• Krátkometrážní

Identita - příběh českého grafického designu (2024) (seriál)

Dokument je podařený, v řadě ohledů překvapil a předčil očekávání. Jistě si ho užijí a něco svého si v něm najdou laici i odborníci. Bezpochyby bylo ambicí tvůrců také vzdělávat. Nedává mi tedy moc smysl, že už po měsíci není seriál nikde online. To je jako bliknout ve tmě baterkou. Pokud to bude za rozumné peníze, určitě si ho řada vzdělávacích zařízení i jednotlivců rádo koupí. Budu rád za echo, pokud se situace změní.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

V Marvelu zřejmě vyzkoušeli nový koncept. Na schůzce producentů s Lovenessovým týmem všichni povinně přinesli své ranné pokusy o sci-fi povídky ze základní školy, nacpali to do neuronové sítě a zadali klíčová slova: kvantová fyzika, ant-man, revoluceééé, multiversum... a vypadlo tohle. Vlastně to není vůbec tak špatné, jak to z hodnocení vypadá. Přemýšlím, kam se ještě Marvel se svým multiversem nena*ral. Ve slepičím kvoknutí by se pár skrytých světů jistě našlo.

Aquaman a ztracené království (2023)

DC se skutečně vrací zpět ke kořenů. A místo komiksárny pro 12leté diváky vyprodukovalo komiksárnu pro diváctvo 10leté. Vzhledem k cílovce je dvouhodinová stopáž naprosto brutálně přestřelená. Závěrečný fight je nehorázně odfláknutý. Ale chápu, že dalších 20 min. podmořské epické bitky, jakou by si ovšem ďábelský (a naprosto nevyužitý) eko-ultra-záporák určitě zasloužil, by už děcka prospala nebo začala tvořit selfíčka a tanečky na tiktok s Momoem na plátně za zády.

Bod obnovy (2023)

Svěží závan do žánru beznadějně hacknutým Marvelem. Už to, že tento film u nás vznikl, je tak trochu sci-fi. Za mě to je hlavně bod obnovy žánru i českého filmu, který má už 20 let, až na několik světlých výjimek, zastydlou pubertu. Jistě by se našlo pár mušek. Např. poněkud krkolomněji podané rozuzlení. Vůbec si však nehodlám kazit zážitek rýpáním a jejich hledáním. S výhradami a srovnáváním se současnou krimi-nadprodukcí naprosto nesouhlasím. Pokud bych to měl už s něčím srovnávat, tak 80kovým G.I.T.S. Potěšil mě vibe klasiky, maximalistický poctivý přístup, bez kterého slušné sci-fi asi ani vytvořit nejde. Dále vydařený cating, vč. Andrei Mohylové, představitelky hlavní role. Vynikající byla ale i Dušková, Hádek a Vlasák. V neposlední řadě skvělá kamera a zvuk. Doufám, že ještě o Robertu Hlozovi uslyšíme, a že ho neopustí šťastná ruka s výběrem kolegů.

Černé zrcadlo - Mazey Dayová (2023) (epizoda)

Vypadá to, že ráj houbařů, Česká republika, má mezi filmaři znamenitou pověst. Jen není jasné, jak se Mazey Day mohla zhoubovat po jedné houbičce. Nižší hodnocení hodnocení plyne spíš z žánrového očekávání fanoušků, za mě to je kvalitní díl. Tvůrci se v této netypické epizodě věnují dalšímu fenoménu současné mediální doby. A tak trochu vydrbávají s paparazzi i s diváky.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Film byl pro mě tak trochu návrat do světa fantazie a dětství, z něhož část jsem trávil hraním DrD. Volnou parafrází Pratchetta: scházel už jen zvuk rachotících kostek. Proto lehce odpustím mírnou infantilitu. A vyčpělého Chrise Pinea. A příliš hodnou Chloe Coleman (na to, jakého měla vykutáleného strýčka a uchylnou tetu).