Konec světa (1999)

Pokud by byli Peter Hyams a zejména Arnold Schwarzenneger nadáni určitou soudností, Konec světa by buď vůbec nevznikl, nebo by byl v hlavní roli přeobsazen. Arnold si chtěl zkrátka vyzkoušet opět něco jiného a o natočení tohoto snímku enormě stál - viděl v něm velkou příležitost. Režisér mu nedokázal vysvětlit, že žánr akčního filmu se už z principu neslučuje se satanistickou tématikou. Ďábla nezabiješ ani mu nemůžeš dát nakládačku. Satanistický film stojí a padá s atmosférou, která se opírá vedle okultních rekvizit o kvalitní herecké výkony, kdy z tváří herců musí čišet napětí, obavy a další emoce. Jak je to s Arnoldovým herectvím, každý ví, takže film už z principu nemohl dopadnout dobře. Jediným světlým bodem je obsazení sympatické, tehdy ještě neznámé Robin Tuney. Celkový dojem 25 %.

Komando (1985)

Film využitelný prakticky výhradně fanoušky akčního žánru. Scénář stejně jako herecké výkony stojí za prd. Koneckonců Schwarzenneger charakterního hereckého výkonu není ani schopen. Jednorozměrná záležitost, která u jednoho vzbudí neskrývané nadšení, u druhého zdrženlivý úsměv.Přiznávám, že se řadím do druhé kategorie. Celkový dojem 15 %.

To (1990) (TV film)

Hodnocení dvoudílného televizního snímečku se zákonitě bude rozcházet podle divákovy znalosti literární předlohy. Román To je nejlepším dílem Stephena Kinga a považuji ho za nejlepší moderní román v hororovém žánru. Na rozdíl od jiných Kingových děl nevyniká užvaněností postav a čtenář nemá pocit, že každá čtvrtá věta by se měla v zájmu spádu vyškrtnout. Naopak se naplno projevuje Kingova schopnost fabulace a neuvěřitelná imaginace. Jinými slovy - je to zatraněně sugestivní čtení, jeden z těch případů, kdy si čtenář bere knihu do ruky s tím, že si před spaním přečte 2 stránky a odkládá ji, když se ráno chystá do práce. Román King na první straně uvádí větou:"Děti, fikce je pravda uvnitř lži a pravda o této fikci je jednoduchá - kouzla existují." Není náhodou, že To psal jinak rychle tvořící King dlouhé čtyři roky. Tommy Lee Wallacemu trvalo pět neděl, než To natočil a chtělo by se říci, že podle toho To taky vypadá. Pro neznalého románové předlohy můře být přitažlivá odpudivá maska klauna Pennywisse, ale ostatní budou postrádat tu úžasnou románovou atmosféru, řadu motivů a především kingovskou imaginaci. Tenhle román k úspěšnému zfilmování potřeboval více peněz a především režiséra obdařeného výtvarným cítěním a fantazií. Zatímco první část filmu byla ještě na poměry televizního díla snesitelná, druhá zavedla snímek do přízemí a finále ( King ho rozehrává na neuvěřitelných 80 stranách) pak až do suterénu. Z mého pohledu se vzhledem k možnostem, které látka poskytovala, jedná o nejhorší kingovskou adaptaci, kterou jsem měl zatím možnost vidět. Celkový dojem 25 %.

Stroj času (2002)

Jak jen tuhle záležitost zhodnotit...Vysokorozpočtový snímek vzniklý jako cílevědomý kalkul studia a režiséra. Investované prachy jsou znát na vizuální stránce, řada triků je zajímavých i s odstupem času, jenže scénář je hloupoučký až urážlivým způsobem. Pro tenhle druh produkce nemám nejmenší pochopení, dělá mému oblíbenému žánru jenom ostudu. Scény z budoucnosti působí jako odstrašující případ tvůrčí demence. Celkový dojem 25 %.

Moloch (1999)

Jeden ze snímků, který zákonitě musí mít velmi rozporuplné hodnocení. Pokus o " kulturu pro náročné "- a kdo by se nechtěl považovat za estéta...Takový film vás buď osloví, nebo při něm budete umírat nudou. Pro mě zbytečný snímek, který se pokouší o satiru, ale používá při tom problematické postupy a nástroje. Dlouhé záběry ve svém výsledku nudí, příběh prakticky žádný a postavy jsou sice bizardní, sle spíše trapným, nikoliv zneklidňujícím, provokativním způsobem. Na parodii je to pro změnu málo vtipné. Chladný, neosobně natočený snímek - kalkul pro festivalové publikum...Celkový dojem 25 %.

Lev Tolstoj (1984)

Je to už pěkná řádka let, co jsem ten snímek viděl ve filmovém klubu, a proto bych měl být s hodnocením opatrný, ale i po těch letech mě mrazí, když si vzpomenu na tu přetaženou stopáž, která na mě působila spolehlivěji než dvojitá dávka rohypnolu. Od životopisných snímků nečekám akčnost, ale nadhled - a ten tu dokonale chyběl. Je to patetické, bez odstupu, až příliš komorní a znovu, desetkrát podtrženo, příliš dlouhé. Studené jako psí čumák. Celkový dojem: 20 %.

Striptýz (1996)

Nečíst před sledováním filmu všechny ty uštěpačné komentáře, byl by to patrně kandidát na odpad. Ale i tak mě ta scénáristická a režijní bezradnost docela zaskočila. Producenti museli být raněni slepotou...Odpustil bych naprostou absenci humoru a napětí, ale že je možné natočit tak asexuální příběh z prostředí striptýzového baru, to je svým způsobem fascinující. Demi Moore sice nehraje skvěle, ale odvádí svůj standart, což se o všech učinkujících říct nedá. Celkový dojem 20 %.

Marabunta: Mravenci útočí (1998) (TV film)

Samozřejmě, je to slátanina. Nicméně zápletka a dialogy jsou místy tak roztomile pitomoučké, že se člověk, ač nechtěně, vlastně baví. Taky herci předvádí jistou snahu, takže by nebylo fér zařadit film rovnou do odpadu...Celkový dojem 15 %,

Polibek Alexandra Dubčeka (2007) (TV film)

Hodně plochý, jednorozměrný dokument, kterému schází odstup a větší názorová pestrost. Tvůrci měli využít výpovědí nejen Dubčekových přátel, ale i oponentů, ať už z řad stalinistů nebo antikomunistické opozice. Dále bylo vhodné využít názorů profesionálních historiků a politologů. Skutečný obraz tak rozporuplné osobnosti může vzniknout jenom poskládáním více střípků různých barev. Celkový dojem: 25 %.

Sběratel kostí (1999)

V případě Sběratele kostí bylo mé zklamání přímo úměrné očekávání, které ve mně vzbuzovalo herecké obsazení a předloha. Zcela objektivně by se hodily spíš 2 hvězdičky, ale film mi v kině opravdu nesedl. Nebyl dost špatný na to, aby se dal považovat za parodii, ale nebyl ani dostatečně dobrý, aby zaujal a uspokojil. Můj oblíbený Denzel Washington podal hodně matný výkon, jeden z nejslabších ve své kariéře, a scénář byl jen slaboučkým odvarem literární předlohy. Snímek mi vzdáleně připomínal parodii na novodobého Sherlocka Holmese. Kdybych ho viděl podruhé, snad bych šel s hodnocením mírně nahoru, ale takhle celkové hodnocení zůstává na úrovni 25 %. Název vzbuzuje asociaci se Sběratelem polibků, ale nemůžu si pomoct, ten hraje úplně jinou ligu.