• Thriller

Top Gun: Maverick (2022)

Top Gun: Maverick je typicky holywoodský produkt, plný klišé. Vlastně on se z těch klišé skládá. Už dlouho jsem neviděl tak předvídatelný film. Na začátku taková ta povinná expozice T.Cruise, pak seznámení se se starými, posléze s novými figurami, trochu té nostalgie (Val Kilmer - moc mu přeju, aby mu to v reálu dobře dopadlo), pak nějaký ten výcvik, no a 2/3 filmu jsou za námi. Ovšem ta závěrečná třetina je důvod, proč je třeba Top Gun 2 vidět. Kosinski se opravdu předvedl, tu leteckou akci zvládl na jedničku. Bavilo mně, jak se tvůrci důsledně vyhýbají kokrétnímu označení nepřítele, i když každému asi musí být jasné, že jde o Rusko. No, nic, podívaná pěkná, ale hlavně v závěru, jinak samé klišé a nuda. Víc jak na tři * se to u mne nevyškrábe.

Small World (2021)

Výborný Vega ve vrcholové formě. Film je úplně jiný než ty jeho obvyklé taškařice, zcela chybí např. humor, což je ale vzhledem k tématu, pochopitelné. Režisér jde v některých scénách hodně na hranu, ale, zaplaťpánbu, nikdy za ní. Ale i tak je to težkotonážní emoční nálož a to hlavně pro rodiče malých dětí. Těm bych snad ani ten film nedoporučoval, neboť hrozí jejim dítkám permanentní domácí zarach :-)  Filmů s touto tématikou jsem viděl už povícero, ale Vegovo zpracování je opravdu SKORO doslovné. Herecké výkony v pořádku, hodně mě zaujala krásná Julia Wieniawa-Narkiewicz v roli 16leté Oli. Herečce bylo v době natáčení 22let, ale tu její postavu jsem jí bez problémů věřil. Je to opravdový Vegův majstrštyk a já ho hodnotím tak na 4,5* - ta angličtina mně tam dost štvala, i když chápu, že vzhledem k některým postavám a lokacím to udělat jinak nešlo.

Rod (2021) (seriál)

Tento irský seriál(byť v kanadské produkci) se vám dostane pod kůži. Tedy, není to nic novátorského, je to prostě další příběh o irských kriminálnících obchodujících s drogami, kde hlavní roli hraje rodinná pospolitost , která musí čelit následkům jisté impulsivnosti jednoho z jejích členů. Vše si dává v tomto seriálu na čas, žádných zběsilých přestřelek a hromadného vraždění se nedočkáte. Naopak, hodně prostoru je zde věnováno postavám, vztahům uvnitř rodiny, hierarchii. Nicméně, vše do sebe postupně zapadá a i na takovou finální katarzi nakonec dojde. Velkou devízou seriálu jsou určitě herecké výkony, na které jsme , ostatně, z ostrovních států tak nějak zvyklí a bereme je už skoro za samozřejmé. Konec seriálu dává tušit, že ještě není úplně hotovo a prostor na další sérii by tu byl. To je ovšem už na tvůrcích, zda nám jí dopřejí nebo ne. Pro mě, každopádně, za 4*.

Gomora - Série 5 (2021) (série)

Z této poslední série jsem byl dost u vytržení. Jelikož jsem viděl celovečerák Nesmrtelný, tak jsem byl zvědav, zda se Ciro objeví v páté, poslední sérii. Tvůrci nezklamali, byl tam. Když bych měl sérii hodnotit k poměru k ostatním, tak musím říci, že byla rozhodně nadprůměrná, vlastně jedna z nejlepších. Což se ovšem dá tvdit i o těch předešlých, s vyjímkou druhé a čtvrté, tam jsem zaznamenal lehký pokles kvality, což je ale čistě subjektivní pocit, nikdo se mnou nemusí souhlasit. To, že hlavní postavy dopadnou tak, jak dopadly, bylo víceméně jasné, protože prostě to byly postavy veskrze záporné a jaksi to nemohlo dopadnout jinak. Každopádně seriál to byl naprosto úžasný a i když se nevyvaroval drobných lapsů, nemůžu jinak, než dát této řadě a celému seriálu téměř čistých 5*.

Magnolia (1999)

Pořád jsem u vytržení, kdykoliv si tento snímek pustím. A to jsem ho viděl asi 8x. Tak skvěle vyprávěné lidské příběhy tak geniálně propojené, tak skvěle zahrané od všech, nechci nikoho vypichovat, všichni byli skvělí. Paulovi Thomasovi Andersonovi se to náramně povedlo. Patří mu velký dík za skvělý filmový zážitek, který už nikdy později nezopakoval. Ale tak to už v životě bývá. Jasných 5*. Děkuji.

Ochránce (2021) (seriál)

Přeci jenom z té naší ČT jednou za čas vypadne koukatelný séroš , tentokrát na téma české školství. A rovnou je třeba říci, že tady se to více méně povedlo. Ano , jasně, některé díly jsou silnější, některé kapku slabší, ale v kompletu je to rozhodně silně nadprůměrné. Velkou zásluhu na tom má, mimo jiných, herecký ansámbl v čele s představitelem hlavní role, Lukášem Vaculíkem. Také Pavel Řezníček v roli ministerského řidiče byl perfektní. Jeho kreace , coby hlásné trouby vox populi byli prostě skvělé a výborně seriál odlehčovaly. Pochvalu zaslouží i další vedlejší role, ale nechci je všechny jmenovat, bylo by to nadlouho. Jsem rád, že zase po čase vzniklo v ČT něco kvalitního, člověk pak nemá pocit, že ty koncesionářské poplatky hází z okna.

Čas (2021) (seriál)

Time je precizní britská minisérie, která na ploše tří hodinových dílů rozehraje dva příběhy z vězení, jeden o odsouzeném učiteli, bezchybně ztvárněném vyzrálým Seanem Beanem a druhý o dozorci s dlouholetou praxí, který je okolnostmi donucen ke spolupráci s některými vězni. Tato minisérie je také o odpouštění a vyrovnávání se s pocitem viny. Dílo se sice nevyhnulo některým klišé známým z různých jiných vězeňských snímků, ale kvůli těm výborným hereckým výkonům(nejen Bean, ale i Graham a další), sevřené dramaturgii a tahu na branku, nemůžu a nechci jít níže, než na plné hodnocení. A to jsem nezmínil, jak se na konci krásně, i když malinko předvídatelně, ty role otočí.

Krev na její hlavu (2019)

Blood on Her Name je takový malý, komorní snímek o událostech, které následovaly po jedné eskapádě se smrtelným koncem. Nic není tak, jak na první pohled vypadá, pravda o oné nešťastné události pomalu vyplouvá na povrch. Věci pomalu nabírají na spádu, ovšem řešení je v nedohlednu. Rozuzlení našeho malého problému není až tak překvapivé, ale zase zároveň ne až tak triviální. Na jedno podívání celkem ok. Potěší herecká účast zestárlého Willa Pattona a celkem dobrý herecký výkon Bethany Anne Lind. Film má tu správnou stopáž, aby nezačal nudit a proto není pro mě důvod, abych snímku udělil nižší, než průměrné hodnocení. Čisté 3*.

Nikdo (2021)

Nikdo je taková dobře odsýpající akční jednohubka s velmi provařeným námětem a scénářem, ale s velmi dobrým technickým provedením ala John Wick. Velmi překvapivým tahem se ukázalo obsazení Boba Odenkirka do hlavní role taťky od rodiny s temnou minulostí. Bylo znát, že se na roli pečlivě připravoval, byl celkem uvěřitelný i v kontaktních pasážích konfliktu. Takže, jak jsem řekl, film je samé klišé, ale opravdu dobře se na něj kouká a délka také není přestřelená. Takže z těchto důvodů nevidím jediný důvod, proč jít pod 4*.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Naprosto vymazlená záležitost z Dánska. Scénář je originální, žádná variace na cosi. Chvíli sledujte psychologické drama, potom zase lehce bizarní vtipnou ujetinu, pak až skoro akční film. Všechno je to ale provázané zcela logicky, žádná scéna mě netahala vyloženě za oči. Herecky jsem si smlsnul, ve filmu hraje plno notoricky známých ksichtů v čele s Madsem Mikelsenem, který zase ukazuje, jaký je to herecký chameleon. Ale ani herci v ostatních postavách nezaostávají, hlavně Nikolaj Lie Kaas a Nicolas Bro. Jejich bizarnost si budu dlouho pamatovat. Snímek má dostatek silných scén, jak v dramatické, tak komické poloze, aby si udržel vaší pozornost, takže vám to uteče raz, dva, až je vám skoro líto, že už je konec. Jelikož jsem nenašel na filmu žádnou vyloženou slabinu, s klidným svědomím dávám 5* Bravo!