Dogville (2003)

Dogville je výborný filmo-divadelní zážitek, protože perfektně potírá některé jinak neodstranitelné nedostatky divadla a to 1) Že herci nemohou hrát mimikou, ale jen hlasem a rozmáchlými gesty 2) Že divák si sám vybírá perspektivu, má až přílišný nadhled a nelze u něj vytvořit atmosféru ztísnění, či strachu. Dogville je právě na atmosféře úzkosti, bezmoci a tyranie vystavěno, graduje pečlivě a neochvějně, slouží jako sonda do temného kouta lidské duše (postavám lze uvěřit). I pouhé rozbíjení porcelánových sošek je zde útrpnější než litry cákající krve jinde. Líbila se mi také práce se zvuky (člověk obrazně otevře dveře, ale zvuk je reálný), technicky považuji Dogville za mimořádně vyvedený experiment s excelentními hereckými výkony, ovšem dokonalé to taky není... 8/10

Andělé a démoni (2009)

Andělé a démoni jsou hodně podobní na Šifru mistra leonarda, ale aspoň to něco málo odlišné, je dělá lepším a záživnějším filmem. Atmosféra je zde temnější a více vtahující, ovšem stále platí, že napětí a příjemné thrillerové chvění střídají nudné náboženské kydy a divácký zážitek je tak doslova jízdou po sinusoidě. Největším problémem je ještě před nevyrovnaností a pofiderní zápletkou béčková a samoúčelná koncepce, kdy Tom Hanks, jakožto chodící učebnice dějepisu, samozřejmě po boku se sličnou pomocnicí, řeší neřešitelné zpravidla díky tomu, že i při minimu vstupních informací se stoprocentně orientuje a klíčové informace mu crvnkají rovnou do nosu... Přesto mě však překvapilo, kolik z toho Howard dokázal vymáčknout, aniž by mě nudil, či znechutil. 6/10

Šifra mistra Leonarda (2006)

Jestliže jsou filmy jako Bournova trilogie nazývany akčními filmy pohybu, pak Šifra mistra Leonarda je kecací film pohybu. Postavy se neustále přemísťují, utíkají, odhalují stále větší podrazy ústící v konspirační teorie a u toho tu hubu ne a ne zavřít. To by samozřejmě nevadilo, kdyby scénář nebyl tak odfláknutý, rutinní a nevýjimečný, dialogy jsou většinou nezajímavé a postavy ploché bez výrazných charakterů. Neviním ani tak Howardovu režii, jako samotnou koncepci filmu - kombinace thrilleru bez pořádných koulí a náboženských průpovídek moc dobře nefunguje, neboť ty film neženou dostatečně kupředu. Přímo jako zpackanou práci bych to však neoznačil, je to "jen" lehce podprůměrné. 4/10

Fang Shi Yu (1993)

Pokud máte k dispozici pofiderní scénář, který postrádá seriózní úroveň a nezadá si moc s parodií, není nic elegantnějšího, než jej rovnou popupravit z neúmyslné komedie na úmyslnou. Filmu Fong Sai-Yuk nelze konstruktivně vytýkat stupiditu, byť je jí v některých momentech doslova nasycen, protože se jedná o lehkou bojovou komedii, bez vyšších ambicí. Bojové scény jsou zkrátka chytlavé a o to tady jde, bojují i ženy a to překvapivě dost a dobře. Občas se použijí i nějaká ta lana (ovšem v souboji pod verandou až moc), Jet Li vykouzlí i pár křečovitých úsměvů a hlavně, jako celek to nenudí. 7/10

36. komnata Shaolinu (1978)

Starý kung-fu film, který se jeví býti snad ještě starším a tím více, či méně znesnadňuje dnešnímu diváku pořádně si jej užít. Na mysli mám kromě překonaných efektů i jakýsi rutinní a zdlouhavý způsob vyprávění, který dělá úvod nezáživným, třebaže samotný děj stupidní rozhodně není. Avšak komnaty Šaolinu už mají zcela odlišné kouzlo, trénink je drsný, atmosféra vznešená a když dojde na samotné souboje, je to lahůdka (speciálně vznik boje s trojdílnou tyčí). Absence efektů a líný střih se zde naopak maximálně vyplácí, choreografie vypadá reálně a hlavně vše je přehledné a efektní. 7/10

Star Trek (2009)

J. J. Abrams dobře ví, co moderní publikum rádo a tak mu na míru přesně ušije zábavnou blockbusterovou akci i trošku chytřejší příběh a z kina neodejdou zklamání jak ostřílení znalci Star Treku, tak vesmírní anál-fabeti. Kompromis navíc vůbec nevyzní kompromisem, neboť nový Star Trek klape dokonale jak švýcarské hodinky, je chytlavý, svižný, smysl(upl)ný, vizálně špičkový a místy i trochu raubířsky vtipný, přesto se pár drobných výtek najde. Ve zběsilějších scénách bych ocenil drobátko větší přehlednost a zachování kamerové perspektivy a pak je mi divné, proč v osudových soubojích mezi řečmi o přežití miliardových národů bojují cca 2 hodní proti 4 zlým... To už je ale jen malá daň pro zviditelnění charismatických hrdinů v epickém příběhu. 8/10

Tenkrát v Číně a Americe (1997)

Jak milé překvapení, že závěrečný díl ŠESTIdílné série bojových filmů o konfrontaci čínského bojového umění a tradičních hodnot s výdobytky západního světa se po rapidně upadající kvalitě vyzvedl, troufám si říct, na druhý nejlepší film série. Děj je sice tradičně jednoduchý a v žádném případě sofistikovaný, ale aspoň je dynamický a řeší více věcí, čímž slušně potírá případnou nudu a zdlouhavost. Je zasazen do divokého západu, kde v opačných rozích ringu stojí hospodští kovbojové, nativní indiánské kmeny, čínští přistěhovalci a Wong Fei-Hung se svou snoubenkou, kteří se potřebují znovu nalézt po těžké nehodě. Bojové scény v čele s hutnou závěrečnou akcí svou choreografií možná nedosahují dokonalosti jedničky, či filmů jako Fist of Legend, ale stále jsou nadmíru povedené. 7/10

Tom a Jerry - Jerryho bratranec (1951) (epizoda)

Chudák Tom vždycky dostane po čenichu a když už si pro jednou vybude převahu, Jerry si jen zavolá bratránka, který evidentně není "cat person" a kočičím radovánkám je konec. Tradične vtipné, zábavné, skvěle animované a ozvučené, ale v produkci Freda Quimbyho pouze průměrné. 8/10

The Gay Shoe Clerk (1903)

Dnes máme odvážné sexuální scény i v akčních blockbusterech, před více než sto lety byla ale nepochybně jiná doba a ani pouhé líbání na veřejnosti nebylo příliš košer, proto je zajímavé představit si reakci publika na tento minutový skeč, jehož smysl tkví v jemné provokaci společnosti. Naznačuje, že touha a nespoutanost by měla být důležitější než společenská ustrnulost a nesmyslné zásady korektního vystupování. Samozřejmě s patřičnou nadsázkou, neboť je jasné, že prodavač bot by své zákazníky na potkání líbat neměl, proto je to v zápětí kontrováno pořádným výpraskem :) 5/10

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Unikátní umělecké dílo, jehož děj je rozkvetlý a krásný jak jarní strom, jehož láska skrytá v minimalistických a tichých náznacích zahřeje u srdce jako letní slunce, jehož pravdivé poslání a životní moudra zamrazí jak nekonečná ledová pláň zamrzlého jezera pod bosýma nohama a jehož katarze mě postupně emocionálně roztříští jako mocný vichr zesláblé podzimní listí. 10/10