro bol úžasný. Drsný profík, ktorý si ide za svojim cieľom a nič ho nemôže zastaviť. Síce film možno neobsahuje toľko akcie, ako by sa podľa názvu dalo čakať, ale prvá hodina mi brutálne rýchlo uletela. Hltal som scénu za scénou a keď nastalo boom na mexicko-USA hranici tak som bol naprosto unesení do deja. Síce som filmu nedal 5*, lebo niektoré scény, hlavne ako Kate nepochopila, že kto chce s vlkmi žiť musí s nimi vyť ma srali. Až príliš sa na to dívala morálne. Ale keby to tvorcovia aj z jej strany trochu pritvrdili až potom by to bolo 5* bomba.