Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021)

Pokračování slovensko-české komedie se přesunulo do Chorvatska, aby nový rok oslavilo svatbou uprostřed léta. Začnu pozitivy: 1) bohaté sympatické obsazení ( dokonce nakonec i Vašut ) 2) lokace - reklama na Chorvatsko 3) luxusní auta, bejváky, dokonce jachta - produkční maximum ( díky product placementu ) témeř na úrovni polských bijáků. No a pak je tu ta čistě filmová část - naprosto o ničem. Něco tak nevtipného, iritujícího, trapného, snaha o umělé ždímání citů na suché podlaze. Opravdu špatný neadekvátní k vynaloženým prostředkům a potenciálu. PS: Druhou hvězdu dávám za ten finální tanec alá Milionář z chatrče - to byl první a poslední moment, který mne upřímně pobavil.

La vida precoz y breve de Sabina Rivas (2012)

Středoameričané, kteří se snaží dostat přes Mexiko do Spojených států, aby snili svůj sen. Taková syrovější a drsnější varianta Sin nombre (2009) , dokonce i ty pouliční gangy tady jsou tady drsnější.

Amazon Forever (2004)

Francouzský novinář u indiánského kmene  v Amazonii - obrazově nádherné jako přírodopis, trocha romantiky a ekologie a solidní dávka syrového dramatu při boji s těžaři. Milé překvapení, člověk se může kochat vizuálem a atmosférou, sice ten konec je jako idealistická agitka, ale celkově výborný film, který mi něčím evokoval Gibsona v Bounty (1984) .

Azuro (2022)

Parta čtyřicátníků  u moře i s dětmi. Moře, sluníčko ... jako reklama na jižní Francii, ale zbytek filmu naprosto o ničem. Dvě hvězdy za to, že to funguje jako reklama na léto.

Sangre en la boca (2016)

Stárnoucí šampion v boxu, který v tělocvičně potká mladou hezkou boxerku - sportovní, romantický drama s menší dávkou erotiky, kde Eva de Dominici vypadá jako bohyně krásy celé jižní Ameriky.  Tematicky výborná kombinace, trocha argentinské reality, příjemně civilně zahrané.

Schau mich nicht so an (2015)

Koketní mongolka ( Uisenma Borchu (nar. 1984, Mongolsko)) vs blonďatá německá mamina ( Catrina Stemmer) vs. otec blonďaté německé maminy (Josef Bierbichler (nar. 1948)) - milostný trojúhelník ve story, která by mohla být jedním z mnoha autentických zpracování, které už tady bylo X-krát, ale já musím dát nakonec tři hvězdy za ten nečekaný zajímavý konec. PS: trochu bilo do očí, jak moc se tlačí zbytečně na pilu v sexscénách do hranic softporna, ale když je hlavní hrdinka zároveň režisérkou ( dokonce za to má cenu jako debutantka z festivalu v Tallinu ) a scénáristkou, tak do toho dala všechno na vlastní triko.

Neřízená střela (2010)

Bill Nighy jako nájemný vrah vs. jeho oběť podvodnice v podání Emily Blunt.  Černohumorná komedie se spoustou hlášek, která docela i funguje a ikdyž začíná trochu kostrbatě, dá se na tu odlehčenou vlnu naladit a pobavit se.