• Krátkometrážní

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Už delší dobu o Marvelu tvrdím, že je to nadpopcorn a hlavní problém hochů a děvčat z Marvela je ten, že už neví coby a nemají se kam posouvat. Přesně takový je i Multidoktor. Je to takový eintopf. Jen ještě přeplácanější, než jste čekali. Jsou tam všechny ty zbytečné cross overy, přepínání mezi pouťově barevnou komedií, a temným thrillerem a nezbytné neorganické kulturní pomrkávání. Filmu chybí styl. Je to tím, že se snaží vstřebat všechny charaktery a jejich styly. A to hlavní, příběh, je převrstven digitálním cirkusem. Ačkoli mám pocit, že "nezbytné" woke vsuvky zvednou dnes ze židle leda tak kardinála Duku a cenzory v Číně, ocenil bych, kdyby se příští zachránce multiverza jmenoval Bohemia Novaczech a byl to pokud možno český Vietnamec s fluidní sexuální orientací.

Expanze - Popel Babylonu (2022) (epizoda)

Zapomeňte na Star Wars. V této epizodě je za mě nejhustší vesmírná bitva ever. :-) Šest epizod je opravdu málo. Zejm. když vezmeme v úvahu nedořečené dějové linky s přežitím Inarosova syna a s "proto-pejsky". To s těmi pejsky tam snad ani neměli dávat. V příští sérii, pokud nějaká bude, si už nikdo nevzpomene wo co go.

Halo (2022) (seriál)

Tak na úrovni Dark Matter od Syfy. Ale s ufony a lepšími efekty. Pokud přežijete první docela tragickou epizodu, celkem se to rozběhne a nabere na zajímavosti. Za mě jsem si seriál celkem užil, ale jinak ocení zřejmě především fanoušci herní série.

Il Boemo (2022)

Film o ambiciózním Čechovi (nebo Rakušanovi?), který dosáhl svého vytouženého cíle. Ale když se v úvodu filmu v kostele modlil, zapomněl si vymodlit, aby mu úspěch také chvíli vydržel (╥﹏╥). Což bychom Myslivečkovi moc přáli. Ale život si nachystal pro maestra jiný osud, mnohem trpčí... A pak, že ve filmu není drama... Chybí však výrazný příběh à la Hollywood, který by divákovi doručil výraznější emoce. Film začíná na prahu Myslivečkovy kariéry v Itálii. Nabízí kromě vynikající hudby (klobouk dolů před Collegiem 1704) dobře vykreslené a skvěle zahrané postavy. A a řadu překvapivých vhledů do dané doby. Divák však nenajde výrazný příběh. Děj spíš působí dojmem divadelního představení, ve kterém se přechází skokem z jednoho obrazu do druhého. Skoro jako by se autor bál přijít s vlastní myšlenkou, která by vyprávění pěvně sevřela a osobnost, kterou sleduje, nějak nepoškodila či převrstvila. Drive tak dodává, kromě hudby, vyjevování pikanterií ze života italské smetánky. Každým pádem na domácí poměry jde ve většině parametrů o výjimečný počin.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Krakonošovo tajemství mě bavilo. A věřím, že se hodnocení ještě trochu vybarví. Zápletka s vypečeným sousedem původního pána z Hůrky byla trestuhodně nevytěžena. Ale jinak svěží závan do zatuchlých pohádkových vod.

Morbius (2022)

Úplně nový typ antihrdiny, úpíry jak jste je ještě nezažili, eRková akce. Houby! Snímek je sice trochu drsnější a temnější. Je ale až tak temný, že prakticky žádná krev není vidět. Je smutné, když se jako vizuálně nejsilnější moment jeví postprodukčně vyrobené neonové šmouhy z oranžového vězeňského obleku, tak dlouho létající po jinak tmavé obrazovce, až se divákovi vypálí do kortexu. __ Matt Smith mi hrozně připomínal Zeleného Goblina. Uznávám, že Smith nemůže za to, že mi op het eerste gezicht připomíná jiného herce. Jenže jsem se následně celou dobu neubránil srovnávání Morbiuse se Spidermanem. A vůbec, Marvel by s tímhle rutinérským "oživováním" nových postav měl už přestat.:-) Stejně je to jen záminka, aby v dalším díle nová postava bojovala třeba s Venomem, Spidermanem, Strangerem nebo jiným doktorem. A při tom v některém z mnoha multiverz zachraňoval, nebo do*ebával svět, popř. obé zároveň.

Planeta Praha (2022)

Dokument srovnatelný s top produkcí BBC nebo National Geographic. Z některých záběrů mi spadla čelist a přemýšlel jsem, jak to natočili... Počítačová vizualizace zániku Prahy a jejímu opětovnému pohlcení přírodou v závěru na mě působila tak trochu "svatokrádežně". ;-) Povíme si za dalších 1 300 let.